*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٢٨٨ ٠٩:٢٤ - 1397/04/11   علائم آپاندیسیتسلامت ارسال به دوست نسخه چاپي


علائم آپاندیسیتسلامت

علائم آپاندیسیت


بیشتر افراد با مشکلات معمول شکم مانند یبوست و اسهال آشنا هستند. همچنین حتماَ تجربه‌ی مسمومیت غذایی یا یک ویروس گوارشی را دست کم یک یا دو بار داشته‌اید. آپاندیسیت هر چند زیاد شایع نیست؛ اما حدود 5 درصد افراد دچارش می‌شوند و اگر شما هم جزو این 5 درصد باشید، باید بتوانید هر چه زودتر آن را تشخیص بدهید...

بیشتر افراد با مشکلات معمول شکم مانند یبوست و اسهال آشنا هستند. همچنین حتماَ تجربهی مسمومیت غذایی یا یک ویروس گوارشی را دست کم یک یا دو بار داشتهاید. آپاندیسیت هر چند زیاد شایع نیست؛ اما حدود 5 درصد افراد دچارش میشوند و اگر شما هم جزو این 5 درصد باشید، باید بتوانید هر چه زودتر آن را تشخیص بدهید.

البته هر آپاندیسیتی منجر به پارگی این عضو نمیشود اما این مشکل هر چه طولانیتر باقی بماند، ریسک آن نیز بالاتر خواهد بود. در این مطلب چند علامت هشداردهنده را به شما معرفی میکنیم که با مشاهدهی آنها باید هرچه زودتر به پزشک یا حتی اورژانس مراجعه کنید.

نشانههای از آپاندیسیت که نیاز فوری به مراجعه به پزشک دارند

شکم دردتان بیشتر از هر زمان دیگری است

آپاندیسیت معمولاً موجب دردهای شدیدی میشود که از ناف به سمت راست ِ پایین شکم میرود. هرچند این نوع درد لزوماً به این معنی نیست که آپاندیس در حال پاره شدن است؛ اما ممکن است نیاز به تستی مانند سی تی اسکن داشته باشید تا دقیقاً مشخص شود.

بعضی از بیماران آپانادیسیت جور دیگری درد دارند: اگر هنگام کارهایی چون پیاده روی، سرفه یا افتادن ماشین در دست انداز، درد داشتید ممکن است تمام دیوارهی شکمتان ملتهب شده باشد و آپاندیستان در آستانهی پاره شدن بوده یا هم اکنون پاره شده باشد. زودتر خود را به اورژانس برسانید.

حالت تهوع و استفراغ دارید و اشتها ندارید

این حالتها ممکن است مربوط به انگلهای رودهای باشند و همهی آپاندیسیتها این علائم را ندارد. اما اگر واقعا حالت تهوع شدید دارید که با دردهای بدی نیز همراه است، باید معاینه شوید. التهاب آپاندیس گاهی بر سایر عملکردهای گوارشی و سیستم عصبی نیز اثر گذاشته و موجب تهوع و استفراغ میشود.

بیشتر از زمان عادی ادرار میکنید

در بعضی از افراد، آپاندیس پایینتر از لگنشان قرار گرفته و برای همین بسیار نزدیک به مثانه است. وقتی مثانه در تماس با آپاندیس ملتهب قرار میگیرد، آن هم ملتهب و حساس میشود. در نتیجه، ممکن است احساس کنید تمام مدت ادرار دارید و دفع ادرار هم برایتان سخت میشود. البته این حالت میتواند نشاندهندهی عفونت دستگاه ادراری نیز باشد؛ اما اگر با سایر علائم گفته شده در این لیست همراه بود میتواند آپاندیسیت باشد.

تب و لرز دارید

تب و لرز یعنی اینکه التهابی در بدنتان وجود دارد. اگر آپاندیس ملتهب شده باشد، بدن با ترشح مواد شیمیایی گوناگونی واکنش نشان میدهد تا زنگ خطر را به صدا درآورده و سلولهای جنگنده را به قسمت مورد نظر بکِشد. اگر تب و لرزتان همراه با شکم درد است به پزشک مراجعه کنید.

احساس آشفتگی و گیجی

اگر احساس پریشانی و آشفتگی میکنید و دلیل خاصی هم نمیتوانید برایش پیدا کنید، ممکن است به معنی تشدید عفونت باشد؛این عفونت ممکن است وارد جریان خونتان شده باشد که میتواند کُشنده باشد. گاهی احساس آشفتگی مربوط به مغز نیست و این عفونت است که بدتر شده و بسیاری از منابع بدن را تحلیل میبرد که شامل اکسیژن هم میشود، بنابراین مغز اکسیژن کافی دریافت نمیکند و نمیتواند به عملکرد نرمالی داشته باشد. اگر رفتارهای نابهنجار بیدلیلی در کسی دیدید، معطل نکنید؛ مشکل او آپاندیسیت باشد یا هر چیز دیگری که وضعیت مغزی او را تغییر داده (مانند سکته مغزی)، به هر حال هرچه زودتر اقدام کنید بهتر است.

ترجمه از هدی بانکی/ منبع: برترینها

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج