*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


پرس‌وجو شماره خبر: ٤٠٦٨٦١ ١٢:٣٩ - 1398/02/10   چگونه با امام زمان‌ عجل الله ارتباط داشته باشیم؟ / آیت‌الله‌‌العظمی جوادی آملیپرس‌وجو شماره 588 ارسال به دوست نسخه چاپي


چگونه با امام زمان‌ عجل الله ارتباط داشته باشیم؟ / آیت‌الله‌‌العظمی جوادی آملیپرس‌وجو شماره 588

چگونه با امام زمان‌ عجل الله ارتباط داشته باشیم؟ / آیت‌الله‌‌العظمی جوادی آملی


حیات انسانی و معقول بشر در گرو پیوند با حقایق وحیانی قرآن کریم است؛ چراکه وحی، یگانه عامل زندگی‏بخش بشر، و پیروی از دستورها و آموزه‏های آن...


زمینه‏ ساز باریابی به زندگی معقول و مطلوب است: «استَجیبوا لِلّهِ ولِلرَّسولِ اِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم»(۱)؛ «مَن عَمِلَ صلِحًا مِن ذَکَرٍ اَو اُنثی وهُوَ مُؤمِن فَلَنُحیِیَنَّهُ حَیوةً طَیِّبَة».(2)

عترت طاهره که یکی از دو ثقل به جا مانده از رسول گرامی صلی الله علیه و آله و سلم است، همتای قرآن و همدوش آن است و بر همین اساس، احکامی که درباره قرآن ثابت است، در مورد عترت طاهره نیز ثابت خواهد بود. از این‏رو ارتباط با امام عصر عجل الله نیز زندگی‏بخش و تأمینکننده حیات معقول و مطلوب آدمی است، چون نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم عدم معرفت و پذیرش ولایت امام معصوم زمان را مایه مرگ جاهلی برشمردند و آنچه نبودش مرگ جاهلانه می‏آورد، بودنش حیات عاقلانه را تأمین خواهد کرد و آنکه معرفت و ولایت را فهمید، همواره خویش را در معرض ارتباط با امام معصوم عصر خویش می‏نهد.

ارتباط با مقام شامخ ولایت و اتصال روح و قلب انسان با امام عصر عجل الله خویش، نه تنها حیات معقول را تأمین می‏کند، بلکه نقایص بشر را نیز تتمیم می‏سازد؛ چراکه او کعبه حقیقی و حقیقت کعبه است. کعبه زمینی، محاذی بیت معمور است و آن بیت، برابر عرش خداست. فرشته‏ای خاص مأمور بنای بیت معمور شد تا فرشتگانی که مقام انسانیت را به خلافت نشناختند و تسبیح و تقدیس خویش را برای نیل به مقام خلافت الهی کافی دانستند و سپس با تنبیه خداوند به معرفت مقام والای انسان کامل بار یافتند، بر گرد آن طواف کنند و با این عبادت، نقص کار خود را ترمیم کنند.

ساختمان کعبه نیز برای طواف بر گرد آن، جهت ترمیم و جبران همه قصورها و تقصیرها بهویژه غفلت از مقام انسانیت، و سهو و نسیان یا عصیان در پیشگاه خلیفة اللهی انسان است(۳)، از این‏رو بهترین تنبه برای طائفان غافل و حاجیان ذاهل و معتمران متساهل، تدارک جهل و جبران غفلت درباره خودشناسی و معرفت مقام شامخ انسان کامل و خلیفه عصر حضرت بقیةالله عجل الله است، تا چون فرشتگان، طواف مقبول و سعی مشکور داشته باشند.

 چگونگی ارتباط با امام زمان عجل الله

تشرف بی‏واسطه و مستقیم به محضر نورانی امام زمان عجل الله لیاقت و شایستگی‏هایی ویژه می‏خواهد، از این ‏رو تنها اوحدی از موحدان به باریابی محضر مطهرش توفیق می‏یابند.

