*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٣٠٥٧ ١٢:٢٧ - 1396/05/04   نگاهی به زندگی مبارک امام هشتم علیه‌السلام  ارسال به دوست نسخه چاپي


نگاهی به زندگی مبارک امام هشتم علیه‌السلام

نگاهی به زندگی مبارک امام هشتم علیه‌السلام


خدای مهربان به امام موسی کاظم علیه‌السلام و همسرش نجمه پسری عطا کرد که نامش را علی گذاشتند. علی در یازدهم ذی‌قعده سال 148 هجری قمری در شهر پیامبر _ مدینة‌النبی _ دیده به جهان گشود. امام موسی‌بن‌جعفر( ع) از همان ابتدا لقب «رضا» و کنیه‌ی «ابولحسن» را برای او برگزید. ....

خدای مهربان به امام موسی کاظم علیه‌السلام و همسرش نجمه پسری عطا کرد که نامش را علی گذاشتند. علی در یازدهم ذیقعده سال 148 هجری قمری در شهر پیامبر _ مدینةالنبی _ دیده به جهان گشود. امام موسیبنجعفر( ع) از همان ابتدا لقب «رضا» و کنیهی «ابولحسن» را برای او برگزید.

حضرت علیبن موسیالرضا علیه‌السلام سی و پنج سال با پدر بزرگوارشان زندگی کردند. در این سالها خصوصاً هنگامی که امام هفتم در زندان عباسیان بودند، حضرت علیبنموسیالرضا علیه‌السلام پناهگاه شیعیان بود و آنان به آن حضرت مراجعه میکردند.

امام موسی کاظم علیه‌السلام فرزند گرامیاش را بسیار دوست داشت و به آن حضرت بسیار احترام میگذاشت. امام موسی کاظم علیه‌السلام بارها در بین خانواده و یاران خود او را به عنوان امامِ پس از خود معرفی نموده بود. سرانجام امام موسی کاظم علیه‌السلام به دستور هارونالرشید، حاکم ستمگر عباسی به شهادت رسید، اما قبل از آن به فرمان خدا و سفارش پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرزند گرامیاش «علی» را به امامت و ولایت مسلمانان برگزید.

امام رضا علیه‌السلام پس از پدر، هفده سال در مدینه زندگی کرد و در این مدت عهدهدار وظایف سنگین امامت بود. بزرگترین دانشمندان آن زمان نزد امام رضا علیه‌السلام میآمدند و مشکلات علمی خود را حل میکردند.

مردم دسته دسته خدمت امام میرسیدند و احکام و مسائل دین را از آن حضرت سؤال میکردند. فقرا، بینوایان و یتیمان، چشم امید به آن حضرت داشتند، تا این که مأمون خلیفهی ستمگر عباسی، از نفوذ امام در بین مردم به شدت احساس خطر میکرد. مأمون تصمیم گرفت هرطور که شده آن امام بزرگوار را از بین مردم جدا کند. ضمناً در آن زمان گروههای مختلفی از علویان در گوشه گوشهی ایران قیام کرده بودند که به امام رضا علیه‌السلام احترام میگذاشتند.

مأمون تصمیم گرفت هرطور که شده امام رضا علیه‌السلام را از مدینه نزد خود آورد تا هم کارهای امام را زیر نظر داشته باشد و هم از امام بخواهد مقام «ولایت عهدی» او را بپذیرد، او قصد داشت به این وسیله مردم را فریب دهد و وانمود کند که امام با کارهای او موافق است، تا شاید علویان دست از قیام بردارند. از طرفی نیز محبوبیت امام رضا علیه‌السلام در بین شیعیان کم شود. مأمون به امام رضا علیه‌السلام نامه نوشت و از آن حضرت خواست تا مقام ولایتعهدی را بپذیرد. امام رضا علیه‌السلام موافقت نکرد. مأمون، مأموران ویژهی خود را به مدینه فرستاد. آنها با امام رضا علیه‌السلام ملاقات کردند و او را مجبور کردند تا با آنها به مرو برود. امام رضا علیه‌السلام با خانوادهی خود وداع کرد. خانوادهی امام به هنگام خداحافظی با آن حضرت گریه و نوحهسرایی کردند.

هنگامی که امام علیبنموسیالرضا علیه‌السلام به مرو رسیدند. مأمون باز هم پیشنهاد خود را مطرح کرد و امام نپذیرفت. مأمون، امام را تهدید به قتل کرد و آن حضرت مجبور شد ولایت عهدی را بپذیرد. امام رضا علیه‌السلام ولایتعهدی را با چند شرط پذیرفت تا مأمون به اهداف پلید خود نرسد.

امام ولایتعهدی را به شرطی پذیرفت که در کار حکومت دخالت نکند، به کسی دستور ندهد، کسی را به مقام نرساند و مقام کسی را نگیرد، و در هیچ کاری قضاوت نکند و چیزی را تغییر ندهد. مأمون شرطهای امام را پذیرفت. سه سال گذشت. مأمون به اهداف پلید خود نرسید. از طرفی هر روز محبوبیت امام در بین مردم و حتی پیروان مذاهب محتلف بیشتر و بیشتر میشد. مأمون عاقبت امام را مسموم کرد و به شهادت رساند.

امام رضا علیه‌السلام در آخر صفر سال 203 هجری قمری در سن 55 سالگی در سناباد نوقان به شهادت رسید.

مرقد مطهر آن امام بزرگوار در مشهد مقدس زیارتگاه شیعیان جهان است.

منبع: خورشید طوس، نوشته حسین صالح

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج