*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٨١٠٩٥ ١١:٠٦ - 1395/04/30    طلبه شهید سیدعلی قریشی رواق شهیدان 470 ارسال به دوست نسخه چاپي


 طلبه شهید سیدعلی قریشی رواق شهیدان 470

شهید سیدعلی قریشی


طلبه شهید سیدعلی قریشی، مجاهدی رشید و طلبه‌ای فاضل بود که دفتر حیاتش در سال 1346 در شهر نجف‌آباد گشوده شد. او پس‌از خواندن یک سال از دوره دبیرستان، مسیر تحصیلی خود را عوض می‌کند و راه دین‌پژوهی را پیش می‌گیرد. ...

 

 

طلبه شهید سیدعلی قریشی، مجاهدی رشید و طلبهای فاضل بود که دفتر حیاتش در سال 1346 در شهر نجفآباد گشوده شد. او پساز خواندن یک سال از دوره دبیرستان، مسیر تحصیلی خود را عوض میکند و راه دینپژوهی را پیش میگیرد. سیدعلی با آمدن به قم و اقامت در مدرسه امام صادق علیه‌السلام ، مشغول فراگیری مقدمات حوزه شد و نوشتهاند که از طلاب فاضل مدرسه به حساب میآمد. حدود پانزده سالش بود که وظیفه خود دانست تا به کمک رزمندگان اسلام بشتابد ولی گفتند: چون سن و سالت کم است، نمیتوانی!

دست از اعتقادات خود نکشید و با اصرار به آن سرزمین رفت. مدتی پشت خط مقدم کارهای مربوطه را پیش میبرد، تا اینکه با گذراندن دوره غواصی توانست مجوز حضور در خط مقدم را کسب کند. مجاهدی شجاع و فرمانده گروهی از غواصان بود. او در خطاب به غواصان میگوید: «... از هیچ مانعی نترسید به خدا توکل کنید و با اعتماد پیش بروید. اگر در راه شما سیم خاردار کشیده بودند، مرا روی آن بیندازید و از روی من بگذرید.» سیدعلی در عملیات رمضان از ناحیه سینه مجروح میشود ولی در حضور دیگرش در دیماه سال 65 در عملیات کربلای4 و در حین انجام غواصی به آرزوی خود میرسد. جسد پاک او چند روز در آب اروند مفقود بود که پساز پیدا شدن پیکرش را به زادگاهش منتقل و به خاک سپرده شد.»

از دستنوشتههای شهید:

اگر تاریخ را ورق بزنیم متوجه میشویم که اسلام همواره مورد هجوم کفر بوده و همواره یک عدهای مدافع دین مبین اسلام بودهاند و اینکه اسلام تا حالا زنده مانده، از شهادتها بوده است.

منبع: کتاب شاهدان روحانی

تلخیص و تنظیم مجدد: علیاکبر بخشی


خروج