*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٩١٥١٣ ١٢:٥٨ - 1396/02/27   احکام ویژه بانوانفقه و زندگی شماره 509 ارسال به دوست نسخه چاپي


احکام ویژه بانوانفقه و زندگی شماره 509

احکام ویژه بانوان (بخش دوم)


از چیزهایی که نماز زن و مرد را از یکدیگر جدا می‌کند، این است که مردها مؤظفند حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند بخوانند؛ ولی بر زن‌ها بلند خواندن واجب نیست. ....

 


عدم وجوب جهر

دیگر از چیزهایی که نماز زن و مرد را از یکدیگر جدا میکند، این است که مردها مؤظفند حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند بخوانند؛ ولی بر زنها بلند خواندن واجب نیست.

فقها مینویسند: مرد باید در نماز صبح و مغرب و عشا مواظب باشد که تمام کلمات حمد و سوره حتى حرف آخر آنها را بلند بخواند.

اما در مورد زن میفرمایند: زن مىتواند حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند یا آهسته بخواند، ولى اگر نامحرم صدایش را بشنود بنابر احتیاط واجب باید آهسته بخواند.

تقدم مکانی مرد

یکی از مباحث مکان نمازگزار، مسئله ممنوعیت تقدم زن بر مرد در حال نماز است که دیدگاه فقها در این زمینه مختلف میباشد.

برخی از آنان بر این باورند: «باید در نماز، زن عقبتر از مرد بایستد و جاى سجده او از جاى سجده مرد کمى عقبتر باشد و الا نماز باطل است»

ولی از آنجا که حکم مزبور، مورد اتفاق نیست، لازم میباشد مکلفین محترم به رساله مرجع تقلید خود مراجعه نموده در این زمینه کسب تکلیف نمایند. یادآوری این نکته را لازم میدانیم که فقها در مورد لزوم یا عدم لزوم تقدم مرد بر زن، تفاوتی بین محرم و نامحرم قائل نشدهاند.

فاصله زن و مرد

آیا زن و مرد در کنار یکدیگر نماز میخوانند، رعایت فاصله بین آنان واجب است یا نه؟

پاسخ: در این مسئله بر خوانندگان محترم لازم میباشد از رساله مرجع تقلید خود کسب اطلاع نمایند.

البته همه فقها در این نقطه مشترک هستند که چنانچه پرده یا دیوار و امثال این دو، بین زن و مرد، فاصله کند نماز هر دو صحیح میباشد.

امامت زن

امام جماعت واقع شدن زن برای مردان، به اتفاق همه فقها جائز نیست؛ اما برای زنان، بیشتر فقها قائل به جواز هستند؛ گرچه برخی از آن بزرگواران احتیاط واجب دارند که زن برای زنان نیز امامت نکند.

نماز با مانتو

چنانچه زن در منزل یا مکانی که نامحرم در آنجا وجود ندارد بخواهد با مانتو، شلوار و روسری نماز بخواند اشکال ندارد و پوشیدن چادر لازم نیست؛ مشروط به اینکه تمام بدن پوشیده باشد (به استثنای وجه و کفین و قدمین تا مچ)

نماز با لباس تنگ

لباس نمازگزار تنگ باشد، نماز خواندن در آن اشکال ندارد مشروط به اینکه آنچه پوشیدن آن در حال نماز واجب است، رعایت شود.

تذکر این نکته را لازم میدانیم که نماز خواندن در لباس تنگ مکروه است.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج