*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


معرفی کتاب, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٣٠٣٣ ١٠:٣٦ - 1394/11/21   شیرین‌تر از شکرمعرفی کتاب ( افق خانواده 174)  ارسال به دوست نسخه چاپي


شیرین‌تر از شکرمعرفی کتاب ( افق خانواده 174)

شیرین‌تر از شکر


«شیرین‌تر از شکر»، 365 حکایت کهن را برای گروه سنی نوجوان در خود دارد؛ که می‌تواند هر حکایت آن، برای یک‌روز خوانده و تمام روزهای سال با آن سپری شود. ...

«شیرینتر از شکر»، 365 حکایت کهن را برای گروه سنی نوجوان در خود دارد؛ که میتواند هر حکایت آن، برای یکروز خوانده و تمام روزهای سال با آن سپری شود.

حجةالاسلام ابوالفضل هادیمنش نویسندهی این کتاب، در مقدمهی آن، یادداشتی برای معرفی کتاب به مخاطبان نوشته و از قصه و تأثیر قصه در زندگی سخن گفته است. این مقدمه را که هم به نوعی معرفی کتاب هست و هم نکات خواندنی دارد، باهم میخوانیم:

«همهی آدمها، داستانها را دوست دارند. شما هیچ آدمی را پیدا نمیکنید که داستانی بلد نباشد. آدمها با داستانها زندگی میکنند؛ آنها را میآموزند و برای دیگران هم تعریف میکنند.

من این کتاب را برای شما نوجوانها نوشتهام. این کتاب شاید هفتادمین کتاب من باشد. من داستانهای آنرا از لابهلای کتابهای کهن فارسی - که امروز کمتر از آنها اسمی به میان میآید- گرد آوردهام و برای شما سادهنویسی کردهام تا مفهوم آنها را آسانتر درک کنید.

شاید بپرسید که چرا من سراغ نوشتن آن رفتم، یا دنبال گفتن چه حرفی بودم؟ سؤال خوبی است!

من هم مثل شما روزگاری نوجوان بودم؛ خودم نیز الان یک پسر نوجوان دارم. او هم مثل شما، بازیهای رایانهای، فیلم سینمایی، کارتون و اینجور چیزها را دوست دارد. وقتی به روزگار نوجوانی خودم برمیگردم، میبینم ما هم که بچههای قدیم بودیم، این چیزها را دوست داشتیم؛ اگرچه آن وقتها، این وسایل و سرگرمیها کمتر توی دستوبال بچهها بود و ما خودمان را بیشتر با بازیهای محلی و کتابهای داستان سرگرم میکردیم.

بگذارید جواب این سؤال را، از اینجا شروع کنم، آیا تا حالا به این فکر کردهاید که اگر همین داستانها نبودند، هیچ فیلم و سریال و کارتونی ساخته نمیشد؟

مایه‌‌ی اصلی هر فیلم و سریال و کارتونی، یک داستان است. در واقع این داستانها هستند که به شکل فیلم و سریال و کارتون درآمدهاند. داستانها وقتی که هیچ تلویزیون و رایانه و سینمایی نبود، با ما آدمها دوست شدند؛ خیلی قبلتر از اختراع برق.

یادم نمیرود؛ سنّ و سال شما که بودم، در ساعتهای خاموشی و بیبرقی، بهترین سرگرمی ما، گوش دادن به داستانهای بیبی بود؛ مادربزرگم را میگویم. همه، دور کرسی جمع میشدیم و به داستانهای عجیب و غریب یا حتی ترسناک او گوش میدادیم. بعضی وقتها داستانهای او به قدری جالب میشدند که روزها هم به آن فکر میکردیم، یا خودمان را جای آدمهای قصههای او میگذاشتیم. آن روزها، اگر کسی داستانهای بیشتری بلد بود، در شبهای بیبرقی و دور همنشینی، جای خالیش بیشتر احساس میشد و... .

بگذریم!

حالا روزگار، گذشته و زمانه عوض شده، میدانم. اما من میگویم داستانها هنوز به قدرت و قوّت خود باقیاند و هنوز که هنوز است، حرفِ اول زندگی ما را میزنند. کافی است یکی از این داستانها، به دست یک فیلمساز یا انیمیشنساز بیفتد تا خیلی زود، او را به این فکر بیندازد که چه فیلم یا کارتونی را میشود با آن ساخت.

حتماً متوجه منظورم شدید که چرا بعد از اینهمه سال، به فکر نوشتن چنین کتابی افتادم. نمیدانید چقدر خوشحال میشوم وقتی که میبینم پسرم، رایانهاش را کنار گذاشته و سراغ خواندن کتابی رفته است! حتماً پدر و مادر شما هم همین حس را دارند، وقتی دست شما کتابی میبینند.

من حتم دارم اگر این کتاب را به هر دوستی بدهید، از خواندن آن خوشحال میشود؛ حتی بزرگترهایتان یا حتی معلمتان. چون من هنوز هم میگویم، این داستانهایند که حرف اول زندگی آدمها را میزنند، این داستانها هستند که باعث عبرت میشوند، این داستانها هستند که موجب دوستیها میشوند - کاری به جدید و قدیمی آن ندارم- این داستانها هستند که شیرینند؛ «شیرینتر از شکر»، وقتی خوانده میشوند و ما را با دنیایی جدید آشنا میکنند.

ممنونم که این کتاب را انتخاب کردید!

و امیدوارم که از خواندن آن لذت ببرید و گاهی هم به داستانهای آن فکر کنید، چون من آنها را با دقت، از بین صدها داستان و حکایت و سرگذشت، برای شما جدا کردهام.»

نام کتاب: شیرینتر از عسل

گردآورنده: ابوالفضل هادیمنش، تصویرگر: محمدحسین صلواتیان،

ناشر: نشر جمال

تلفن ناشر: 09122520250 - 37746353-025

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج