*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


طب ناب, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٥٥٧٦ ١٠:٠٠ - 1395/01/24   آب مـــــرواریــــــــد طب ناب 181 ارسال به دوست نسخه چاپي


آب مـــــرواریــــــــد طب ناب 181

آب مـــــرواریــــــــد چــیــــست؟


7 چـــیــــزی که بــــــایــــــد در مــــــورد آب مــــــرواریـــــــــد بـــــــــدانـــیـــــــــد زمانی که از افراد در مورد آب مروارید سؤال می‌کنید، ممکن است با واژه‌هایی همچون مشکلات چشم یا افراد پیر مواجه شوید. بیشتر افراد اطلاعات زیادی در مورد این بیماری ندارند. خوب این موضوع زیاد هم تعجب‌آور نیست. سؤال این‌جاست که واقعاً آب مروارید چیست؟ در این مقاله قصد داریم به مواردی بپردازیم که ممکن است بیشتر افراد اطلاعی از آن نداشته باشند.


7 چـــیــــزی که بــــــایــــــد در مــــــورد آب مــــــرواریـــــــــد بـــــــــدانـــیـــــــــد

زمانی که از افراد در مورد آب مروارید سؤال میکنید، ممکن است با واژههایی همچون مشکلات چشم یا افراد پیر مواجه شوید. بیشتر افراد اطلاعات زیادی در مورد این بیماری ندارند. خوب این موضوع زیاد هم تعجبآور نیست.

سؤال اینجاست که واقعاً آب مروارید چیست؟ در این مقاله قصد داریم به مواردی بپردازیم که ممکن است بیشتر افراد اطلاعی از آن نداشته باشند.

▪ آب مروارید بر روی چشم شما تشکیل نمیشود

بیشتر افراد فکر میکنند که آب مروارید بر روی چشم تشکیل میشود؛ اما این موضوع صحیح نیست. آب مروارید کدورت عدسی چشم است. بسیاری از مردم تصور میکنند که یک پوشش مهآلود در بالای عدسی چشم توسعه یافته است، اما آب مروارید در واقع در داخل چشم تشکیل میشود. تاری که باعث اختلال در بینایی میشود، معمولاً زمانی تشکیل میگردد که پروتئین موجود در عدسی چشم میشکند. شما نمیتوانید آب مروارید را احساس کنید و این موضوع ممکن است ماهها یا سالها ادامه داشته باشد. در اینگونه موارد تنها راه درمان استفاده از جراحی است.

▪ افــزایش سن، تنهــــا عـــامل خطــــر بـــــرای تشکیــــل آب مروارید نیست

بیشتر آب مرواریدها وابسته به سن هستند؛ اما امکان توسعه این موارد به خاطر جراحی یا سایر مشکلات چشمی همچون گلوکوم نیز وجود دارد. تابش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم خطر ابتلا به این بیماری را افزایش خواهد داد. نور شدید آفتاب ممکن است سرعت شکستن پروتئینهای موجود در عدسی چشم را افزایش دهد. در همین حال، برخی از آب مرواریدها مادرزادی هستند و نوزاد گاهی اوقات با این بیماری به دنیا میآید.

▪ آب مروارید ممکن است تنها یک چشم شما را تحت تأثیر قرار دهد

در حالی که آب مروارید "دوجانبه" رایجتر است، اما احتمال تشکیل آب مروارید در یکی از چشمها نیز وجود دارد. این موضوع زمانی قوت مییابد که شما از تروما یا ضربه به چشم رنج ببرید. همین امر موجب توسعه و گسترش آب مروارید در یک چشم میشود.

▪ آب مروارید میتواند بینایی شما را به روشهای مختلف تحت تأثیر خود قرار دهد

ممکن است بیمـــارانی وجــود داشتــــه بــــاشنــــد کــــه با آب مروارید نیز بینایی ۲۰-۲۰ دارند. برخی از افراد تنها تاری دید خواهند داشت و برخی دیگر نیز ممکن است تحت شرایط خاص مشکلاتی با بینایی خود داشته باشند. مثلا به هنگام رانندگی در شب امکان بروز مشکل وجود دارد.

▪ همه افرادی که دارای آب مروارید هستند نیازی به جراحی نخواهند داشت

زمانی که آب مروارید شروع به تشکیل میکند، بینایی زیاد تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. بیشتر افراد بعد از سالها مجبور به جراحی میشوند. معمولاً خطری در این تعویق وجود ندارد. زمانی که آب مروارید روند عادی زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد، باید گزینه جراحی نیز مد نظر قرار گیرد، در غیر اینصورت بیمار میتواند جراحی را به تعویق بیندازد.

▪ جراحی آب مروارید بسیار رایج وبی خطر است

اگر شما نیز به جایی رسیدید که مجبور به جراحی آب مروارید شدید، باید به یاد داشته باشید که این جراحی بسیار رایج است و معمولاً خطری برای بیمار ندارد. جراحی آب مروارید در ۹۶ درصد موارد موفقیتآمیز است. همین امر باعث شده است که این جراحی بیخطرترین جراحی در پزشکی مدرن باشد. در اینگونه موارد معمولاً بیحسی موضعی انجام میشود و تنها یک برش کوچک کافی است و نیازی به بخیه کردن هم نخواهد بود. جراح عدسی چشم را بر میدارد، آنرا با پاک میکند و ایمپلنت عدسی جدید را جایگزین مینماید. این جراحی تنها ۱۵ دقیقه طول میکشد. بعد از جراحی نیز باید یک وسیله محافظتی بپوشید. چند روز بعد از جراحی بینایی شما بهتر میشود.

▪ شما نمیتوانید جلوی این بیماری را بگیرید، اما میتوانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید

استفاده از عینکهای محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش و استفاده از سبزیجات و میوههای غنی از آنتی اکسیدان میتواند در این پیشگیری به شما کمک کند. باید از مصرف سیگار، الکل و مواردی که باعث تشدید دیابت میشود پرهیز کرد.

منبع: مجله سلامت

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج