*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٧٧٧٠٩ ١١:٣٧ - 1395/02/29    حجةالاسلام والمسلمین رحیمی رواق شهیدان 462 ارسال به دوست نسخه چاپي


 حجةالاسلام والمسلمین رحیمی رواق شهیدان 462

شهید سیــدنـورالدین رحیمی


روحـانی مجـاهــد حجةالاسلام والمسلمین حــاج سیــدنـورالدین رحیمی از عناصر مؤثر در حرکت انقلاب اسلامی در ایران بوده که در سال 1314 در خانواده‌ای اهــل علــم و تقـوا در استان لرستان دیده به جهان گشود. ....

 

 

 روحـانی مجـاهــد حجةالاسلام والمسلمین حــاج سیــدنـورالدین رحیمی از عناصر مؤثر در حرکت انقلاب اسلامی در ایران بوده که در سال 1314 در خانوادهای اهــل علــم و تقـوا در استان لرستان دیده به جهان گشود. شهید رحیمی از 12 سالگی در قم به تحصیل علوم اسلامی روی آورد و پساز طی مراحل مقدماتی، از محضر درس آیات عظام بروجردی، امام خمینی، داماد و صدر قدسسرهما استفاده کرد. این روحانی مجاهد پساز آن به لرستان میرود و جزو برجستهترین شاگردان آیةالله کمالوند قدس‌سره به حساب میآید تا جایی که نقل شده است مرحوم آیةالله کمالوند در خصوص وی گفتهاند: «نورالدین، سیدی مظلوم، درسخوان و جوانی پرهیزکار است.»

کمالات اخلاقی این روحانی مجاهد چنان بود که پساز وفات آیةالله کمالوند به سرپرستی حوزه علمیه کمالیه و امامت جمعه خرمآباد منصوب شد. قبلاز پیروزی انقلاب اسلامی، از فعالان و شخصیتهای تأثیرگذار منطقه در مسیر پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بوده و به همراه شهید آیةالله مدنی ایفای نقش مینمود. وی در جریان همین تحرکات سیاسی تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و بین سالهای 43 تا 44 و بار دیگر در سال 57 دوبار در زندان رژیم محبوس شد.

سیدنورالدین، در هفتم تیر سال 60، با شهادت برادرش حجةالاسلام سیدفخرالدین که نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی بوده مواجه میشود که در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به همراه شهید آیةالله بهشتی و یارانش به شهادت رسیده بود.

پساز شهادت برادرش مردم انقلابی شهر پلدختر این روحانی خدوم و زحمتکش را دوبار به نمایندگی از خود به مجلس شورای اسلامی روانه کردند.

سرانجام این روحانی وارسته در اول اسفندماه 1364 به همراه تعدادی از یاران امام و انقلاب از جمله شهید محلاتی در حالیکه با یک هواپیمای غیرنظامی عازم جبهههای نبرد جنوب بود، در نزدیکی اهواز، مورد حمله متجاوزان عراقی قرار میگیرد و به همراه 43 نفر از بهترین خدمتگذاران این کشور به شهادت میرسد.

پایگاه اطلاعرسانی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی لرستان


خروج