*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٧٧٩٩٣ ١١:٢٦ - 1395/03/05    روحانی شهید علی عامری رواق شهیدان 463 ارسال به دوست نسخه چاپي


 روحانی شهید علی عامری رواق شهیدان 463

شهید شهید علی عامری


شهید عامری از شخصیت‌های مطرح و فعال آن روزهای کرمان بود که تکلیف‌محور بود و در زمان جنگ و جبهه، وجودش را وقف جبهه کرده بود. ...

 

 

روحانی وارسته شهید علی عامری به سال 1337 هجری شمسی در خانوادهای متدین در اختیارآباد کرمان دیده به جهان گشود. او در سال 1350 دوره ابتدایی را به پایان برد و پس از آن به مدت سه سال روزها را جهت بهبود معیشت کار میکرد و شبها به فراگیری قرآن و احکام اسلامی مشغول بود. روحیات مذهبی سرانجام قدمهایش را به حوزه مقدسه قم کشانید. او دوره مقدمات را با علاقه در مدرسه کرمانیها به پایان رسانید و پیوسته از شاگردان ممتاز آن حوزه بود.

فعالیت فرهنگی و انقلابی

حجةالاسلام علی عامری، برای کارهای خیر از عمران و سازندگی منطقه تا حل مشکلات مردم پیشگام بود و گاهی اوقات تا نیمه شب مشغول این امور بود. قبلاز پیروزی انقلاب اسلامی علیه رژیم پهلوی، مبارزات مؤثری از جمله نشر اعلامیه و نوار جلسات سخنرانی و نوشتن مقالات برای جوانان انجام میداد. پس از به ساحل امن رسیدن کشتی انقلاب، با جذب نسل جوان و القای تعالیم دینی و انقلابی به مردم در بارور کردن انقلاب اسلامی تلاش کرد. با هجوم وحشیانه مزدوران بعثی به کشور عزیزمان شهید عامری برای دفاع از خاک کشور احساس وظیفه کرد و راهی جبهههای حق علیه باطل شد. مادر شهید عامری که دو فرزند دیگرش غلامحسین و ابراهیم را هم در دفاع از کشور تقدیم کرده است درباره فرزندان شهیدش میگوید: بچههای شهیدم میگفتند ما در این سرزمین زندگی میکنیم و با پول این دولت آموزش میبینیم اگر ما در جبهه شرکت نکنیم پس چه کسی باید برود؟! هر چقدر از آنها بگویم باز نمیتوانم حق مطلب را ادا کنم. فرزندانی با ایمان، خوش اخلاق و مهربان بودند. محبت، عزت و سخاوت آنها زبانزد خاص و عام بود. درسخوان و کمتوقع بودند و هزینه تحصیل را از راه قالیبافی به دست میآوردند همیشه در مساجد و فعالیت آنها شرکت میکردند. آنها روزهای زیادی را بدون خوردن سحری، روزه میگرفتند. شهید از کمک به جبهه و اعزام نیرو به آن مناطق دریغ نورزید. خود نیز مسئول تبلیغات گردان بود و در جبهه کلاس معارف داشت و همچنین مترجم زبان عربی برای فرماندهان بود.

علی از زبان دیگران

امام جمعه شهر اختیارآباد درباره شهید علی عامری میگوید: شهید عامری از شخصیتهای مطرح و فعال آن روزهای کرمان بود که تکلیفمحور بود و در زمان جنگ و جبهه، وجودش را وقف جبهه کرده بود.

قبل از شهادت

شیخ علی، مکرر به جبهه میرفت ولی اعزام آخرش طوری دیگر بود. از مردم خداحافظی کرد و حلالیت طلبید؛ شب حمله در جزیزه مجنون در حالی که دوستان دست برگردن هم انداخته بودند؛ عامری میگوید: همدیگر را حلال کنید که معلوم نیست دیگر همدیگر را ببینیم و در همان حال به یکی از آنها میگوید: من دیگر بر نمیگردم. علی در تاریکی آن شب و در میان کانال دعای توسل را با اشک زمزمه میکرد که آخرین مناجات او با خدا بود. مادرش در اینباره میگوید: هیچگاه به آنها نمیگفتم که چرا به جبهه میروید؟ به جز دفعه آخر که لحظه موعود و تعبیر خوابم نزدیک شده بود. علی کنارم نشست و منتظر شد تا لباسش خشک شود تا آنها را وصله زده و راهی جبهه شود. طبق معمول از من اجازه خواست، گفتم شرمندهام دلم نمیگذارد، خواب دیدم از طرف قبله سه بار ندا آمد، علی و ابراهیم شهید میشوند. ناراحت شدم و شروع به گریه کردم! ناگاه صدای دیگری آمد و گفت شهید زنده است و شهادت لیاقت میخواهد.» گفت: مادر، شهادت لیاقت میخواهد دعا کن ما پیروز شویم و اسلام را زنده نگه داریم، دعا کن ما شهید شویم. نگاه بهصورت علی انداختم و مثل همیشه رضایتم را ابراز کردم. او رفت و دیگر برنگشت. ابراهیم را هم در سالگرد شهادت علی آوردند.

شهادت

سرانجام این روحانی برجسته و دلداداه سال 62 در جزیزه مجنون و در عملیات خیبر رساله عملیه خود را به خط سرخ نگاشت و «عند ربهم یرزقون»گشت.

وصیتنامه

به عنوان یک مسلمان و به حکم وظیفه شرعی و الهی که داشتم، قدم در راه نهادم.

عزیزان منتظر امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف باید بدانند که اول امام زمان منتظر ماست پس محکم باشید تا زمینه ظهور حضرتش را مهیا سازیم.

منبع: وبسایت شهدای روحانی کرمان


خروج