*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٦٥٨٧ ١١:٣٠ - 1395/02/07   چه چیزهایی برای کبد مضر است؟طب ناب 183 ارسال به دوست نسخه چاپي


چه چیزهایی برای کبد مضر است؟طب ناب 183

چه چیزهایی برای کبد مضر است؟


چه چیزهایی سبب آسیب زدن به کبد می‌شوند و موارد مضر برای کبد کدام‌اند؟ ....


چه چیزهایی سبب آسیب زدن به کبد میشوند و موارد مضر برای کبد کداماند؟

▪ 1. قند و شکر

مصرف قند بیشاز حد نهتنها برای دندانها بد است بلکه به کبد نیز ضرر میزند. این عضو برای تولید چربی از نوعی از قند استفاده میکند که به آن فروکتوز میگویند. مصرف قند و شکر فرآوری شده بیشاز حد و شربت غلات سبب ایجاد توده چربی میشود که بیماریهای کبدی را ایجاد میکند. برخی از مطالعات نشان دادهاند که مصرف قند شبیه به مصرف الکل سبب آسیب به کبد میشود، حتی اگر فرد دارای اضافه وزن نباشد. این موضوع دلیلی بر این است که مصرف غذاهایی با قند و شکر اضافی نظیر لیموناد، انواع شیرینی و شکلات را محدود کنیم.

▪ 2. مکملهای غذایی گیاهی

حتی اگر بر روی برچسب این مکملها عبارت "طبیعی" نوشته شده باشد، این محصولات نمیتوانند کاملاً بیضرر باشند. برای مثال، برخی از مردم نوعی فلفل به نام کاوا کاوا را برای رفع علائم یائسگی یا رفع استرس مصرف میکنند، ولی تحقیقات نشان دادهاند که این گیاه میتواند عملکرد صحیح کبد را مختل کند. مصرف این داروی گیاهی ممکن است سبب ابتلا به هپاتیت یا نقص عملکرد کبد شود. در برخی از کشورها مصرف اینگونه محصولات گیاهی ممنوع یا محدود است؛ ولی این محصولات هنوز در ایران به فروش میرسند!

▪ 3. اضافه وزن

چربی اضافی در اطراف سلولهای کبد، منجر به بیماری کبد چرب غیرالکلی میگردد؛ در نتیجه، کبد ممکن است دچار آماس شود. به مرور زمان، این موضوع چربیها سختتر میشوند و بافت کبد دچار اسکار یا برآمدگی میشود (پزشکان به این شرایط تسمع یا سیرهوسیس میگویند.). احتمال ابتلای میانسالان، همچنین افراد چاق و دارای اضافهوزن و مبتلایان به دیابت، به این بیماری بیشتر است. رژیم غذایی و تمرینات ورزشی از این بیماری پیشگیری میکنند.

▪ 4. دریافت بیش از حد ویتامین A از مکملهای غذایی

بدن نیاز به دریافت ویتامین A دارد و دریافت آن از مواد غذایی نظیر میوههای تازه و سبزیجات و بهویژه آنهایی که دارای رنگهای قرمز، نارنجی و زرد هستند، امکانپذیر است؛ ولی اگر مکملهای غذایی مصرف کنید که دارای دوز بالایی از ویتامین A هستند، میتوانند برای کبد مشکلساز شوند. پیشاز مصرف مکملهای ویتامین A با دکتر مشورت کنید؛ زیرا ممکن است بدن شما نیازی به آن نداشته باشد.

▪ 5. نوشابه

تحقیقات نشان میدهند، افرادی که مقدار زیادی از نوشیدنیهایی چون نوشابه مصرف میکنند، احتمال بیشتری وجود دارد که به بیماری کبد چرب غیرالکلی مبتلا شوند. البته مطالعات این موضوع را به طور کامل اثبات نکردهاند؛ ولی اگر شما مقدار مصرف این نوشیدنیها را کاهش دهید، این موضوع میتواند دلیل خوبی برای تغییر ذائقهی شما و تغییر نوع نوشیدنیهای شما باشد.

▪ 6. استامینوفن

شما نیز ممکن است دچار کمردرد، سردرد، سرماخوردگی و... شده و به دنبال یک مُسکن درد باشید. در این حالت اگر به شکل تصادفی مقدار زیادی استامینوفن مصرف کنید، برای مثال، یک قرص برای سردرد و قرص دیگری را برای سرماخوردگی مصرف کنید و هر دو قرص دارای استامینوفن باشند، کبد شما آسیب خواهد دید. بهتر است مقدار صحیح مصرف مسکن به طور روزانه را بررسی کرده و همواره مسکنها را به مقدار مجاز مصرف کنید.

▪ 7. چربیهای ترانس یا غیر اشباع

چربیهای ترانس، چربیهای ساخته دست انسان هستند که در برخی از غذاهای بستهبندی شده و پختهشده موجود هستند که شما لیست آنها را به صورت "ترکیبات هیدروژنه" بر روی برچسب مواد غذایی مشاهده میکنید. این مواد برای کبد خوب نیستند. ترکیبات مواد غذایی را مشاهده کنید. اگر در آنها قید شده بود که فاقد چربی ترانس هستند، میتوان آنها را بدون ریسک مصرف کرد، البته ممکن است در این حالت نیز مقدار اندکی چربی ترانس در این موارد غذایی موجود باشد.

منبع: سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج