*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


افق خانواده, معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٢٩١ ٠٩:٣٩ - 1397/04/11   بررسی احکام رایانه و اینترنت در یک اثرمعرفی کتاب ارسال به دوست نسخه چاپي


بررسی احکام رایانه و اینترنت در یک اثرمعرفی کتاب

بررسی احکام رایانه و اینترنت در یک اثر


پژوهشکده امر به معرف و نهی از منکر، با همکاری نشر معروف، سی و سومین جلد از مجموعه فقه و زندگی را با عنوان کتاب «احکام رایانه و اینترنت» منتشر کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف، پژوهشکده امر به معرف و نهی از منکر، با همکاری نشر معروف، سی و سومین جلد از مجموعه فقه و زندگی را با عنوان کتاب «احکام رایانه و اینترنت» به قلم محمود صادقی و با راهنمایی و مشاوره حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین فلاح‌زاده منتشر کرده است...

پژوهشکده امر به معرف و نهی از منکر، با همکاری نشر معروف، سی و سومین جلد از مجموعه فقه و زندگی را با عنوان کتاب «احکام رایانه و اینترنت» منتشر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگسرای معروف، پژوهشکده امر به معرف و نهی از منکر، با همکاری نشر معروف، سی و سومین جلد از مجموعه فقه و زندگی را با عنوان کتاب «احکام رایانه و اینترنت» به قلم محمود صادقی و با راهنمایی و مشاوره حجتالاسلام والمسلمین محمد حسین فلاحزاده منتشر کرده است.

محمود صادقی در مقدمه درباره ضرورت نگارش این کتاب چنین گفته است:

«بارها برای خودم و دوستان سؤالاتی درباره اینترنت مطرح میشد و برای جواب آنها باید کتابهای زیادی را مطالعه کرده یا با دفاتر مراجع تقلید ارتباط برقرار میکردم تا بتوانم به جواب سؤالات خود برسم؛ لذا زمانی که پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر این موضوع را مطرح کرد، آن را پذیرفتم تا بتوانم احکام آداب و مورد نیاز کاربران محترم را در یک مجموعه جمعآوری کنم.

برخی نویسندگان محترم درباره رایانه و اینترنت به صورت مختصر پراکنده مطالبی را نوشتهاند، لذا نگارنده سعی کرده است، مطالب را جمعبندی کند و مجموعه خوبی را برای کاربران امور رایانهای تهیه کند تا آنها با آگاهی از مسائل و احکام شرعی استفاده از این ابزار بتوانند بهترین بهره را از آنها ببرند.

در این مجموعه سعی شده علاوه بر احکام شرعی به قوانین و مقررات آن اشاره شود تا بهتر از امکانات و رایانه و اینترنت استفاده کرده و مرتکب کارهای حرام و غیر قانونی نشویم.»

نویسنده، این کتاب را در قالب سه بخش با عنوانهای: «کلیات»، «رایانه در آیینه آداب و احکام» و «اینترنت در آیینه آداب و احکام» تنظیم کرده که هر بخش، چهار فصل جداگانه دارد.

مؤلف در بخش کلیات به بررسی عنوانهای:«تعریف و تاریخچه»، «شرایط استفاده از رایانه و اینترنت»، «آسیبهای استفاده از رایانه و اینترنت» و «کارکردهای مثبت و منفی رایانه و اینترنت» پرداخته است.

«کپی رایت»، «بازیهای رایانهای»؛ «موسیقی» و «مسائل متفرقه» عنوان چهارفصلی است که نویسنده در بخش دوم آنها را بررسی کرده است.

همچنین، نگارنده در بخش سوم در چهار فصل، عنوانهای: «خانواده و اینترنت»، «روابط زن و مرد»، «جرائم رایانهای» و «احکام و نکات متفرقه» را واکاوی نموده است.

همچنین، در پایان این کتاب نکات اصلی و کلیدی با عنوان «پنچرههای کلیدی» یادآوری شده است.

نویسنده در صفحه ۱۷۷ از فصل سوم این کتاب به بررسی آفات و آسیبهای «اعتیاد به اینترنت» پرداخته و آورده است:

«برخی از افراد بر اثر استفاده زیاد از رایانه و اینترنت به نوعی وابستگی شدید به این تکنولوژی دچار میشوند که اگر کنترل و مدیریت نشود، ممکن است با آسیبها و خطراتی مواجه شوند که رهایی از آنها کار راحتی نیست، با توجه به افزایش روزافزون کاربران اینترنت، در کنار اعتیاد سنتی، با نوع جدیدی از اعتیاد مواجه شدهایم؛ گسترش رایانههای شخصی و افزایش اتصال به اینترنت در خانه و محل کار، منجر به ظهور معضلی به نام «اعتیاد آنلاین» شده است.

اعتیاد به اینترنت شامل اعتیاد به اتاقهای گپزنی، هرزهنگاری، قمار آنلاین و خریدها اینترنتی میشود. همچون دیگر اعتیادهای این اعتیاد نیز فرد معتاد را از خانواده و اطرافیانش منزوی میسازد.

به اعتقاد کارشناسان، اگر افراد در ماه بیش از بیست ساعت به اینترنت وصل شوند، بیآنکه کار خاصی جز پرسه زدن و چت کردن داشته باشند، باید از تعداد این ساعتها کم کنند تا در یک برنامه زمانبندی سه ماهه دستکم به نیمی از این زمان برسند؛ چرا که صرف این زمان برای پرسه زدن در اینترنت میتواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد.»

گفتنی است، نگارنده برای نگارش کتاب از ۳۶ منبع مختلف بهره برده است که«احکام روابط زن و مرد»، «استفائات جدید»، «اصول کافی»، «تحف العقول»، «جامع الاحکام»، «جامع الأخبار» ، «عیون الحکم و المواعظ»، «غررالحکم و دررالکلم»، «کتاب نکاح» و «دعائم الاسلام» از مهمترین این منابع است.

همچنین حجت الاسلام محمود صادقی، آثاری دیگری همچون «احکام پوشاک»، «احکام شکبههای اجتماعی»، «احکام بازیهای رایانه» را از مجموعه فقه و زندگی تدوین کرده است.

علاقمندان برای خرید این کتاب و دیگر آثار پژوهشکده می توانند به فروشگاه مجازی فرهنگسرای معروف به آدرس www.shop.fmaroof.ir مراجعه یا با شماره تماس ۷۷۳۳۹۳۳-۰۲۵۳ تماس حاصل فرمایند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج