*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٣٨٧٢ ١٣:٥٨ - 1397/08/28   روحانی شهید سیدعیسی نورموسویرواق شهیدان 570 ارسال به دوست نسخه چاپي


روحانی شهید سیدعیسی نورموسویرواق شهیدان 570

روحانی شهید سیدعیسی نورموسوی


در وصیت‌نامه‌اش نوشت: «وقتی که مرا در تابوت گذاشتید، اگر دست داشتم، دست‌هایم را بیرون و باز بگذارید تا سرمایه‌داران و مردم بدانند که با دست خالی از دنیا می‌روم و چشمانم را باز بگذارید تا کوردلان بدانند که ناآگاهانه این راه را انتخاب نکردم.» روحانی شهید سیدعیسی نورموسوی لنگرودی به سال 1340ش درخانواده‌ای منسوب به علم و تقوا در لنگرود دیده به جهان گشود...

 

در وصیتنامهاش نوشت: «وقتی که مرا در تابوت گذاشتید، اگر دست داشتم، دستهایم را بیرون و باز بگذارید تا سرمایهداران و مردم بدانند که با دست خالی از دنیا میروم و چشمانم را باز بگذارید تا کوردلان بدانند که ناآگاهانه این راه را انتخاب نکردم.»

روحانی شهید سیدعیسی نورموسوی لنگرودی به سال 1340ش درخانوادهای منسوب به علم و تقوا در لنگرود دیده به جهان گشود.

مبارزاتش علیه رژیم ظالم پهلوی به قدری وسعت داشت که در سال سوم دبیرستان درسها را رها کرد و با صلابت وارد فعالیتهای سیاسی اجتماعی شد. پخش اعلامیه و نوارهای امام خمینی بهطور مخفی نمونهای از کارهای او بود. این شهید پس از طلوع انقلاب با آگاهی، جذب سپاه پاسداران شد که بهعنوان فرد مخلص و پرتلاش مطرح بود. پس از مدتی راه پدر روحانیاش را پیشه خود ساخت و در حوزه علمیه امام خمینی کاشان مشغول فراگیری علوم دینی شد. او از خود سه اثر علمی با نامهای گفتار شیرین، ارمغان شهید و کتاب مقالات حاوی 15 مقاله سیاسی اخلاقی از خود بهجا نهاده است.

 حوزه اخلاق

بخشندگی و عطوف به قشر محروم جامعه از اخلاق شاخص شهید بزرگوار بود. بهطوری که در یک مأموریتی که با فرمانده سپاه به یکی از روستاهای محروم کهکیلویه رفته بود، او را زیرچادر مردم عشایر و در حال گوش دادن درد دلهای آنها و در حال گریه یافتند.

مناعت طبع بالایی داشت و با اینکه در دوران طلبگی به سختی روزگار میگذراند، ولی مشکلات را با کسی غیر از خدایش در میان نمیگذاشت. در وصیتنامهاش نوشت: مقداری از شهریه را در بانک پسانداز کردم، اگر میتوانید به بینوایان بدهید. مقداری از شهریه امسال هم در حجره است، اگر مقدور است آن را به جبههها بدهید؛ چون من خیلی ترس دارم پول صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را مصرف کرده باشم.

قبل از انقلاب برای سقوط دستگاه پهلوی نقشافرین بود و پس از طلوع انقلاب به شکلهای گوناگون به نظام خدمت کرد و این انگیزه، پس از دیدار با امام خمینی قدس سره پررنگتر شد. سیدعیسی جزو بنیانگذاران انجمن اسلامی در منطقه زندگیاش بود. انجمن جانبازان اسلام در چالکیاسر و انجمن فدائیان اسلام در لنگرود را بنیان نهاد. در درگیری با منافقان، با بسیج و سپاه همکاری مؤثری داشت.

 ننگ ماندن در خانه

شهید در ایام طلبگیاش نوشت: «چون تابستان فرامیرسد، در خانه خوابیدن برایم ننگ بود و لازم دانستم که با برادران رزمنده بروم.» آری این روحانی گرانقدر با تأسی از گلواژه «هیهات منا الذلة» به سرزمین نور رفت و در عملیات رمضان سال 61 فرمانده گردان امام محمدباقر علیه السلام بود. در شهریور سال 62 بهعنوان فرمانده اعزام نیرو گردان شهید مطهری بود که شهر مریوان مورد بمباران هوایی بعثیها قرار گرفت، زمانی که این روحانی مجاهد به کمک مجروحین زیرآوار رفته بود، شهر مجدداً مورد بمباران قرار میگیرد و ایشان زیرآوار در حالی که شهادتین را فریاد میزد و دست مبارکش از بدن جدا شده بود به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 کلمات نورانی از شهید

برادران حزبالله! باید خود را آماده کنیم تا از انباشتن اجساد خود سد دفاع ایجاد کنیم و از خون خود نهری جاری کنیم تا مزدوران آمریکا در آن غرق بشوند. من به جبهه میروم تا دین حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم را یاری کنم. گرچه خونم مقدار کم است و ارزش ندارد.

خواهران مهربانم! برای شما جز حفاظت عفت و حجاب، سفارش بزرگتر ندارم.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج