*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان, رواق شهیدان شماره خبر: ٤٠٠٧٩١ ١٢:٤٧ - 1397/03/23      حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب رواق شهیدان 557 ارسال به دوست نسخه چاپي


   حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب رواق شهیدان 557

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب


حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب، یار صمیمی و همفکر گرامی آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای و نیز شهیدان بهشتی و هاشمی‌نژاد و مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی بود. در پرتو کارنامه درخشان سیاسی‌اش، مردم مشهد در سال 60 او را به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برگزیدند، ولی چند روز پس از آن دست نفاق او را به یاران شهیدش ملحق کرد. ▪ تولد و تحصیل او متولد سال 1329 در روستای نوده از توابع گناباد و منسوب به خاندان روحانیت و فضیلت بود. اجدادش در نجف از علما بودند که به خراسان آمدند. سیدرضا در سیزده سالگی به کسب علوم دینی در حوزه گناباد مشغول شد، مدتی بعد برای استفاده بیشتر به حوزه مشهد رفت و از درس آیت‌الله شیخ ابوالحسن شیرازی و دیگر اساتید بهره وافی برد...

 

 

حجتالاسلام والمسلمین سیدرضا کامیاب، یار صمیمی و همفکر گرامی آیتاللهالعظمی خامنهای و نیز شهیدان بهشتی و هاشمینژاد و مرحوم آیتالله واعظ طبسی بود. در پرتو کارنامه درخشان سیاسیاش، مردم مشهد در سال 60 او را به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برگزیدند، ولی چند روز پس از آن دست نفاق او را به یاران شهیدش ملحق کرد.

تولد و تحصیل

او متولد سال 1329 در روستای نوده از توابع گناباد و منسوب به خاندان روحانیت و فضیلت بود. اجدادش در نجف از علما بودند که به خراسان آمدند.

سیدرضا در سیزده سالگی به کسب علوم دینی در حوزه گناباد مشغول شد، مدتی بعد برای استفاده بیشتر به حوزه مشهد رفت و از درس آیتالله شیخ ابوالحسن شیرازی و دیگر اساتید بهره وافی برد.

اخلاق شهیدان

مادر گرامی شهید میگوید: «سیدرضا خیلی پسر خوبی بود. بچهها که بازی میکردند، او با آنها بازی نمیکرد و کار خودش را میکرد. همیشه نماز شهادت میخواند و میگفت: من فقط آرزوی شهادت دارم.»

اخلاق از زبان همسر بزرگوار: «آقای کامیاب زندگی ساده را دوست داشت و همیشه سفارش میکرد که یک نوع غذا بپزم. میگفت: وقت خیلی باارزش است. دو ساعت برای کار خانه وقت بگذار و باقی مدت را مطالعه کن. همسرم علاقه عجیبی به مطالعه کتاب و بهخصوص کتابهای شهید مطهری داشت. او همیشه تأسف میخورد که چرا به شهادت نرسیده است.»

فصلی نو در کارهای انقلابی

این روحانی عزیز، در جریان کمک به مردم زلزلهزده جنوب خراسان در سال 1347، با آیتالله خامنهای از نزدیک آشنا شد و این آشنایی فصل نوینی را در زندگیاش رقم زد. کامیاب در رمضان سال 56 با ایراد سخنرانی حماسی و روشنگرانهاش، مردم کرمان را علیه رژیم شوراند و خود مخفیانه به یزد رفت. مدتی بعد در قزوین حماسه دیگری خلق کرد که به بسته شدن بازار انجامید و نامش در لیست سیاه ساواک به ثبت رسید.

از نمایندگی مجلس تا شهادت

این روحانی عزیز پس از انقلاب به انحا گوناگون به کارهای فرهنگی و سازندگی کشور پرداخت. در هر کاری که وارد میشد، بهعنوان فرد شاخص مطرح بود. موقعیت مردمی کامیاب و نیز حمایت شهید هاشمینژاد و دیگر دلسوزان نظام باعث شد تا سال 60 در انتخابات میان دورهای مجلس شورای اسلامی با رأی قاطع از سوی مردم شریف مشهد به نمایندگی انتخاب شود.

تنها یک هفته پس از انتخابات، گروه منحرف فرقان نقشه ترور این شخصیت آیندهساز را میکشد و در هفتم مرداد سال 60 در یکی از خیابانهای مشهد به زندگی دنیویاش پایان میدهد. پیکر مطهر شهید بزرگوار در دارالزهد حرم مطهر رضوی آرمیده است.

منبع: مشاهیر مدفون در حرم رضوی، شهدای روحانیت شیعه

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج