*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٩١٣١٦ ١٠:٣٣ - 1396/02/21   احکام ویژه بانوانفقه و زندگی شماره 508 ارسال به دوست نسخه چاپي


احکام ویژه بانوانفقه و زندگی شماره 508

احکام ویژه بانوان (بخش اول)


نماز خانم‌ها دارای احکامی است؛ با استمداد از الطاف الهی به برخی از آن‌ها اشاره می‌نماییم:

نماز خانمها دارای احکامی است؛ با استمداد از الطاف الهی به برخی از آنها اشاره مینماییم:

زمان وجوب

زمان وجوب نماز و نیز تعلق سایر تکالیف شرعی بر خانمها وقتی است که نُه سال را تمام کرده و وارد ده سال شوند.

دیدگاه فقها که برگرفته از روایات معصومین علیهم‌السلام میباشد این است که «مستحب است بچه ممیز را یعنى بچهاى که خوب و بد را مىفهمد به نماز خواندن و عبادتهاى دیگر عادت دهند»

 پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند: مروا صبیانکم بالصلاة إذا بلغوا سبع سنین.

زمان حرمت

یکی از فرقهای نماز خانمها و آقایان در این است که در بعضی موارد، نماز و روزه بر خانمها حرام میشود و آن، عبارت است از وقت حیض و نفاس.

سه تذکر:

الف) نماز ترک شده در ایام حیض و نفاس، قضا ندارد؛ برخلاف روزه که قضای آن لازم خواهد بود.

ب) مستحب است زن حائض در وقت نماز، بدن خود را تطهیر نموده، لباسش را عوض کند و وضو بگیرد (و اگر نمىتواند وضو بگیرد تیمم نماید) و در جاى نماز رو به قبله بنشیند و مشغول ذکر و دعا و صلوات شود.

ج) اگر زن به مقدار خواندن نماز وقت داشته باشد و نخواند سپس حائض یا نفسا شود، لازم است بعد از اینکه پاک شد، آن نماز را قضا کند؛ علت مطلب این است که وجوب نماز بر او مستقر شده است.

کیفیت قیام

چنانچه نمازگزار مرد باشد مستحب است در حال ایستادن، پاها را از سه انگشت باز، تا یک وجب فاصله دهد و اگر زن است پاها را به هم بچسباند.

مقدار پوشش

زن در نماز باید تمام بدن و از جمله سر و موى خویش را بپوشاند؛ ولی پوشانیدن صورت (به مقدارى که در وضو شسته مىشود) و دست و پا تا مچ، لازم نیست.

البته براى اینکه یقین کند مقدار واجب از بدن را در نماز پوشانده، لازم است مقدارى از اطراف صورت و قدرى پایینتر از مچ را نیز بپوشاند.

دو تذکر:

الف) با چادر نازک که بدن را نشان میدهد نمیتوان نماز خواند؛ زیرا پوشش محسوب نمیشود.

ب) پوشش انسان در وقتى که قضاى سجده، یا تشهد فراموش شده را بجا مىآورد (بلکه بنابر احتیاط واجب در موقع سجده سهو) باید مانند پوشش او در حال نماز باشد.

ج) طلاباف و ابریشم؛ یکی از تفاوتهای نماز زن و مرد در نوع پوشش میباشد بدین معنی که پوشیدن طلاباف و ابریشم علاوه بر اینکه بر مردان بهطور عام حرام است، در حال نماز نیز نباید بپوشند؛ ولی برای بانوان اشکال ندارد.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج