*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٧٢٦٤ ١٣:١٨ - 1395/10/14   مجموعه‌ی چهارده جلدی «من اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام را دوست دارم» معرفی کتاب ارسال به دوست نسخه چاپي


مجموعه‌ی چهارده جلدی «من اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام را دوست دارم» معرفی کتاب

من امام حسن عسکری‌ علیه‌السلام را دوست دارم


مجموعه‌ی چهارده جلدی «من اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام را دوست دارم» بر اساس یکی از بهترین روش‌ها برای معرفی شخصیت‌های مذهبی نوشته شده است. در این روش، تنها به جنبه‌های تاریخی زندگی این شخصیت‌ها بسنده نمی‌شود؛ بلکه در کنار توجه به جنبه‌های تاریخی، مقام معنوی، سبک زندگی، افکار و اندیشه‌ها و سخنان آنان نیز متناسب با مخاطب کودک و نوجوان مورد توجه قرار می‌گیرد. قرآن کریم نیز همین روش را برای معرفی انبیا و اولیا به کار می‌برد. ....


مجموعهی چهارده جلدی «من اهلبیت علیهم‌السلام را دوست دارم» بر اساس یکی از بهترین روشها برای معرفی شخصیتهای مذهبی نوشته شده است. در این روش، تنها به جنبههای تاریخی زندگی این شخصیتها بسنده نمیشود؛ بلکه در کنار توجه به جنبههای تاریخی، مقام معنوی، سبک زندگی، افکار و اندیشهها و سخنان آنان نیز متناسب با مخاطب کودک و نوجوان مورد توجه قرار میگیرد. قرآن کریم نیز همین روش را برای معرفی انبیا و اولیا به کار میبرد.

کتابهای «من اهلبیت علیهم‌السلام را دوست دارم» نوشتهی حجةالاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری است. طرح این اثر حاصل مطالعات قرآنی نویسنده و گشت و گذار او در آثار مذهبی دیگر ادیان است.

قسمتی از یکی از کتابهای این مجموعه، به نام «من امام حسن عسکری علیه‌السلام را دوست دارم» را باهم میخوانیم:

٭ ٭ ٭

من امام حسن عسکری علیه‌السلام را دوست دارم. او یازدهمین امام ما شیعیان است. او فرزند امام هادی علیه‌السلام و بانوی پرهیزکاری به نام حُدیثَه بود. برخی نیز نام مادر امام حسن عسکری علیه‌السلام را سوسن دانستهاند. آن بانوی بزرگوار، نزد شیعیان مقام بالایی داشت. پس از شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام ، شیعیان به او پناه میبردند و برای مشکلات خود از او راهنمایی میخواستند.

امام حسن عسکری دو ساله بود که با پدرش امام هادی علیه‌السلام به سامرا رفت. البته این مسافرت، خواست خودشان نبود. حاکمان عباسی، امام هادی را به سامرّا فراخواندند تا آن حضرت را از نزدیک زیر نظر بگیرند. در آن زمان سامرا مرکز حکومت بود. این شهر در شمال عراق قرار دارد.

امام حسن عسکری علیه‌السلام تا آخر عمر در سامرا زندگی کرد. البته اگر شاهان عباسی اجازه میدادند، بیشک امام به مدینه باز میگشت. شاهان عباسی میخواستند آن حضرت را نیز مانند پدرش زیر نظر داشته باشند.

امام حسن عسکری علیه‌السلام باید هر دوشنبه و پنجشنبه به دربار میرفت تا حکومت خیالش راحت باشد که امام در سامرا است. هنگام شهادت امام هادی، امام حسن عسکری بیست و دو ساله بود. برای همین، ایشان در همان جوانی به امامت رسید. امام حسن عسکری علیه‌السلام در دوران امامتش به تربیت شاگردان، بیان احکام دین و دفاع از عقاید اسلامی پرداخت و جامعهی شیعه را تقویت کرد.

یکی از مهمترین کارهای آن بزرگوار، آماده کردن شیعیان برای غیبت فرزندش امام مهدی؟عج؟ بود. ایشان در اینباره با یاران سخن میگفت و به آنها میفرمود: «امام بعدی، پسر من است. او مدتی طولانی از نگاه مردم پنهان خواهد شد و پس از آن ظهور خواهد کرد. او زمین را پر از عدل و داد میکند؛ همانطور که پر از ظلم و جور شده است.»

با آنکه امام حسن عسکری علیه‌السلام خیلی جوان بود، مردم به او احترام بسیاری میگذاشتند. آنها میدانستند که امام عسکری فرزند پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است و در اوج علم و ایمان قرار دارد. روزهایی که امام به دربار میرفت، مردم سر راه حضرت میایستادند تا او را از نزدیک ببینند. آنقدر شهر شلوغ میشد که راه بند میآمد. مردم با دیدن امام، ساکت میشدند و برای آن بزرگوار راه را باز میکردند. حاکمان عباسی هم از ترس مردم، در ظاهر به امام حسن عسکری علیه‌السلام احترام میگذاشتند. البته پادشاهان عباسی چند باری هم امام حسن عسکری علیه‌السلام را به زندان انداختند. اولین پادشاهی که امام را زندانی کرد، معتز بود. او حتی میخواست امام را شهید کند، که خودش به دست شورشیان کشته شد... .

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج