*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٢٥٤٧ ١٠:٢١ - 1394/11/13   بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا به اندازه ۳۰ زمین فوتبال ارسال به دوست نسخه چاپي


بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا به اندازه ۳۰ زمین فوتبال

بزرگترین تلسکوپ رادیویی دنیا به اندازه ۳۰ زمین فوتبال


کار ساخت بزرگتـرین تلسکوپ رادیویی جهان امسال در چیـن به پایان می‌رســـد. به گــزارش خبرگـزاری مهـر، چین در این روزهـا آخرین مراحل ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیــویی ساخت دست بشر را پشت سر می‌گذارد، رویدادی تاریخی که دانش اخترشناسی را با دگرگونی غیرقــابل تصوری همراه خواهد کرد. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

کار ساخت بزرگتـرین تلسکوپ رادیویی جهان امسال در چیـن به پایان میرســـد. به گــزارش خبرگـزاری مهـر، چین در این روزهـا آخرین مراحل ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیــویی ساخت دست بشر را پشت سر میگذارد، رویدادی تاریخی که دانش اخترشناسی را با دگرگونی غیرقــابل تصوری همراه خواهد کرد.

با ساخت و راهاندازی این تلسکوپ عظیم، چین نقش راهبردی غیرقابل انکاری در توسعه تحقیقات مربوط به کشف حیات فرازمینی خواهد داشت. اگر قرار باشد از حیث آمار و ارقام به این پروژه عظیم پرداخته شود، با انبوهی از دادههای جذاب و متحیرکننده روبرو خواهیم شد.

صفحهی این تلسکوپ رادیویی به اندازه ۳۰ زمین فوتبال وسعت دارد. بدین ترتیب دانشمندان خواهند توانست نشانههای احتمالی از وجود حیات فرازمینی را تا دهها میلیارد سال نوری دورتر از زمین بررسی کنند.

دانشمنــدان با استفاده از این ابزار قدرتمند، خواهند تـوانست سیگنــالهـای رادیویی را از کهکشانها و سایر سیستمهای ستارهای نظیــر منظــومه شمسی، ردیابی کنند تا در دل آنها ردی احتمالی و امیدوارکننده از حیات فرازمینی کشف نمایند. همچنین از این ابزار منحصربفرد میتوان برای کشف منابع آتی انرژی نظیر هیدروژن طبیعی استفاده کرد.

کار ساخت این تلسکوپ عظیم در سال ۲۰۱۱ آغاز شده و پیشبینی میشود در سپتامبر ۲۰۱۶ به پایان برسد که در آن موقع حتی از بزرگترین جستوجوگر زمینی ستارگان یعنی تلسکوپ پورتوریکو نیز بزرگتر خواهد بود.

مجموعه صفحات مثلثی شکل ۱۰ متری این تلسکوپ عظیم که بیش از ۴۵۰۰ عدد هستند با آنچنان دقتی در کنار هم قرار گرفتهاند که ضریب خطای چینش آنها کمتر از ۱۰ میلیمتر است، آنهم در پروژه عظیمی که وسعت آن حدود ۳۰ زمین فوتبال است.

این تلسکوپ آنقدر بزرگ است که یک دور چرخیدن به دور آن، ۴۰ دقیقه زمان میبرد!


خروج