*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٨٧٥٧٥ ١٣:٤٦ - 1395/10/22   صندوق‌های قرعه‌کشی و قرض‌های حرامفقه و زندگی شماره 494 ارسال به دوست نسخه چاپي


صندوق‌های قرعه‌کشی و قرض‌های حرامفقه و زندگی شماره 494

صندوق‌های قرعه‌کشی و قرض‌های حرام


برخی خانواده‌ها، کارمندان، گروه‌ها و دوستان، صندوقی برقرار ساخته و هر یک از اعضا، پول‌های خود را در آن صندوق قرار می‌دهند. آن‌گاه بر طبق قرعه یا نوبت یا هر مزیت دیگر، از آن صندوق برداشت کرده و به هر یک از اعضای قرض داده می‌شود؛ حکم مسئله مزبور چیست؟ ....

 

 

صندوق قرعهکشی

برخی خانوادهها، کارمندان، گروهها و دوستان، صندوقی برقرار ساخته و هر یک از اعضا، پولهای خود را در آن صندوق قرار میدهند. آنگاه بر طبق قرعه یا نوبت یا هر مزیت دیگر، از آن صندوق برداشت کرده و به هر یک از اعضای قرض داده میشود؛ حکم مسئله مزبور چیست؟

پاسخ: آنچه سبب اشکال میشود وجود دو امر «قرض دادن و شرط» باهم است:

الف) قرض دادن برخی از کسانی که پول خود را در آن صندوق قرار میدهند، قرض نمیدهند؛ بلکه در صندوق بهطور امانت میگذارند.

ب) شرط افرادی که پول خود را در صندوق میگذارند، قرار دادن پول را مشروط به چیزی نمیکنند؛ بلکه آنرا نوعی تعاون و همکاری در کار خیر تلقی مینمایند.

به عبارت دیگر، چیزی که سبب حرمت قرض میشود، قرض دادن همراه شرط است؛ گرچه آن شرط، قرض دادن طرف مقابل باشد.

از آنچه ذکر شد حکم مسئله دیگر روشن میشود و آن اینکه اگر فرد یا افرادی پول خود را به دیگری قرض دهند مشروط به اینکه پس از مدتی او به همان مقدار یا بیشتر و کمتر قرض دهد؛ باطل و حرام خواهد بود.

قرضهای حرام

گرچه قرض دادن به خودی خود مستحب است اما در برخی موارد حرام میشود:

1- قرض دادن به کسی که بهطور یقین آنرا در حرام مصرف میکند؛ علت مطلب این است که چنین قرض دادنی همکاری بر انجام گناه محسوب میشود؛ قرآن میفرماید: «و لا تعاونوا على‏الإثم و العدوان واتقواالله إنالله شدید العقاب». (مائده/2) در راه گناه و تعدى همکارى ننمایید و از خدا بپرهیزید؛ چراکه مجازات خدا شدید است!

2- قرض دادن در صورتی که به آن پول برای خرجی واجب النفقه نیاز است؛ زیرا خرجی واجبالنفقه در اولویت قرار داشته و مقدم بر وام دادن به دیگران میباشد. به عبارت دیگر انجام واجب مقدم بر انجام مستحب است.

3- قرض دادن چیزهای حرام که شرعاً قابل تملک نبوده و قرض دادن آنها سبب ترویج فساد و منکر گردد. مانند قرض دادن شراب و مواد مخدر و هر چیزی که از این قبیل باشد.

4- قرض دادن از مال دیگری که صاحبش راضی به تصرف نیست.

5- قرض دادنی که همراه ربا و شرط اضافه باشد (بجز بین پدر و فرزند).

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج