*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٧٠٧٦ ١٤:٢٦ - 1395/10/08   مفاتیح‌الحیاتمن یار مهربانم (6) ارسال به دوست نسخه چاپي


مفاتیح‌الحیاتمن یار مهربانم (6)

من مفاتیح‌الحیاتم


بیژن شهرامی بچه‌های عزیز سلام؛ من کتابی خواندنی و کاربردی به قلم عالمی فرهیخته و نام‌آشنا هستم: کلیدهای زندگی یا همان «مفاتیح الحیات». من نوشته‌ی آیة‌الله‌العظمی جوادی آملی هستم. ایشان حدود هشتاد سال پیش در آمل به دنیا آمدند، ابتدا در محضر پدر درس آموختند و سپس در شهرهای تهران و قم، شاگرد برجسته‌ی عالمان بزرگی مثل آیةالله‌العظمی بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی‌ قدس‌سرهم شدند. ...

بیژن شهرامی

بچههای عزیز سلام؛

من کتابی خواندنی و کاربردی به قلم عالمی فرهیخته و نامآشنا هستم: کلیدهای زندگی یا همان «مفاتیح الحیات».

من نوشتهی آیةاللهالعظمی جوادی آملی هستم. ایشان حدود هشتاد سال پیش در آمل به دنیا آمدند، ابتدا در محضر پدر درس آموختند و سپس در شهرهای تهران و قم، شاگرد برجستهی عالمان بزرگی مثل آیةاللهالعظمی بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی قدس‌سرهم شدند.

نویسندهی توانای من تا به حال کتابهای فراوانی نوشتهاند، مثل تسنیم (تفسیر قرآن که تا کنون حدود چهل جلد از آن منتشر شده است)، سیرهی رسولاکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در قرآن، صهبای حج، زن در آیینه جلال و جمال و...

اما چند کلمهای هم درباره خودم بگویم. من در بهار سال 1391 متولد شدم، با گنجینهای از روایات مبتنی بر رفتارهای فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی.

نویسنده فرزانهام دوست داشت من مکمل مفاتیحالجنان عالم ربانی، مرحوم حاج شیخ عباس قمی قدس‌سره باشم چنانکه خود فرمودند: «جلد دوّم مفاتیحالجنان جایش خالی است که إنشاءالله یک عدهای باید بنویسند تا معلوم بشود دین تنها این نیست که ما زیارت بکنیم و ذکری بگوییم...»

خوب است بدانید که من در پنج فصل و یک بخش پایانی تهیه و تنظیم شدهام: تعامل انسان با خود، تعامل انسان با همنوعان، تعامل مردم و نظام اسلامی، تعامل انسان با حیوانات و تعامل انسان با محیط زیست.

تا یادم نرفته این را هم یادآور شوم که من حدود 800 صفحه دارم و تا به حال بیشاز 200 بار تجدید چاپ شدهام.

در پایان توجه شما را به فرازی از خود جلب میکنم:

«یلدا؛ این واژه، سریانی و به معنای «میلاد» است و چون شب یلدا را با تولد حضرت مسیح علیه‌السلام تطبیق میکردند، آنرا به این نام خواندند. چون ایرانیان این شب را شب تولد (میترا) مهر میدانستند آنرا با تلفظ سریانیاش پذیرفتند و در واقع یلدا با "noel" اروپایی که در 25 دسامبر تثبیت شده، معادل است، بنابراین نوئل اروپایی همان شب یلدا یا شب چله ایرانی است. (دهخدا)

از سنتهای شب یلدا، شبنشینی و دید و بازدید و صله رحم است، چنانکه بهرهگیری علمی از فرصت آن با طرح مسایل علمی و تاریخی، خواندن اشعار بهویژه شعر حافظ و... سنت دیگر آن است. مناسب است مؤمنان در چنین فرصتهایی با زوایای زندگی و سیره معصومان علیهم‌السلام در جهت رشد و کمال علمی و معنوی آشنا شوند.

... آنچه در میان مردم مرسوم است که در زمانهای خاص مانند شب یلدا، اشعار حافظ را میخوانند و به آن تفأل میزنند، یک نوع سرگرمی است و اگر خاطری را مشوّش نکند و برای پیشرفت و کمال وی مانعی ایجاد ننماید و بیجهت امید به زندگی را از او نگیرد، اشکالی ندارد.»

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج