*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٧٣٩٣ ١١:٣٠ - 1395/02/22   زندگی با میگرنطب ناب 185 ارسال به دوست نسخه چاپي


زندگی با میگرنطب ناب 185

زندگی با میگرن


بسیاری از افراد به سردرد مبتلا شده‌اند و تقریباً کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که این درد را در طول زندگی خود تجربه نکرده‌ باشد. از شدیدترین سردردها، سردردهای میگرنی هستند که معمولاً به دنبال تغییرات ایجاد شده در مغز رخ ‌می‌دهد. ...


بسیاری از افراد به سردرد مبتلا شدهاند و تقریباً کمتر کسی را میتوان پیدا کرد که این درد را در طول زندگی خود تجربه نکرده باشد. از شدیدترین سردردها، سردردهای میگرنی هستند که معمولاً به دنبال تغییرات ایجاد شده در مغز رخ میدهد.

میگرن، اغلب دردهای شدیدی ایجاد میکند که با حساسیت نسبت به نور، صدا و بوهای مختلف همراه میشود. سردردهای میگرنی در برخی افراد به دلیل شدت زیادی که دارد، ممکن است روند زندگی معمولی را تحتالشعاع قرار دهد؛ به طوری که فرد مبتلا، مجبور میشود ساعاتی را در تاریکی و اتاقی تاریک بگذراند تا از این سردردها رهایی یابد، که این حالت میتواند در زندگی اختلال ایجاد کند.

از شایعترین علایم سردردهای میگرنی میتوان به چشمدرد، حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع و استفراغ و درد شدیدی که معمولاً به طور یکطرفه در سر احساس میشود، اشاره کرد. اما در برخی افراد، دو طرف سر درگیر میشود و اغلب بهطور ضربانی در سر احساس میشود. علت اصلی سردردهای میگرنی بهدرستی مشخص نیست؛ اما تغییرات ایجاد شده در میزان انتقالدهندههای عصبی داخل مغز نقش مؤثری در این میان ایفا میکنند. تغییرات هورمونی، استرس، محرکهای قوی مانند سر و صداهای بالا و برخی غذاهای خاص ممکن است از جمله علل ایجادکننده سردردهای میگرنی باشند.

باید توجه داشت که تمام سردردها میگرن نیستند و و از آنسو تنها میگرن نیست که سردردهای شدید ایجاد میکند. به عنوان مثال، سردردهای خوشهای، سردردهای شدیدی هستند که بهطور عودکننده در یکطرف سر ایجاد میشود و درد آنرا به صدای دریل در سر تشبیه میکنند و به مراتب از میگرن شدیدتر است.

عوامل متعددی آغازکننده میگرن به شمار میروند

نوسانات طبیعی هورمونی که معمولاً در چرخههای منظم قاعدگی رخ میدهد، برخی زنان را در معرض ابتلا به سردردهای میگرنی قرار میدهد. برخی انواع قرصهای ضدبارداری نیز میتواند عامل شروع میگرن باشد. همچنین برخی موادغذایی خاص، استرس و قرار گرفتن در معرض محرکهای قوی مانند نورهای روشن و سر و صداهای بلند و بوهای تند، از جمله عوامل بروز میگرن محسوب میشوند.

چه افرادی مستعد ابتلا به میگرن هستند؟

بیشاز 25 درصد افراد یکبار سردرد میگرنی را تجربه کردهاند. اما در این میان، سهم زنان بیشتر است و نسبت زنان به مردان 3 به یک است. از سوی دیگر، استعداد ژنتیکی و داشتن سابقه ابتلا به میگرن در خانواده، یکی از مواردی است که احتمال بروز این سردردها را افزایش میدهد.

با میگرن کنار بیایید!

معمولاً درمان سردردهای میگرنی به مدت زمان و تکرار آن بستگی دارد و درمانهای دارویی آن از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن تا داروهای تجویزی را شامل میشود که حتماً باید تحتنظر پزشک مصرف شود؛ زیرا برخی انواع داروها در صورتی که بیشاز حد مجاز مصرف شوند، باعث تشدید دفعات سردرد میگردند. اما در کنار درمانهای دارویی که برای درمان و کاهش علایم میگرن مورد استفاده قرار میگیرند، برخی راهکارها و مراقبتهای شخصی و نیز تغییر در سبک زندگی نیز میتواند در بهبود سردردهای میگرنی تا حد زیادی موثر باشد و شدت و دفعات آنرا کاهش دهد. دفعات حملات میگرنی و علایم و علت شروع آنرا یادداشت کنید. اینکار به شما کمک میکند تا الگوی مشخصی از بیماری خود به دست آورید و اطلاع نسبتاً دقیقی از عواملی که باعث شروع سردردهای شما میشوند، کسب کنید. با این شناخت، راحتتر میتوانید تغییرات سبک زندگی را اعمال کنید. طبق این سوابق سعیکنید:

٭ برنامه منظمی برای زمان خواب و تغذیه خود اختصاصدهید.

٭ از خوردن موادغذایی که باعث شروع سردرد میشود خودداری کنید.

٭ در طول روز به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید؛ زیرا کمآبی بدن نیز یکی از علل ایجاد سردردهای میگرنی بهشمار میرود.

٭ ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

برخی راهکارهای آرامشبخش به عنوان راههای مؤثر در بهبود علایم میگرن شناخته شدهاند که از بروز آن جلوگیری میکند و حتی از شدت حملات میکاهد.

میگرن و تغذیه

به طور کلی رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به میگرن ذکر نشده که بتواند علایم بیماری را در آنها کاهش دهد. با وجود این، محققان پیشاز این اعلام کردهاند که برخی موادغذایی خاص ممکن است در فرد باعث شروع حملات میگرنی شود. از آن جمله میتوان به پنیر کهنه، نیترات به کاررفته در گوشتهای دودی، گلوتامات منوسدیم، کاکائو، فرآوردههای لبنی، خواب بیشاز حد و مصرف مشروبات الکلی اشاره کرد. شناخت نوع مادهای که شما را تحریک میکند، میتواند از بروز سردرد جلوگیری کند.

مدیریت میگرن در دوران بارداری

بسیاری از زنان مبتلا به سردردهای میگرنی عنوان کردهاند که دردهای آنها در دوران بارداری تثبیت شده یا از بین رفتهاند و این میتواند به دلیل پایداری بیشتر میزان هورمونهایی باشد که در دوره بارداری در بدن زنان ترشح میشود. برای کاهش خطر ناهنجاریهای مادرزادی در جنین، مصرف برخی داروهایی که به منظور درمان علایم میگرن مورد استفاده قرار میگیرند، باید پیشاز بارداری متوقف شود.

میگرن و فنآوریهای نوین

فنآوریهای نوین امروزی که در قالب فنآوریهای هوشمند به مردم عرضه میشود، در کنار فواید زیادی که برای سهولت انجام بسیاری از کارهای روزمره دارد، خطرات بالقوهای را نیز ایجاد میکند که به طور مستقیم سلامت کاربران را نشانه رفته است. کاربران ساعتهای متوالی از روز را در مقابل رایانه یا گوشی همراه خود مینشینند و به صفحه نمایشگر آن خیره میشوند. این کار نهتنها مشکلات چشمی را برای آنها ایجاد میکند، بلکه باعث بروز سردردهایی نیز میشود و در افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، حملات میگرنی را ایجاد میکند. محققان بر این باورند که افراد در معرض خطر میگرن، نباید به طور مداوم از گوشی یا رایانه استفاده کنند و بهتر است در فواصل مختلف چشم از آن بردارند و کار دیگری انجام دهند.

منبع: جام جم

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج