*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٧٧٠٨٨ ٠٩:٤٠ - 1395/02/15   رواق شهیدان 460 ارسال به دوست نسخه چاپي


رواق شهیدان 460

شهید محمود قلعه‌خانی


روحانی شهید حجةالاسلام والمسلمین محمود قلعه‌خانی از شهدای گران‌قدری است که دفتر حیاتش در سال 1316 شمسی در توابع بم و در خانواده‌ای مذهبی گشوده شد. ....

 

 

روحانی شهید حجةالاسلام والمسلمین محمود قلعهخانی از شهدای گرانقدری است که دفتر حیاتش در سال 1316 شمسی در توابع بم و در خانوادهای مذهبی گشوده شد. در دو سالگی غبار یتیمی بر چهره او نشست و مادر با رنج بسیار محمود و دو برادر دیگرش را سرپرستی نمود. محمود پس از اتمام کلاس ششم در مکتبخانه، راه بزرگان دین را دنبال کرد و در حوزه علمیه مشغول فراگیری علوم قرآنی شد.

اخلاقیات

درباره شهید گفته شده است، که وی در همان دوران کودکی همواره در امور اعتدال داشت و از زیادهروی در کارها پرهیز میکرد. او با فقرا رفتوآمد داشت و غذا و وسایل لازم برای آنان میبرد. لباسش را خودش وصله میزد و معتقد بود که جامه وصلهدار دل را خاشع می‌‌کند. مواظب حلال و حرام الهی بود و به نماز شب علاقه داشت. او از منتظران امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بود و با مسجد مقدس جمکران انس داشت.

شهادت

ثمره درسهای حوزویاش این بود که به امام خمینی قدس‌سره و آرمانهایش وفادار بماند و در ایام جنگ تحمیلی، دفاع از میهن و ارزشهای انقلاب را وظیفه دینی خود بداند. همین احساس مسئولیتها قدمهایش را به جبههها رساند و حتی نوشتهاند که به هنگام اعزام از نزدیکان و خانوادهاش خداحافظی نکرد تا مبادا موانع رفتنش فراهم گردد. عاقبت این روحانی مجاهد در اریبهشت سال 61 در جزیزه مجنون ردای سرخ شهادت را بر تن نمود.

وصیتنامه

همیشه، تاریخ میدان آمیخته با رنج و بلاست و اکنون این جهاد و جنگ همان میدان آزمون است.

«سلام بر او و همه شهیدان راه حق»

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج