*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٢٦١١ ٠٧:٣٨ - 1396/04/17   فواید و مضرات حجامتطب ناب  ارسال به دوست نسخه چاپي


فواید و مضرات حجامتطب ناب

فواید و مضرات حجامت


▪ حجامت چند نوع است و چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟ حجامت دو نوع دارد حجامت خشک و حجامت ‌تر. حجامت خشک که امروزه به نام بادکش انداختن شناخته می‌شود، در حقیقت حرکت دادن خون به سمت یک ناحیه بدن است که بادکش روی آن قرار داده شده است، بدون آن‌که خون را خارج کنیم؛ ولی حجامت ‌تر به معنی خروج خون با تیغ زدن به سطح پوست بعد از گذاشتن بادکش است. ....

دکتر نفیسه حسینییکتا، متخصص طب سنتی و رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران

حجامت چند نوع است و چه تفاوتهایی باهم دارند؟

حجامت دو نوع دارد حجامت خشک و حجامت تر. حجامت خشک که امروزه به نام بادکش انداختن شناخته میشود، در حقیقت حرکت دادن خون به سمت یک ناحیه بدن است که بادکش روی آن قرار داده شده است، بدون آنکه خون را خارج کنیم؛ ولی حجامت تر به معنی خروج خون با تیغ زدن به سطح پوست بعد از گذاشتن بادکش است.

آیا حجامت برای همه لازم است؟

قطعاً خیر، تشخیص نیاز فرد به حجامت فقط باید توسط طبیب خبره و آگاه در حوزه طب سنتی انجام شود و اگر صحیح تشخیص داده شود، میتواند در پیشگیری و درمان برخی بیماریها کمک کند؛ ولی اگر بدون توجه به شرایط لازم انجام شود، متضمن ضررهایی برای بیمار خواهد بود.

حجامت برای چه کسانی ممنوع است؟

در نظر گرفتن سن بیمار مهم است. انجام حجامت زیر دو سال و بالای 60 سال بجز در موارد ضروری، بر اساس نص صریح منابع اصیل طب سنتی ایران ممنوع است. در نظر گرفتن توان فرد، مزاج کلّی و عضوی بیمار هم نکات قابل تأملی است که در توصیه به حجامت باید در نظر گرفته شود که جمعبندی تمام این فاکتورها نیاز به احاطه به این مکتب درمانی دارد.

رواج بسیار زیاد حجامت در جامعه باعث شده است که در اذهان عمومی این باور غلط شکل بگیرد که این روش درمانی کاملاً بیخطر و همواره سودمند است. در حالی که اینطور نیست و همانطور که میتوان با دقت نظر از آن سود جست، میتواند برای برخی افراد مضر باشد.

آیا انجام حجامت از نظر روزهای هفته، ماه یا فصل خاصی از سال تفاوتی دارد؟

در صورتی که برای فردی مطمئن شدیم حجامت لازم بوده، بهتر است در روزهای شانزدهم و هفدهم ماه قمری انجام شود و انجام آن در ساعات روز بهتر از ساعات شب است.

بیشترین فصلی که در آن ممکن است حجامت لازم شود فصل بهار است، ولی این توصیه که همه افراد در بهار به حجامت نیاز دارند، توصیه علمی نیست؛ در بهار هم باید بعد از گرفتن مشورت از متخصصان امر اقدام کرد. همچنین باید توجه داشته باشیم که حجامت در مراکز درمانی معتبر و سلامتکدههای طب سنتی ایران انجام شود تا همراه با نکات بهداشتی لازم باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج