*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٤٤٠٦ ١٤:٢٥ - 1395/07/30   اصول تغذیه‌ای متفکرینطب ناب ارسال به دوست نسخه چاپي


اصول تغذیه‌ای متفکرینطب ناب

اصول تغذیه‌ای متفکرین


در حال عادی چنین به نظر می‌آید که متفکرین و آن‌هایی که کارهای مغزی و دِماغی دارند، چون عضلاتشان کار نمی‌کند، احتیاج به تغذیه شدید و فراوان ندارند؛ اما حقیقت این است که این دسته از اشخاص، باید رژیم مخصوص غذایی داشته باشند که البته با رژیم سایر مشاغل فرق دارد. ....

 

در حال عادی چنین به نظر میآید که متفکرین و آنهایی که کارهای مغزی و دِماغی دارند، چون عضلاتشان کار نمیکند، احتیاج به تغذیه شدید و فراوان ندارند؛ اما حقیقت این است که این دسته از اشخاص، باید رژیم مخصوص غذایی داشته باشند که البته با رژیم سایر مشاغل فرق دارد.

باید در نظر گرفت، همانطور که با معدهی خالی قدرت تفکر و تمرکز اراده از بین میرود، پرخوری نیز سبب میشود که همیشه خون بیشتری برای هضم غذا متوجه معده و دستگاه گوارش گردد و متعاقب آن، مغز و دستگاه عصبی بیغذا بماند و نتواند درست کار کند. بنابراین آنها که کار فکری و مغزی دارند، بهتر است غذا را روزانه، به دفعات ولی به مقدار کم مصرف کنند تا هم گرفتار کسر تغذیه نشوند و هم پرکاری دستگاه گوارش، کمکاری دستگاه عصبی را سبب نگردد.

غذای متفکرین

متفکرین آنهایی هستند که به کارهای مغزی مشغولاند و اشتغالات روزانه آنها مطالعه، نویسندگی یا مدیریت و آموزگاری است.

این دسته از مردم چون فعالیت بدنی کمتری انجام میدهند، یقیناً احتیاج به مواد قندی، چربی و هیدرو کربنه زیاد نخواهند داشت. این دسته از مواد غذایی علاوه بر اینکه محتاجِ ماندنِ مدت زیادی در دستگاه گوارش است تا هضم شود، پساز هضم و جذب نیز صرف گرم کردن بدن، تولید انرژی حرارتی و کار و فعالیت روزانه میشود و در این حال، چون شخص متفکر، کار عضلانی زیادی انجام نمیدهد، احتیاج به مصرف زیادی از این دسته مواد غذایی نخواهد داشت. به عکس، دستگاههای داخلی بدن اشخاص متفکر، احتیاج به مصرف مقدار زیادی لبنیات که حاوی مقدار لازم فسفر و کلسیم است دارد و به تجربه ثابت شده است که نبود فسفر در رژیم روزانه، موجب خستگی شدید میشود. اما سبزیها چون حاوی مقدار زیادی از املاح مختلف هستند به خوبی میتوانند در تغذیه روزانه مفید واقع شوند.

ویتامینها

مصرف ویتامینها که در تمام دورههای مختلف زندگی مورد استفاده واقع میشود، در تغذیه روزانهی متفکرین نیز مفیدند و برای تنظیم امور داخلی بدن، وجود آنها لازم است و در این حال باید دقت شود که حتیالامکان از سبزیهای تازه که حاوی مقدار کافی ویتامین هستند استفاده گردد.

غلات

این دسته از موادغذایی چون حاوی مقدار لازم مواد هیدروکربنه هستند و صرف سوخت و ساز بدن میشوند، هر چه وجودشان برای کارگران و مشغولین به کارهای دستی و فعالیتهای جسمی لازم است، برای متفکرین کمتر مورد نیازند.

چاشنی و نمک نیز در غذای روزانه متفکرین ضروری نیست چون چاشنیها معمولاً برای خوشمزه کردن غذاها مصرف میشوند تا اشتها را زیادتر کنند و ازدیاد اشتها خود سبب پرخوری و ازدیاد وزن میشود. نمک هم به علت ازدیاد وزن وَ احتیاج به آب زیادی، برای متفکرین که اغلب گوشهنشین هستند چندان مفید نیست.

گوشت و تخممرغ

آنچه برای تغذیه این دسته از مردم خیلی مورد استفاده واقع میشود، گوشت و تخممرغ است، زیرا این دو ماده علاوه بر مقدار زیاد آلبومین و فسفر و کلسیم که وارد بدن میکنند، چربی و مواد هیدروکربنه کمتری دارند و لذا سبب بروز چاقی نمیشوند، حرارت زیاد نیز ایجاد نمیکنند و بهخصوص به مقدار کم، بهخوبی میتوانند احتیاجات سلولی بدن را تأمین کنند؛ همچنین املاح لازم را به بدن برسانند. بسیاری از کارشناسان، در اینباره توصیه میکنند: مصرف گوشت ماهی علاوه بر مقدار کافی فسفر و کلسیم، حاوی مقدار زیادی املاح ید است و برای تغذیه غدد متشرحه داخلی مصرف آن مفید است.

سیبزمینی هم برای تغذیه روزانهی این افراد ضروری است و خصوصاً سیبزمینی آبپز که هضم و جذبش آسانتر است .

سبزیجات و میوهها

سبزیها چون حاوی مقدار زیاد از املاح و ویتامینها هستند، برای تغذیه متفکرین بیاندازه مورد نیازند و مسلماً سبزیهای آبپز، بر سرخکرده ترجیح دارند چون هضمشان آسانتر است و بهخصوص بهتر است هنگام پختن، درب ظرف محکم بسته شود که بخار آب آن از بین نرود و سبب کسر املاح غذایی آنها نشود.

لبنیات

شیر تنها غذایی است که باید در تغذیه روزانه همه مردم، و بهخصوص متفکرین جای داشته باشد، چون با داشتن مقدار لازم فسفر و کلسیم، به سادگی هضم و به درد تغذیه روزانه آنها میخورد. متفکرین باید روزانه نیملیتر شیر میل کنند؛ البته آنها که شیر به مزاجشان سازگار نیست میتوانند از پنیر و ماست برای جایگزین آن استفاده کنند.

آب و آبمیوه

مایعات

اغلب متفکرین عادت دارند برای رفع خستگی روزانه مقداری چای یا قهوه میل کنند و چون مصرف این مایعات اندکی خستگی آنها را میکاهد، آنها را راضی میسازد، در صورتیکه این مایعات اغلب سبب ازدیاد کار و خستگی مفرط میشوند و از مصرف بیش از اندازهی آن باید پرهیز کرد.

یادآور میشویم که بهترین مایعات برای متفکرین، آب و آبمیوههای مختلف و طبیعی است. افزودن قدری آبلیموی تازه بر آب مصرفی بهشرطی که به دفعات باشد و با قند شیرین نشده باشد (از نظر دارا بودن ویتامینهای لازم) قوای دفاعی بدن را تکمیل میکند.

فراموش نکنید، مصرف انواع نوشابههای گازدار، همگی بیفایده است.

منبع: سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه


خروج