*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٤٥٦٩ ١٢:٢٦ - 1397/10/03   روحانی شهید آیت‌الله افشاررواق شهیدان 575 ارسال به دوست نسخه چاپي


روحانی شهید آیت‌الله افشاررواق شهیدان 575

روحانی شهید آیت‌الله افشار


آیت‌الله محمدامین افشار، شهید راه فضیلت و از شاگردان اخلاقی میرزاعلی قاضی در نجف اشرف بود. او در سال 1288ش در اطراف کابل افغانستان به دنیا آمد. آموزش را از زادگاهش شروع کرد و پس از رحلت استادش روحانی متقی آیت‌الله بلخابی روانه حوزه کابل شد. شوق تحصیل، راه حوزه کهنسال نجف اشرف را برایش هموار ساخت...

آیتالله محمدامین افشار، شهید راه فضیلت و از شاگردان اخلاقی میرزاعلی قاضی در نجف اشرف بود. او در سال 1288ش در اطراف کابل افغانستان به دنیا آمد. آموزش را از زادگاهش شروع کرد و پس از رحلت استادش روحانی متقی آیتالله بلخابی روانه حوزه کابل شد. شوق تحصیل، راه حوزه کهنسال نجف اشرف را برایش هموار ساخت. مجلس درس خارج فقه و اصول آیات عظام آقا سیدابوالحسن اصفهانی، محمدحسین نایینی، آقاضیاء عراقی محل تردد آقای افشار بود. همت و تلاش ستودنیاش طبق حدیث؛ «من جدّ وجد»؛ او را به سر منزل اجتهاد احکام شرعیه رساند.

این مرد جلیل در محفل نورانی آیتالله سیدعلی قاضی شرکت میکرد و مباحث آن جلسات را هم تقریر نمود. از ایشان چندین کتاب و رساله در علوم حوزوی برجا مانده است.


 وظیفهشناسی


این شاگرد مکتب اهلبیت علیهم السلام پس از سالها علماندوزی و با کولهباری از علم و معرفت نجف را به قصد زادگاهش ترک کرد، ولی علمای تهران خواستند که او را برای تدریس در مدرسه مروی نگهدارند که مورد پذیرش آقای افشار قرار نگرفت. ایشان قصد کابل داشت که چند سالی را بهطور ناخواسته در مزار شریف ماند و به تبلیغ و تدریس معارف دینی مشغول شد. پس از آن به کابل رفت و اقدام به تأسیس مدرسه علمیه و حسینیه بزرگی نمود و گامهای مؤثری را در نشر احکام دینی برداشت.


 مبارزه با استعمار


آیتالله افشار از مدرسه و حسینیهاش در جهت مبارزه با استکبار کمونیست و نیز بیداری مردم مسلمان افغانستان استفاده برد. او در مناسبتهای مختلف از مبلغان دیگر هم دعوت میکرد تا حرف حق را به گوش مردم برسانند. آقای افشار زن و مرد جامعهاش را به کسب دانش و سواد فرامیخواند و شرح حالنویسان این کار ایشان را کمنظیر دانستند.


 دام کودتا


شهید افشار در ایام کودتای مارکسیستی افغانستان، در ایران به سر میبرد. او از آزار و اذیت، حبس و کشتار مردم و روحانیون آنجا خبر داشت، ولی با این حال به زادگاهش رفت و در پاسخ آشنایان که او را از رفتن منع میکردند، گفت: «من باید به کابل برگردم و هرچه بر سر سایر علما آمد، من هم آن را پذیرا هستم.»

این عالم مجاهد عاقبت در دام نیروهای مسلح و ددمنش افتاد. آنها با حدود چهل نفر مسلح و با دو تانک به خانه شخصی ایشان هجوم بردند و او را با خود بردند که دیگر خبری از ایشان نشد.

منبع: مشاهیر تشیع در افغانستان، جلد اول


تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

 


خروج