*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٥٣٦٨ ١٤:١٢ - 1396/09/02   آداب و رسوم ازدواج در هندوستان ارسال به دوست نسخه چاپي


آداب و رسوم ازدواج در هندوستان

آداب و رسوم ازدواج در هندوستان


گفت‌وگو اختصاصی هفته‌نامه افق حوزه با خانم جعفری کشمیری اهل کشور هندوستان و طلبه‌ی سطح سه جامعه‌الزهرا □ همان‌طور که می‌دانید هندوستان کشور پهناوری‌ست که از لحاظ جمعیت دومین رتبه در جهان را داراست....

گفتوگو اختصاصی هفتهنامه افق حوزه با خانم جعفری کشمیری

اهل کشور هندوستان و طلبهی سطح سه جامعهالزهرا

همانطور که میدانید هندوستان کشور پهناوریست که از لحاظ جمعیت دومین رتبه در جهان را داراست.

ادیان مختلف با فرهنگهای متفاوت در کنار هم زندگی میکنند و در هر استانی مردم طبق رسم و رسومات خاص خود عمل میکنند. مراسم ازدواج نیز با توجه به همین تفاوتهای آیینی، شکلهای مختلفی به خود می گیرد. در میان این همه تفاوت بعضی وجوه اشتراک نیز به چشم میخورد. مثلاً در تمام هندوستان رسم بر این است که خانوادهی پسر به خواستگاری دختر میروند و برای دختر و خانوادهاش ننگ محسوب میشود که در این راستا اول اقدام کنند.

مراسم جشن ازدواج در هند طبق سلیقهی خانوادهی دختر و پسر انجام میشود و دختر و پسر خیلی دخالت در این امر ندارند که البته این موضوع باعث ناراحتی عروس و داماد نمیشود چون همه به این فرهنگ عادت دارند.

در هندوستان مردم به خاطر داشتن خانههای بزرگ معمولاً مراسم جشن را در خانهها برگزار میکنند و جالب این جاست که هر کس به اندازهی میزان تواناییاش برای این مراسم هزینه میکند و چشم و هم چشمی خیلی کم است.

هر کسی هم از وضعیت خودش نسبتاً راضی است. البته کشمیریها در مراسم عروسی به تنوع و تعدد غذاها اهمیت میدهند

 خانم جعفری در مورد رسم جهیزیه در هند میگویند:«جهیزیه معمولاً از طرف خانوادهی دختر است و آن قدر هم سنگین نیست که پدر و مادر متحمل آزار و اذیت بشوند. چشم و هم چشمی واقعاً بین مردم کم است. از آن طرف هم مهریه دخترها کم است و خانوادهی پسر میتوانند به راحتی مهریه را پرداخت کنند. بعد از ازدواج هم عروس به خانهی پدر شوهر و مادر شوهر میرود و همانجا زندگی میکنند و از این بابت هم نه تنها احساس ناراحتی ندارند بلکه به خاطر حضور پدر و مادر در کنار خودشان احساس لذت میکنند.

در کشور ما ازدواج برای نوجوانها مثل بعضی کشورها سخت نیست و این به خاطر سادگی و دور از تجملات بیهوده بودن است و آمار طلاق هم خیلی پایین است؛ چون زوجها در ازدواج به اصل این پیوند نگاه میکنند که چیزی جز عشق و علاقه نیست و به چیزهای دیگر مثل خانه و ماشین و پول به اندازهی آن عشق و علاقه اهمیت نمیدهند و واقعاَ چیزی که بین زوجهای هندی دیده میشود بحث ایثار و گذشت و مهرورزی است و البته فرزندآوری. زوجهای جوان در همان سالهای اول ازدواج صاحب اولاد میشوند و تأخیر انداختن در بحث بارداری را اصلاً دوست ندارند. شاید به همین دلایل است که سطح اضطراب و افسردگی در خانوادههای هندی پایین است و افراد بزرگ خانواده خودشان را خیلی خوشبخت تصور میکنند.

دختر و پسر تا چه حد در بحث انتخاب همسر به نظر خانوادهشان احترام میگذارند؟

معمولاً وقتی پسر و دختری همدیگر را میبینند و میپسندند یک سری هماهنگیهای لازم بین خانوادهها اتفاق میافتد و خانوادهها در مورد هم خیلی تحقیق میکنند .دختر و پسر خیلی به نظر خانواده احترام میگذارند. حتی در مکتب هندوئیزم ازدواجی که با رضایت پدر نباشد به رسمیت شناخته نمی شود.

گفتگو از: طیبه رضوانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج