*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گل‌های زندگی, سخن دوست شماره خبر: ٤٠٤٤٣٥ ١٠:١٢ - 1397/09/28   مهارت های زندگی ارسال به دوست نسخه چاپي


مهارت های زندگی

بالاخره عروسی بگیریم یا نه؟


▪ هدف‌تان را از برگزاری جشن عروسی مشخص کنید اگر هدف از برگزاری جشن عروسی، فخرفروشی، چشم و هم‌چشمی و نشان دادن مادیات نباشد، هزینه جشن ازدواج کاهش می‌یابد. ▪ کاهش هزینه را در جای دیگری جبران نکنید اگر موفق به کاهش هزینه در برگزاری جشن عروسی شده‌اید، حتماً نباید این میزان هزینه را در جای دیگری مصرف کنید. مثلاً لازم نیست مبلغ باقی‌مانده را طلا بخرید یا به سفر بروید. چون هدف کم کردن هزینه‌هاست نه خرج کردن در جای به اصطلاح بهتری...

 

هدفتان را از برگزاری جشن عروسی مشخص کنید

اگر هدف از برگزاری جشن عروسی، فخرفروشی، چشم و همچشمی و نشان دادن مادیات نباشد، هزینه جشن ازدواج کاهش مییابد.

کاهش هزینه را در جای دیگری جبران نکنید

اگر موفق به کاهش هزینه در برگزاری جشن عروسی شدهاید، حتماً نباید این میزان هزینه را در جای دیگری مصرف کنید. مثلاً لازم نیست مبلغ باقیمانده را طلا بخرید یا به سفر بروید. چون هدف کم کردن هزینههاست نه خرج کردن در جای به اصطلاح بهتری!

شروعکننده باشید، نه تقلیدکننده!

ممکن است فکر کنید نمیشود بعضی چیزها را از جشن عروسی حذف کرد یا شکل ساده آن را برگزار کرد. چراکه همه اقوام و آشنایان به شکل مجللی ازدواجشان را جشن گرفتهاند. بهتر است بهجای اینکه شبیه دیگران باشید و کار اشتباه آنها را انجام دهید، خودتان باشید و کار درست را انجام دهید. به این ترتیب شما میتوانید ایجادکننده یک فرهنگ درست نیز باشید.

خودتان دست به کار شوید

برخی موارد عروسی را میتوانیم خودمان انجام دهیم. به این ترتیب هم به هزینه عروسی کمکی کرده باشیم هم از اینکه کار دست خودمان است، لذت ببریم. مثلاً میتوانیم چند شاخه گل بخریم و خودمان دسته گل عروس را تهیه کنیم. این مورد از آن مواردی است که میتواند از جشن عروسی حذف نشود، اما قابلیت کاهش هزینه را دارد.

عروسی جمعوجور برگزار کنید

شما همچنین میتوانید جشن عروسیتان را مانند یک مهمانی ساده که آقایان و خانمها در یک سالن یا منزل حضور دارند، برگزار کنید. طوریکه عروس خانم باحجاب و چادر سفید در مهمانی حضور داشته باشند و به این ترتیب هزینه آرایشگاه و لباس عروس آنچنانی حذف میشود. همچنین بیشتر مهمانان نیز به این دلیل که خانمها و آقایان در مهمانی حضور دارند، هزینه آرایشگاه و لباس نمیدهند و با یک لباس ساده و باحجاب در مهمانی حضور بههم میرسانند و اینگونه شما از مصرفگرایی و اسراف نیز جلوگیری کردهاید.

اسراف به بهانه شادی، ممنوع!

ما معمولاً به این بهانه که شاد هستیم و یک شب هزار شب نمیشود، در جشن عروسی اسراف میکنیم. حواسمان باشد بسیاری از ما، مراقب گناههای دیگر در این شب هستیم، اما مراقب اسراف نیستیم. پذیرایی تجملاتی، نشاندهنده احترام به مهمانان نیست.

بخش اصلی هزینهها را کنترل کنید

پذیرایی از مهمانان در جشن عروسی، یکی از سنگینترین هزینههای عروسی است که اگر کنترل و مدیریت شود و به اندازه درست غذا یا سایر خوراکیها تهیه شود، گام بزرگی در جهت ترویج و عمل به شعار ازدواج آسان است.

به فکر اثرگذاری بر دیگران هم باشید

اگر از طرفداران ازدواج ساده و آسان هستید و حتی از وضعیت مالی خوبی نیز برخوردار هستید، جشن عروسیتان را ساده و صمیمی برگزار کنید. چون احتمالاً اثرگذاری بیشتری نیز در اطرافیان و آشنایانتان خواهید داشت.

منبع: ریحانه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج