*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٢١٧٤ ١٥:٢٣ - 1397/05/30   طلبه شهید یونس عاقل‌نهند رواق شهیدان 564 ارسال به دوست نسخه چاپي


طلبه شهید یونس عاقل‌نهند رواق شهیدان 564

طلبه شهید یونس عاقل‌نهند


در پرتو چنین معرفتی قدم در جبهه‌ها نهاد که نوشت: «بنابر پیمانی که با خدا بسته بودم، ناگهان دیدم زمان وفا رسیده و چون تقصیرات زیادی بین خود و خدا داشتم، خواستم با افتادن به جرگه شهیدان این‌ گناهان را پاک کنم.»...

 

در پرتو چنین معرفتی قدم در جبههها نهاد که نوشت: «بنابر پیمانی که با خدا بسته بودم، ناگهان دیدم زمان وفا رسیده و چون تقصیرات زیادی بین خود و خدا داشتم، خواستم با افتادن به جرگه شهیدان این گناهان را پاک کنم.»

این شعاع معرفتی طلبه شهید یونس عاقل نهند است که سال 1337 در شهر تبریز و در خانوادهای متدین به دنیا آمد. او پس از رشد و نما و اتمام دوره راهنمایی، به کاروان حوزویان پیوست و حجرهنشین مدرسه پرآوازه طالبیه تبریز شد، با طلوع خورشید انقلاب، تحصیلات خود را در قم ادامه داد. درسهای حوزه برای یونس، نردبان ترقی و کمال اخلاقی بود؛ چنانچه درباره او گفتهاند که در ادای حق والدین کوشا و فردی پرتلاش و بیادعا بود. در برخورد با دوستان و مؤمنان مهربان و با دشمنان و منافقان سرسخت رفتار میکرد که قرآن میفرمود: «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم». (فتح/29)

روحیه انقلابی شهید

شهید بزرگوار برای حل مشکل ادامه تحصیل، مجبور به گذراندن خدمت سربازی در پادگانهای رژیم پهلوی شد که پس از مدتی از پادگان گریخت و در صف انقلابیون قرار گرفت. او در این زمینه سعی و تلاش مؤثری از خود نشان داد و پس از انقلاب نیز به کارهای فرهنگی در تبریز مبادرت داشت.

در جریان اشغال صدا و سیمای تبریز توسط حزب خلق مسلمان، از خود رشادتها آفرید و در آن واقعه مجروح هم شد.

حضور در میدان نبرد

این طلبه انقلابی در آموزش و اعزام نیروهای بسیجی به مناطق عملیاتی، نقش مهمی داشت، ولی روح بلندش به این میزان از خدمت قانع نشد و در همان پاییز 59 قدمش به خاک پاک جبههها رسید. در کتاب فرزانگان شاهد آمد: «ایثارگریهای این سرباز امام زمان علیه السلام در جبههها زبانزد رزمندگان بود. سردار اسدی فرمانده وقت لشکر عاشورا، ارادت خاصی به ایشان داشت و از خلوص و شجاعت او به عظمت یاد میکرد.»

خاطرهای از شهید

یکی از فرماندهان بلندپایه سپاه روزی در یگانی که شهید عاقلنهند هم بود، مهمان شد. او نقل میکند که پس از اقامه نماز جماعت در سنگر فرماندهی، برای شام مهمان شدیم. برادر طلبهای با زرنگی خاصی غذا را آماده نمود و بعد از خوردن غذا، دیدم دوربین و تجهیزات شناسایی را برداشت و به سوی خط مقدم رفت. با خود گفتم: این طلبه هم امام جماعت است، هم مسئولیت تهیه غذا را بر عهده دارد و هم شبانه مشغول شناسایی است.

جرعه نوش شهادت

او در آستانه عملیات حصر آبادان، با وجود مجروح بودنش، سه روز برای دیدار والدین به مرخصی آمد. خیلی زود از تبریز به منطقه رفت که در همان عملیات به عالم بقاء رفت و جرعه نوش جام شهادت شد.

از سخنان شهید

هرگز راضی نیستم در عزای من گریه کنید. بگویید: این قربانی راه خداست و شهادت را خودش انتخاب کرده است.

منبع: فرزانگان شاهد ص63

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج