*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٨٠٨٠٥ ١٤:٥٩ - 1395/04/23    طلبه شهید محمد محسنی آستانی رواق شهیدان 469 ارسال به دوست نسخه چاپي


 طلبه شهید محمد محسنی آستانی رواق شهیدان 469

شهید محمد محسنی آستانی


طلبـه شهیـد محمـد محسنی آستـانی مـردی از تبار عاشوراییان بود که آخرین سطرهای زندگی‌اش را به رنگ سرخ شهادت قلم زد. او به سال 1346 شمسی در حوالی شهرستان نکا چشم به جهان گشود. ...

 

 

طلبـه شهیـد محمـد محسنی آستـانی مـردی از تبار عاشوراییان بود که آخرین سطرهای زندگیاش را به رنگ سرخ شهادت قلم زد. او به سال 1346 شمسی در حوالی شهرستان نکا چشم به جهان گشود.

محـمـد، در دوران ابتدایی، به فراگیری قرآن کریم در مسجد جامع نکا پرداخت و همین علاقه او به مسایل دینی موجب شد که در سال دوم راهنمایی مسیر آموزشیاش را به سمت دروس حوزوی تغییر دهد و وارد حوزه علمیه جعفریه رستمکلا بشود. ایشان حدود دو سال از مجلس درس آیةالله ایازی بهرهمند شد و سپس برای ادامه تحصیل به مشهد مقدس هجرت کرد.

اخلاقیات

در خصوص روحیات شیخ محمد نوشتهاند که از کودکی به انجام واجبات و ترک محرمات مقید بود. به نماز اول وقت توجه داشت و زیاد روزه میگرفت. در مراسمات مذهبی و انقلابی حضور مؤثر و فعالی داشت، و با صدای نیکویش جلوه خاصی به آن محافل میبخشید.

عرصه جنگ

حجةالاسلام محسنی، اولین بار در سال 65 به جبهه رفت و پس از حدود سه ماه حضور در جبهه، مجروح شیمیایی شد. پس از مراجعت از منطقه جنگی، مشغول فراگیری علم و دانش شد، لکن دیری نپایید که پرنده جانش دوباره هوای جبههها کرد و عازم منطقه شد.

او در جواب دیگران که ایشان را به بهانه لزوم تحصیل علم بر طلاب، از رفتن به جبهه منع میکردند، میگفت: امروز همه باید به ندای «هل من ناصر ینصرنی» حسین زمان پاسخ دهیم و راه سعادتبخش امام حسین علیهم‌السلام را ادامه دهیم. من با امام خمینی میثاق بستهام و به او وفادارم؛ اگر چندین بار مرا بکشند و زندهام کنند دست از او نخواهم کشید.

عاقبت، این روحانی مجاهد در سال 65 و در علمیات کربلای چهار در منطقه امالرصاص به آرزوی شیرین خود نایل آمد. جسد مطهرش پس از 15 سال به زادگاهش منتقل و به خاک سپرده شد.

تنظیم مجدد: علیاکبر بخشی


خروج