*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٨٩٤٠١ ١٧:٥٨ - 1395/12/10   فقه و زندگیفقه و زندگی شماره 501 ارسال به دوست نسخه چاپي


فقه و زندگیفقه و زندگی شماره 501

آپارتمان و احکام آن (بخش سوم)


ساخت آپارتمان و آپارتمان‌نشینی، دارای احکام خاصی می‌باشد که لازم است به هریک از آن‌ها توجه شود. با استمداد از خداوند، نکاتی را در این زمینه یادآور می‌شویم: ....

 

ساخت آپارتمان و آپارتماننشینی، دارای احکام خاصی میباشد که لازم است به هریک از آنها توجه شود. با استمداد از خداوند، نکاتی را در این زمینه یادآور میشویم:

نگاهها

یکی از مباحث رفتوآمدها را، «نگاهها» تشکیل میدهد.

لازم است همگان توجه داشته باشند که «مدیریت چشمها» واجب بوده حفظ دیده از نامحرم و بلکه محرم به قصد لذت و شهوت لازم میباشد. تنها نگاهی که از روی شهوت جائز است، نگاه بین زن و شوهر میباشد.

آسانسور

دیگر از مباحثی که مربوط به آپارتمانها میشود، بحث «آسانسور» میباشد. در این زمینه توجه به چند نکته لازم است:

1- چنانچه بهطور متعارف از آسانسور استفاده شود (بدون اینکه کوتاهی یا زیادهروی صورت گرفته باشد) ولی دستگاه خراب شود، استفادهکننده ضامن نبوده و چیزی بر عهده وی نیست.

2- چنانچه اعلام شده بیش از فلان تعداد داخل آسانسور نشوند، ساکنان محترم و غیر آنها نباید تخطی کنند، در غیر این صورت چنانچه خسارتی بر اشخاص یا دستگاه وارد شود، شرعاً ضامن خواهند بود. و همینطور است حکم مسئله در صورتی که اعلام شده باشد که بارهای سنگین با آسانسور حمل نگردد.

3- اگر افرادی در آسانسور گرفتار شوند، نجات آنها واجب خواهد بود؛ اعم از اینکه خود شخص بتواند نجات دهد یا مسئولان ذیربط را در جریان بگذارد تا آنها به نجات اقدام کنند.

4- بیشتر آسانسورها دارای آیینه است؛ ولی لازم است توجه داشته باشیم که فقها در حرمت نگاه شهوتآلود، تفاوتی بین نگاه مستقیم و نگاه از طریق آیینه قائل نشدهاند.

5- شایسته است یک یا دو آیه کوتاه از قرآن مجید یا کلمات معصومین علیهم‌السلام همراه با ترجمه آن در داخل آسانسور نصب شود تا چشم و دل را به نور هدایت روشن کند.

و همچنین میتوان بهجای آهنگی که از بلندگوی آسانسور پخش میشود آیه یا حدیثی را که سه یا چهار ثانیه بیشتر طول نمیکشد همراه با ترجمه آن، پخش نمود تا گوش و قلب به انوار الهی منور گردد.

دوربینهای مداربسته

دوربینهای مداربستهای که در داخل آپاراتمان یا مراکز دیگر نصب میشود، دارای احکامی است:

1- نصب دوربینها، جائز بلکه شایسته است؛ چراکه یکی از راههای ایمنسازی مجتمعها همین روش میباشد.

2- مدیریت آپارتمان یا هرکسی که دوربینهای مدار بسته در اختیار وی میباشد، فقط در جهت امنیت آپارتمان میتواند از آنها استفاده کند نه بیشتر.

3- چنانچه بهوسیله دوربین، دزدی یا خیانتی ثبت شود، در صورتی میتوان فرد ثبت شده در دوربین را تعقیب نمود که بهطور یقین ثابت شود تصویر مربوط به همان شخص است. بر این اساس، با گمانهزنی و تهمت یا شفاف نبودن تصویر، هرگز نمیتوان کسی را متهم نمود.

سروصدا

اجماع فقها به پیروی از آیات و روایات، قائم شده است بر اینکه آزار و اذیت مردم در هر زمینهای حرام است، از این قانون میتوان به چند نتیجه در مورد ایجاد سروصدا دست یافت:

1- نزدیک بودن منزلها به یکدیگر و نیز نازک بودن دیوارها در آپارتمانها، حساسیت لزوم «سکوت» را بیشتر نموده و توجه به این امر را افزون میکند.

2- گوش دادن به تلویزیون، رادیو، آهنگ و مداحی، منحصر به داخل منزل بوده و نباید صدای آن، همسایهها را آزار دهد.

3- بازی کودکان در سالن، قطعاً موجب سروصدا و مزاحمت برای همسایگان گشته و مانع استراحت آنان میشود، لازم است در این زمینه چارهاندیشی شده و اسباب ناراحتی دیگران فراهم نشود.

4- مراسم عروسی، جشن تولد، گردهمآیی اقوام و هر برنامه شاد دیگر، مجوز مزاحمت برای همسایگان نخواهد بود.

5- در ایام محرم و صفر و سایر مراسمها، بلندگوها باید منحصر به داخل منزل بوده و صدای آن خارج نشود؛ مگر این که همسایهها متقاضی باشند.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج