*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٧٤٥٨٩ ١٢:٠٦ - 1394/12/19    طلبه شهید صدیقه سادات موسویان رواق شهیدان 454 ارسال به دوست نسخه چاپي


 طلبه شهید صدیقه سادات موسویان رواق شهیدان 454

شهید صدیقه سادات موسویان


خانم صدیقه سادات موسویان از طلاب معینه کاروان حج بود که در حال انجام فریضه برائت از مشرکین در سال 1366 توسط آل‌سعود به درجه شهادت رسید و به کاروان دو پسر شهیدش پیوست.

 

 

خانم صدیقه سادات موسویان از طلاب معینه کاروان حج بود که در حال انجام فریضه برائت از مشرکین در سال 1366 توسط آلسعود به درجه شهادت رسید و به کاروان دو پسر شهیدش پیوست. دفتر حیاتش، سال 1318ش در نجفآباد اصفهان تورق زده شد. سه ساله بود که مادرش را از دست داد و تحت تکفل پدر و مادربزرگش رشد کرد. پدرش تاجر با ایمانی بود و تفکرات مذهبیاش اجازه نداد دخترش صدیقه سادات ششم ابتداییاش را در زمان کشف حجاب رضاخانی ادامه دهد.

از آن پس به سراغ فراگیری دروس حوزوی و قرآنی رفت و قریب بیستسال در حوزه علمیه خواهران فاطمیه از محضر اساتید بهخصوص بانوی مجتهده امین اصفهانی قدسسرها به کسب دانش و تقوا پرداخت. همسرش، حاج احمد معین، فردی انقلابی و مؤمن بود و منزل و اموال و فرزندانش را در مسیر مبارزه با رژیم ظالم پهلوی قرار داده بود. خانم موسویان در چنین فضای خانوادگی به برپایی جلسات قرآن و احکام همت گماشت و جهت ارتقای بینش دینی و انقلابی زنان جامعه گامهای مؤثری برداشت. قبلاز انقلاب به همراه همسر فداکارش به روستاها میرفتند و ضمن سخنرانی و بیان احکام، به پای صحبت روستائیان و شنیدن مشکلات آنان مینشستند. در رفع کمبودهای معیشتی اهالی روستا دریغ نمیکرد، تا جایی که اموال موروثیاش را به فروش رساند و در عمران و آبادی روستا مصرف نمود. او تربیتکننده فرزندانی بود که پابهپای پدر و مادر در ارتقای فرهنگ دینی جامعه و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی فعالیت میکردند. در جلسات مذهبی که در منزلشان برگزار میشد، روحانیون مردم را به مبارزه با رژیم دعوت میکردند. پسرانش در چاپ و نشر اعلامیههای امام شرکت فعال داشتند. یکی از پسران شهیدش برای ارشاد زنان جامعه، پارچه مشکی میخرید و او با دوختن چادر، آنها را به زنان هدیه میداد.

پساز انقلاب

خانم موسویان در ایام جنگ تحمیلی هم، برای جمعآوری کمک به رزمندگان اسلام، پرتلاش بود و اوج این خدمت، تقدیم دو پسر شهیدش آقا مرتضی 24 ساله و آقا مصطفی 17 ساله بود، که به فاصله حدود دو ماه به درجه رفیع شهادت رسیدند.

کاروان شهادت

حاج احمد معین، همسر شهید موسویان میگوید: پسرم مجتبی مدیر کاروان بود، او که به زیارت میرفت صدیقه هم همراهش میرفت. سال 1366 هم قرار بود برود مکه. آنجا سؤالات شرعی خانمهای زائر را پاسخ میداد. شب قبلاز رفتنش، گفت: بیا عهد کنیم که بدون هم به بهشت نرویم. گفتم: از رفتن حرف میزنی؟...

نشسته بودم و رادیو گوش میکردم، اسامی شهدا را میخواندند. یک دفعه نام او را خواندند، دنیا روی سرم خراب شد. در روز ششم ذیالحجه سال 1407 هجری قمری در خانه امن خدا بهدست مأمورین خائن آلسعود در راهپیمایی برائت از مشرکین به شهادت رسید و پساز انتقال به ایران در جنتالشهدای نجفآباد در جوار دو فرزند شهیدش آرام گرفت.

روحشان در جنتالنعیم الهی متنعم باد

منبع: پایگاه اطلاعرسانی زنان شهید

بازنویسی: علیاکبر بخشی


خروج