هر خارق عادت یا کرامتی که بهدست ناشناسی صورت می‏گیرد و فیضی از ناحیه او به دیگران می‏رساند، از سرچشمه فیاض امام عصر عجل الله جاری می‏گردد؛ اما چنین نیست که آن ناشناس لزوماً وجود مبارک ولی‏عصر عجل الله باشد، بلکه آن حضرت شاگردان صالحی دارد که به امر ایشان گره از کار فروبسته دیگران می‏گشایند و واسطه رسیدن فیض امام به آنان می‏شوند.

آنچه برای همگان ضروری و میسور است، ایجاد و حفظ ارتباط روحی و معنوی با آن حضرت است که در پرتو رعایت ادب حضور و ارتباط با آن حضرت تحصیل خواهد شد.

انجام دادن مستحبات و اعمال صالح به نیابت از آن حضرت و اهدای ثواب آن به ارواح طیبه عترت طاهره علیهم السلام، از بهترین راه‏هایی است که می ‏تواند ارتباط انسان با آن وجود مبارک را تأمین کند و بهترین حالت در چنین نیابتی، آن است که انسان در برابر عمل خویش از آن امام خواسته‏ای نداشته باشد، چراکه از قدر عملش می‏ کاهد: چون خواسته ما به قدر ادراک ماست و ادراک ما بیشتر به حجاب تمنیات ما محجوب است، مطلوب متوقع ما نیز محدود خواهد بود. پس بهتر است که برابر این ادب، به پیشگاه آن حضرت چیز خاصی را پیشنهاد ندهیم؛ زیرا او از آن دسته است که سجیّتهم الکرم(۴). بنابراین شایسته آن است که در انتظار عطای او باشیم، چراکه آنچه آن حضرت به اقتضای سجیه کریم خویش عطا می‏کند، ماندنی است.

البته این سخن بدین معنی نیست که انسان اگر مشکل خاصی دارد، با امام خویش در میان نگذارد و از او نطلبد، بلکه مقصود آن است که در انجام دادن اعمال صالح به نیابت از آن حضرت، طلبی نداشته باشد و پیشنهادی ندهد تا آنان درخور خویش عطا کنند؛ نه در اندازه مطلوب محدود ما. آنان چون درخور خویش عطا میکنند، هم قابلیت و ظرفیت می‏بخشند و هم مقبول و مظروف. گاه گرچه به شخص عطا می‏کنند، ولی ظهور و فضل عطایشان جامعه‏ای را بهره‏مند می‏سازد؛ مانند آنچه حضرت رضا علیه السلام به شاگرد خویش جناب زکریابن آدم در برابر استجازه او برای خروج از قم فرمود: شما در قم بمانید. خدای سبحان به برکت شما عذاب را از مردم قم برمی‏دارد، آن‏گونه که به برکت مزار پدرم عذاب را از ساکنان آن منطقه برداشته است.(۵) این نمونه‏ای از آن عطایاست که به شخصی چنان لطفی می‏کنند که چون پیکرش در زمینی مدفون شود، آن برکت در تمام آن شهر جریان یابد.

از دیگر آداب حسنه در ارتباط با امام عصر عجل الله، ادب برخاستن به احترام نام مبارک ولی‏عصر عجل الله است که در میان شیفتگان و پیروان خاندان عصمت علیهم السلام سنتی دیرپاست.

..............................................

 پینوشتها

1. انفال/۲۴

۲. نحل/۹۷

3. کافی/ج۴/ص۱۸۸ ۱۸۷

4. برگرفته از زیارت جامعه کبیره که در آن، ائمه علیهم السلام چنین خوانده می‏شوند: عادتکم الاحسان و سجیّتکم الکرم (البلدالامین/ص۳۰۲؛ من لایحضره الفقیه/ج۲/ص۶۱۵)

5. الاختصاص/ص۸۷      

 


خروج