*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٤٣٠٢ ١٣:١١ - 1397/09/26   اسرار الآیات و انوار البیناتآثار ماندگار شماره 574 ارسال به دوست نسخه چاپي


اسرار الآیات و انوار البیناتآثار ماندگار شماره 574

اسرار الآیات و انوار البینات


«اسرار الآیات و انوار البینات» کتابی از فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاصدرا شیرازی در موضوع الهیات به معنای اخص و شامل بخش‌های واجب، صفات و افعال او و نیز نبوت و معاد است. مؤلف که کتابی در تفسیر نوشته بود، اسرار الآیات را به‌عنوان چکیده‌ای از بحث‌های تفسیری‌اش نوشته که به‌خوبی توانسته در هر دو کتابش به کشف و شهود نیز تصریح و اشاره نماید...

«اسرار الآیات و انوار البینات» کتابی از فیلسوف بزرگ عالم اسلام ملاصدرا شیرازی در موضوع الهیات به معنای اخص و شامل بخشهای واجب، صفات و افعال او و نیز نبوت و معاد است.

مؤلف که کتابی در تفسیر نوشته بود، اسرار الآیات را بهعنوان چکیدهای از بحثهای تفسیریاش نوشته که بهخوبی توانسته در هر دو کتابش به کشف و شهود نیز تصریح و اشاره نماید.

 انگیزه تألیف

مؤلف با نوشتن این کتاب خواسته بعضی از حقایق آیات قرآن را بیان نماید و به طالبان حقایق بگوید که بین وحی و عقل و برهان تطابق واقعی وجود دارد. ایشان در مسایل و مباحث فلسفی پس از آنکه اشاره اجمالی به براهین عقلی مینماید به شرح آیات قرآن و روایات میپردازد و بدینسان بین عقل و وحی تطابق ایجاد میکند.

خود مؤلف میگوید: «لیس غرضنا فی هذا الکتاب الا اشارة اجمالیة إلی اسرار بعض آیات القرآن».

 ساختار و محتوا

کتاب اسرار الآیات، شامل یک مقدمه و سه طرف و هر طرف شامل چند مشهد و هر مشهد شامل چند قاعده و نیز امور متفرقه دیگر است.

خود مقدمه حاوی چند قاعده است که اهم مطالب آن عبارتند از:

تشویق به تعلم حکمت حقه و بیان عواقب جهل به آن، جهل مرکب بودن کفر، فرق کلام خدا با کتاب خدا، بخشهای اصلی و فرعی قرآن.

طرف اول کتاب شامل سه مشهد است؛ مشهد اول شامل مباحث: اثبات واجب با برهان صدیقین، بیان حقیقت ایمان و آثار آن و اثبات توحید ذاتی، ربوبی و وجودی. مشهد دوم آن شامل توحید صفاتی، حقیقت اسماء، اسم اعظم، علم واجب و مراتب آن قدرت واجب و سعه وجودی او، کلام واجب، حروف مقطعه و کیفیت تنزل قضاء. مشهد سوم حاوی مباحثی چون دوام وجود واجب، انواع چهارگانه فاعلیت واجب و عالم امر است.

طرف دوم شامل چهار مشهد است که در مشهد اول آن از اثبات حدوث زمانی تجددی بحث شد. در مشهد دوم آن از رجوع عالم به خدا، عالم خلق و امر، خلیفةالله بودن انسان، مظهریت حقیقت محمدیه، حقیقت دنیا و آخرت، لوح و قلم و عرش و کرسی سخن رفته است. در مشهد سوم مطالبی چون ایجاد مرکبات، نبات، حیوان، انسان و بقاء روح بعداز موت مطرح است. در مشهد چهارم نیز مباحثی چون نبوت و احکام آن، وساطت انبیا بین انسان و ملک، دوام مرگ و تفسیر آیه «إنا عرضنا الامانة» دنبال گردید.

طرف سوم این کتاب در علم معاد و شامل دوازده مشهد است: مشهد اول در قوس نزول و صعود حرکت انسان، مشهد دوم در معنای قیامت و سرّ آن، زمان و مکان آن، مشهد سوم در مورد قبر و عذاب و ثواب، مشهد چهارم در مورد بعث و حشر و تجسم ملکات، مشهد پنجم درباره صراط، مشهد ششم در نفخ صور، مشهد هفتم در صحیفه اعمال و تجسم اعمال است، مشهد هشتم از طرف سوم درباره میزان و حسان، مشهد نهم درباره جنت و نار و ابواب آن، مشهد دهم در مورد زبانیة و تعداد آن، مشهد یازدهم و دوازدهم نیز در مورد بعضی از احوال بهشت و جهنم است.

 وضعیت نشر

کتاب اسرار الآیات در سالهای اخیر چندین بار به مرحله چاپ و نشر رسیده که از آن جمله در سال 1360ش توسط انجمن اسلامی حکمت و فلسفه ایران در تهران و با مقدمه و تصحیح آقای محمد خواجوی بوده است.

در سال 1385ش انتشارات حکمت این کتاب را با ضمیمه نمودن تعلیقات حکیم بزرگ اسلام ملاعلی نوری و تصحیح آقای سیدمحمد موسوی به چاپ رسانید.

انتشارات بنیاد حکمت اسلامی صدرا نیز در سال 1389ش موفق به چاپ و نشر این کتاب شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج