*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٧١٣٨ ١١:٢٦ - 1398/02/25   صدیقه خوانساری موسوی (دکترای اسلام‌شناسی از توبینگن آلمان)   ضرورت معرفی مکتب شیعه به زبان و فرهنگ روز آلمانی ارسال به دوست نسخه چاپي


صدیقه خوانساری موسوی (دکترای اسلام‌شناسی از توبینگن آلمان) ضرورت معرفی مکتب شیعه به زبان و فرهنگ روز آلمانی

صدیقه خوانساری موسوی (دکترای اسلام‌شناسی از توبینگن آلمان)


نشست اسلام شناسی و ایران شناسی در دانشگاه های اروپا (آلمان) با سخنرانی خانم دکتر سیده صدیقه خوانساری موسوی با حضور جمعی از طلاب و دانشجویان و زبان آموزان آلمانی در داشگاه باقر العلوم برگزار گردید...


خانم دکتر صدیقه خوانساری موسوی،استاد دانشگاه توبینگن آلمان در این نشست به بیان مطالب خود پرداخت که در ادامه میآید:

فکر نکنیم دروازههای تمدن، علم، فرهنگ و تکنولوژی در مغرب زمین است. شما خیلی چیزها دارید که آنها ندارند و آنها هم چیزهایی دارند که باید در اینجا روی آن کار کنیم.

رشته اسلامشناسی در دانشگاه توبینگن آلمان سابقه طولانی دارد. فایده رشته اسلامشناسی این است که افراد را با اسلام آشتی میدهد و نفرت و بیگانگی را که برای برخی ایجاد شده است، از بین میبرد. دانشجویان این رشته بعداز عربی مکالمه و گراماتیک، موظف هستند، بین دو زبان ترکی و فارسی یک زبان را برای یادگیری انتخاب کنند. تا چند سال پیش، آمار زبانآموزان ترکی بیشتر از فارسی بود. شاید بهدلیل جنبههای توریستی یا اقتصاد بهتر ترکیه و پیشرفتهایی که این کشور دارد...؛ اما از چند سال پیش، بهخاطر مقاومت بیشتر و قویتر ایران در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی و فشارهای غرب بهخصوص با توجه به افزایش فشارها در چند سال اخیر، جذابیت ایران برای آلمانیها بیشتر شده است و تعداد زبانآموزان فارسی بیشتر از زبان ترکی شده است. زبانآموزان فارسی در آلمان انگیزههای مختلفی برای یادگیری زبان فارسی مطرح میکنند؛ برخی میگویند که بهدنبال این هستیم که یک روزی سعدی، حافظ، مولوی و فردوسی را به زبان فارسی بخوانیم؛ اما گروهی از آنها میگویند ما میخواهیم ببینیم، این کشوری که یک تنه در مقابل قدرتهای جهانی ایستاده و حرف خودش را میزند و سپاه و ارتش آنطور، بینیاز است و موشک دارد و خودکفاست، این چه کشوری است؟ زبانش چیه؟ الان کلاسهای زبان فارسی من چند برابر کلاسهای زبان ترکی، دانشجو دارد.

در آلمان الهیات اسلامی در دانشگاهها ایجاد شده برای اینکه امامان جماعت مراکز اسلامی و مربیان مهد کودک و معلمان تعلمیات دینی در مدارس را تربیت کنند. بودجه بالایی هم از دولت فدرال آلمان میگیرند و برخی از امامان جماعت مساجد چون ترکزبان هستند، از ترکیه هم بودجه میگیرند. اشکالی که دارند حداقل در توبینگن، این است که با مراکز شیعه همکاری نمیکنند. البته برخی میگویند سیاسی است؛ اما به نظر من همه دلایل سیاسی نیست؛ بلکه نمیخواهند؛ آنها از این ترس و واهمه دارند که سخن شیعه به گوش دانشجویان برسد. آنها تا مدتها کتابهای معتزله را هم در کتابخانههایشان راه نمیدادند؛ فقط کتابهای اشعری و حنبلی.

نکته دیگری که هست، در دانشگاههای آلمان اسلام مدرن و لیبرال مطرح است. در برلین یک مسجدی توسط خانم سیران آتش ساخته شد که خانمها کنار مردها میتوانند نماز بخوانند؛ بدون اینکه حجاب داشته باشند و احیاناً پساز مدتی وضو هم لازم نیست داشته باشند و خم و راست شدن هم حذف میشود... این جریانها باید مورد سؤال و نقد واقع شوند. تا چهره واقعی اسلام را مخدوش نکنند.

آنچه در ایران برای معرفی مکتب تشیع و معارف دینی تألیف میشود، از نظر منبع در نگاه مخاطبان آلمانی خیلی مورد تأیید نیست؛ البته منظور من کتبی مثل آثار علامه طباطبایی و شهید مطهری نیست. نکته این است که نویسندگان و اندیشمندان ما چند اصل را باید رعایت کنند. برای من خواننده خیلی از چیزها بدیهی نیست که برای شما بهعنوان نویسنده بدیهی و روشن است؛ از این رو مطالبی که بیان میشود، باید دارای سند و مدرک باشد. بهکار بردن القاب و عناوین توصیفی زیاد در مورد مشاهیر و امامان معصوم علیهم السلام برای معرفی مکتب شیعه به مخاطبان غربی ملالآور بوده و ارزش علمی اثر را پایین میآورد. برای کلمه به کلمه مطالب، باید سند و مدرک ارائه شود. ارائه سند هم باید متنوع باشد و درست است که شخصیتهایی مثل کلینی و شیخ طوسی شناخته شده و مورد قبول هستند؛ اما اگر در یک نوشته همه مطالب به این بزرگان مستند شود، مورد سؤال واقع میشود و باید از منابع اهلسنت هم استفاده کرد.

علیرغم اینکه ما پساز انقلاب از منابع و امکانات خوبی برخوردار بودیم؛ اما در آلمان با یک خلأ بزرگی در مورد معرفی شیعه مواجه هستیم. داخل ایران کارهای خیلی خوبی انجام شده است؛ اما برای مخاطبان آلمانی کاری نشده است و اگر کاری هم شده، خیلی اندک بوده و آن هم بهزبان خیلی سطح پایین و دارای اشکالات است.

یک خانم پزشکی پیش من آمد و گفت: ما برنامه داریم که به اربیل مسافرت کنیم و من قصد دارم، به نجف بروم و بارگاه علیبن ابیطالب علیه السلام را ببینم که این همه جمعیت میلیونی چرا به این شخصیت تأسی میکنند و آنها چرا اینقدر به این امامشان مغرور هستند. از من کتابی میخواست که در مورد تشیع و معرفی امام علی علیه السلام بوده و نویسندهاش هم آلمانی نباشد. من کتاب مناسبی پیدا نکردم و مجبور بودم کتاب جرج جرداق مسیحی را معرفی کنم؛ البته وی از این کتاب راضی بود؛ اما آیا این نقص بزرگی برای ما نیست که هنوز نتوانستهایم، این خلأ را پر کرده و به نیاز مخاطبان آلمانی پاسخی شایسته و درخور بدهیم؟ امروز اگر از من بخواهند، در مورد امامان معصوم علیهم السلام کتابی برای شناخت درست آنها به زبان آلمانی معرفی کنم، دستم خالی است.

وقتی در مورد امام حسن علیه السلام صحبت میشود، جملهای هست که در خیلی از سخنرانیها بیان میشود و آن این است که حسن مجتبی علیه السلام از معاویه پول گرفت و از امامت کنار کشید. نگوییم بیان این مطالب، فقط از روی غرضورزی است. مشکل اینجاست که منابعی که در دست اسلامشناسان و دانشجویان مطالعات اسلامی است، متعلق به اهلسنت است و این سخنان برخاسته از آن منابع است. از این رو یکی از وظایف سنگین ما در این شرایط، معرفی درست مکتب و معارف شیعی به زبان و فرهنگ روز آلمانی است.


خروج