*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٩٨٤٥ ١٠:٤٢ - 1395/12/24   فضایل نوروزمن یار مهربانم (13)  ارسال به دوست نسخه چاپي


فضایل نوروزمن یار مهربانم (13)

من فضایل نوروزم


دوستان خوب کتاب‌خوانم، سلام؛ من «فضایل نوروز در ادبیات شیعه» هستم و افتخار آن را دارم که در آستانه تحویل سال نو با شما سخن بگویم. عید نوروز آغاز فصل بهار در نیمکره شمالی است و مردم کشورهای بسیاری این رویداد را جشن می‌گیرند؛ مثل ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و... . ...

دوستان خوب کتابخوانم، سلام؛ من «فضایل نوروز در ادبیات شیعه» هستم و افتخار آن را دارم که در آستانه تحویل سال نو با شما سخن بگویم. عید نوروز آغاز فصل بهار در نیمکره شمالی است و مردم کشورهای بسیاری این رویداد را جشن میگیرند؛ مثل ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه و... .

عید نوروز با رسمهای خوبی همراه است که اسلام آنها را پسندیده است، مثل مهماننوازی و صلهرحم، پاکیزگی، کمک به همنوعان و... .

با این وجود بعضی از افراد متدین با شک و تردید به عید نوروز و برنامههایش مینگرند حال آنکه به برکت تشکیل جمهوری اسلامی دیدهایم که نوروز عید متدینان هم هست؛ چنانکه امام خمینی قدس‌سره در اشعار عرفانیشان از آن به نیکی یاد کردهاند یا رهبر فرزانه انقلاب به عنوان یک رهبر و مرجع دینی آن را با صدور پیام نوروزی و عرض شادباش به ملتهای منطقه گرامی میدارند.

توجه دادن مردم به اینکه نوروز با ارزشهای اسلامی همخوانی دارد، ضرورتی است که نویسندهام را به نوشتن من تشویق نمود.

دکتر محمود افتخارزاده مرا با رویکردی علمی و تاریخی در سال 1389 خورشیدی در 94 صفحه نوشته و از طریق نشر"مدبر" به زیور چاپ آراسته است. در بخشی از مقدمه من میخوانید:

«نوروز از کهنترین جشنهایی است که پیشینهاش به روزگار حضور آریاییان در ایران میرسد؛ روزگاری که سال آریایی تنها دو فصل داشت: زمستان و تابستان، آنها با گذر سرما جشنی برپا میداشتند با این اعقتاد که سرما رفته و زندگی انسان و گیاه و چهارپا آغاز شده و این جشن آغاز سال آریایی بود که با بهار آغاز میشد و در نگاه آریایی آغاز تابستان بود. جشنی که بعدها "نوروز" نام گرفت. بر این اساس، نوروز در ایران پساز اسلام بهویژه در فرهنگ شیعه، محتوا و شکل اسلامی گرفته است. کتاب حاضر درباره نوروز و پدید آمدن آن، و از دو بخش جداگانه تشکیل شده است: پیشینه تاریخی نوروز؛ فضایل، اعمال و آداب نوروز در فقه و حدیث شیعه. در هر بخش نیز درباره بسیاری از فضایل نوروز توضیح داده شده است.»

بیژن شهرامی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج