*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٦٩٩٢ ١١:٢٧ - 1398/02/18   روحانی مدافع حرم شهید صالح حسن‌زادهرواق شهیدان 589 ارسال به دوست نسخه چاپي


روحانی مدافع حرم شهید صالح حسن‌زادهرواق شهیدان 589

روحانی مدافع حرم شهید صالح حسن‌زاده


شیخ صالح حسن‌زاده از شهدای مدافع حرم در عراق که در وصیت‌نامه‌اش نوشت: آرزوی شهادت در راه اهل‌بیت‌ علیهم السلام را اگر قابل باشم، دارم که ان‌شاءالله در رجعت با اهل‌بیت‌ علیهم السلام رجعت کنم.» از رزمندگان و مجروحان دفاع مقدس بود که شهادت، رنج و درد آن جراحت‌ها را از او گرفت و مقامی بس عظیم به او بخشید...دفتر حیات این روحانی شهید سال 1345ش در یک خانواده مذهبی در شهرستان خرمشهر گشوده شد. زمانی که به سن بلوغ رسید، به خواندن درسهای حوزوی روی آورد. مقدمات را در حوزه رضویه زادگاهش خواند و پس از آن جهت ادامه تحصیل روانه شهر قم شد. در حوزه مقدس قم دوره سطح را تمام کرد و در درس خارج بزرگان حوزه بهویژه آیتالله میرزا جواد تبریزی شرکت مینمود. شیخ صالح از سال 1387 برای تحصیل و بدون خانواده به نجف اشرف رفت.


 روحیه انقلابی

روحیه انقلابی این شیخ مجاهد در دفاع مقدس اوج گرفته بود. در چند نقطه از بدنش آثار جراحت باقیمانده بود، ولی به گفته فرزند برومندش هیچگاه برای پیگیری پرونده جانبازیاش اقدام نکرد و حتی به غیر از خانواده کسی از موضوع جانبازیاش اطلاع نداشت.

در نجف که درس میخواند، از حدود سال 1391ش به صف نیروهای مقاومت و بسیج مردمی حشدالشعبی پیوست و مدافع حرم و حریم اهلبیت علیهم السلام شد، البته این مسئله را به خانوادهاش که در ایران زندگی میکردند، اطلاع نداد.


 روحیات اخلاقی

فرزند شهید میگوید: پدرم نسبت به رعایت حدود شرعی حساسیت زیادی داشت. روزی چند ساعت از وقت خود را صرف نماز و عبادت میکرد. حدود یکی دو ساعت قبل از اذان صبح بیدار میشد و به نماز شب و قرائت زیارت عاشورا میپرداخت. به گفته دوستانش در مدت اقامتش در نجف، نماز شب خود را در حرم مطهر امام امیرالمؤمنین علیه السلام میخواند.

سادهزیستی، مهربانی، خوش اخلاقی و حب به اهلبیت علیهم السلام از ویژگیهایی است که از پدرم به یاد دارم. هر هفته به زیارت امام حسین مشرف میشد و هر سال در اربعین، مسیر نجف تا کربلا را پیاده میرفت.


 شهادت عشاق

عاقبت این روحانی شیدای شهادت در ایام اربعین سال 94ش در شمال غرب سامراء و در شهر بیجی به آرزوی خود رسید تا انشاءالله در رجعت با اهلبیت علیهم السلام رجعت کند.

پیکر پاک شهید در جوار بارگاه حضرت علی علیه السلام تشییع و به خاک سپرده شد.


 تجلیل فرمانده از شیخ

یکی از فرماندهان حشدالشعبی بعد از شهادت شیخ صالح بسیار میگریست و میگفت: «شیخ صالح مرا تحت تأثیر رفتار متواضعانهاش قرار داد. او حتی در زمان عملیاتهایی که ممکن بود، هر لحظه شهید شود، باز نمازش را اول وقت میخواند. در بیشتر عملیاتها در صف اول بود. هنگام استراحت در مقر نیروها، لحظهای از تلاوت قرآن و دعا غافل نمیشد. در شب آخر عملیات، به نیروها معنویت عجیبی القا کرد.»


 وصیت شهید به فرزند

علی جان! شما نیز به عراق عزیمت کن و کنار شیعیان در راه دفاع از اسلام مبارزه کن...

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج