*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٩١٦٩٣ ١٤:٣٨ - 1396/03/03   احکام ویژه بانوان (بخش سوم)فقه و زندگی شماره 510 ارسال به دوست نسخه چاپي


احکام ویژه بانوان (بخش سوم)فقه و زندگی شماره 510

احکام ویژه بانوان (بخش سوم)


در این‌که آیا برای زن‌ها نماز خواندن در مسجد و به جماعت بهتر است یا در منزل، دیدگاه فقها متفاوت است و لکن جمع‌بندی که از کلام آن بزرگواران می‌شود این است که اولویت اصلی برای بانوان، همانا پوشش می‌باشد. ...

 

 

مسجد یا منزل

در اینکه آیا برای زنها نماز خواندن در مسجد و به جماعت بهتر است یا در منزل، دیدگاه فقها متفاوت است و لکن جمعبندی که از کلام آن بزرگواران میشود این است که اولویت اصلی برای بانوان، همانا پوشش میباشد.

بر اساس سخن مزبور، فقها قائل به تفصیل هستند بین اینکه زن بتواند پوشش خود را حفظ نماید، در این صورت، حضور در مسجد و اقامه نماز به جماعت بهتر خواهد بود و در غیر این صورت، برگزاری نماز در منزل بهتر است.

اذان و اقامه در نماز جماعت

در صورتی که زنها و مردها در نماز جماعت شرکت دارند، اذان و اقامه نماز جماعت را باید مرد بگوید، ولى در جماعت زنان اگر زن اذان و اقامه بگوید كافى است؛ مشروط به اینکه نامحرم صدای او را نشنود.

حائل در نماز جماعت

این مطلب مسلم است که در نماز جماعت باید بین مأموم و امام پرده و مانند آن وجود نداشته باشد و همچنین است بین مأموم و مأموم دیگرى كه انسان بهواسطه او به امام متصل شده؛ ولى اگر امام مرد و مأموم زن باشد چنانچه بین آن زن و امام پرده و مانند آن باشد اشكال ندارد.

و همچنین اگر بین زن و مأموم دیگرى كه مرد است و زن بهواسطه او به امام متصل شده، حائل وجود داشته باشد اشکال ندارد.

کیفیت سجده

مستحب است وقتى كه مرد به سجده مىرود، اول دستها و زن اول زانوها را بر زمین بگذارد.

نیز مستحب است مرد نمازگزار، آرنجها و شكم را به زمین نچسباند و بازوها را با فاصلهاى از پهلو جدا نگهدارد ولى زن نمازگزار، آرنجها و شكم را بر زمین بگذارد و اعضاى بدن خود را به یكدیگر بچسباند.

فاصله انداختن چادر بین پیشانی و مُهر

یکی از مسایل مبتلا به، در نماز بانوان این است که گاهی چادر و امثال آن، بین پیشانی و مُهر، فاصله میاندازد. در این صورت وظیفه آن است که بدون اینکه سر بردارد، آهسته آهسته با دست، چادر را کنار بکشد تا پیشانی بر مُهر قرار گیرد.

تذکر: اگر زن پس از سر برداشتن، متوجه شود بر روی چادرش سجده کرده بود، سجده وی صحیح است حتی اگر این امر در هر دو سجده رخ دهد.

و همچنین است نسبت به هر مرد یا زنی که پس از سجده متوجه شود بر غیر «مایصح السجود علیه» سجده کرده.

فقها میفرمایند: اگر بعد از سجده بفهمد پیشانى را روى چیزى گذاشته كه سجده بر آن باطل است، اشكال ندارد.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج