*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٢٥٧٢ ١١:٣٦ - 1395/06/06    هفت مورد از عوارض جانبی رنگ های شیمیایی (مضرات رنگ کردن موها)طب ناب 199 ارسال به دوست نسخه چاپي


 هفت مورد از عوارض جانبی رنگ های شیمیایی (مضرات رنگ کردن موها)طب ناب 199

هفت مورد از عوارض جانبی رنگ های شیمیایی (مضرات رنگ کردن موها)


حتماً شما نیز دوست دارید موهای خود را همانند برخی اشخاص مشهور رنگ کنید. اگرچه رنگ کردن مو سرگرم‌کننده است؛ اما ممکن است تأثیرات خوبی بر روی موهای شما نداشته باشد. در بیشتر موارد، استفاده از رنگ‌های شیمیایی دارای عوارض جانبی خطرناکی است. نشانه‌ها و آسیب‌هایی که بر اثر رنگ کردن به مو وارد می‌شود، همیشه بلافاصله بروز نمی‌کند. ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد تا اثرات این مواد شیمیایی بروز کند. اگر موهای خود را به‌طور مکرر رنگ می‌کنید، شانس رخ دادن این عوارض جانبی بیشتر خواهد بود. بنابراین در این مقاله قصد داریم در مورد اثرات رنگ‌های شیمیایی بر روی بدن صحبت کنیم. ....


 

 

حتماً شما نیز دوست دارید موهای خود را همانند برخی اشخاص مشهور رنگ کنید. اگرچه رنگ کردن مو سرگرمکننده است؛ اما ممکن است تأثیرات خوبی بر روی موهای شما نداشته باشد. در بیشتر موارد، استفاده از رنگهای شیمیایی دارای عوارض جانبی خطرناکی است. نشانهها و آسیبهایی که بر اثر رنگ کردن به مو وارد میشود، همیشه بلافاصله بروز نمیکند. ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد تا اثرات این مواد شیمیایی بروز کند. اگر موهای خود را بهطور مکرر رنگ میکنید، شانس رخ دادن این عوارض جانبی بیشتر خواهد بود. بنابراین در این مقاله قصد داریم در مورد اثرات رنگهای شیمیایی بر روی بدن صحبت کنیم.

حساسیت

چه بخواهید از رنگ مو برای پنهان کردن رنگ خاکستری موهای خود استفاده کنید، یا تنها برای تجربه کردن از آن استفاده میکنید، ممکن است در خطر واکنشهای آلرژیک باشید. مقصر اصلی بیشتر واکنشهای آلرژیزا مادهای به نام پارا-فنیلین دیآمین یا همان PPD است. رایجترین نشانههای آلرژی شامل خارش و سوزش پوست سر، قرمز شدن و تورم پوست، ایجاد شوره و تورم در اطراف چشم مژهها، بینی و صورت است.

موهای شکننده

اگر موهای خود را به صورت مکرر رنگ میکنید، به خاطر مواد شیمیایی موجود در آن، موها خشک خواهد شد. مواد شیمیایی که در رنگها وجود دارد باعث از بین رفتن رطوبت مو میشود و همین امر موها را شکننده خواهد کرد. درخشندگی موها نیز به مرور زمان از بین خواهد رفت. آسیبی که به موها وارد میشود در برخی از موارد جدی است و منجر به کوتاه کردن موها خواهد شد.

پوست تحریکپذیر

رنگ مو ممکن است باعث ایجاد واکنشهای پوستی شود. برخی از نشانهها شامل احساس سوزش، قرمزی و پوستهپوسته شدن پوست، خارش و ناراحتی است. ۴۸ ساعت قبلاز اعمال رنگ بر روی مو، بهتر است آنرا روی قسمتی از موهای خود اعمال کنید تا از نبود حساسیت مطمئن شوید. اگر ورم و خارشی بعد از اعمال رنگ مو دیده شد و این تورم بهبود نیافت باید به یک پزشک متخصص پوست مراجعه شود.

سرطان

آزمایشهای آزمایشگاهی ثابت کردهاند که PPD میتواند به سلولهای DNA انسان آسیب رسانده و باعث سرطان شود. اما اینکه مقادیر اندک PPD موجود در این رنگها میتواند باعث چنین آسیبهایی شود، هنوز مشخص نیست. این موضوع هنوز در میان محققان یک چالش مهم محسوب میشود. جامعهی سرطان آمریکا معتقد است که تحقیقات بیشتری باید انجام شود. رزورسینول نیز ماده شیمیایی دیگری است که در رنگهای مو یافت میشود. این ماده، یک ماده شیمیایی مختلکننده غدد درونریز است که میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه را با مختل کردن تعادل طبیعی هورمونها افزایش دهد.

راش (ضایعه پوستی)

معمولاً افرادی که به رنگ مو حساسیت دارند، ممکن است دچار راش (ضایعه پوستی) شوند. راش نیز ممکن است در محلی ایجاد شود که رنگ اعمال شده است. بعد از مشاهدهی این ضایعات باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

آسم

مطالعات مختلف نشان داده است آرایشگرانی که بهطور مکرر با مواد شیمیایی همچون رنگ مو سروکار دارند، بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند. این آسم نتیجه قرار گرفتن در معرض PPD هایی است که در رنگ مو وجود دارد. همین امر موجب میشود ریهها حساس گردد و نفس کشیدن دشوار شود.

هزینههای پنهان

اگرچه رنگ کردن مو به نظر زیاد گران قیمت نمیرسد؛ اما اینکار هزینههای پنهان زیادی دارد. برای اینکه مطمئن شوید، بهتر است قبل از این کار، با یک متخصص یا حتی آرایشگر وارد و متبحر مشورت کنید.

منبع: مجله سلامت


خروج