*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٧١٩١٧ ٠٤:٠٣ - 1394/10/30   رواق شهیدان 447 ارسال به دوست نسخه چاپي


رواق شهیدان 447

شهید محمدتقی جواهری


شهید بزرگوار حجةالاسلام والمسلمین شیخ محمـدتقـی جواهـری، سـال 1341ق در بیت علـم و فقـاهت در نجف اشرف دیده به جهان گشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

 

شهید بزرگوار حجةالاسلام والمسلمین شیخ محمـدتقـی جواهـری، سـال 1341ق در بیت علـم و فقـاهت در نجف اشرف دیده به جهان گشود.

پدرش آیةالله شیخ عبدالرسول جواهری از علمای مشهور نجف و از شاگردان آیات عظام آخوند خراسانی، سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی و میرزای نایینی بود.

شیخ محمدتقی، ادبیات را نزد شیخ حسین زایر دهام و سطوح عالیه را از فضلای نجف فرا گرفت. سپس به مجلس دروس عالی فقه و اصول راه یافت و محضر درسی سیدمحمدتقی بحرالعلوم، میرزا باقر زنجانی و بهخصوص آیةاللهالعظمی خویی را مغتنم شمرد و تقریرات درس این مرجع فقید را به نگارش در آورد.

ایشان، پس از تحمل سختیهای فراوان در راه کسب علم به مرتبه بالای علمی نایل آمد و بهعنوان یکی از مدرسان معروف نجف، بسیاری از علم را به دور خود جمع کرد که شهید سیدمحمدباقر صدر، سیدحسین بحرالعلوم، شیخ محمد حیدر، شیخ جمیل صدر، شیخ جعفر صائغ و میرزا رئوف جمالالدین از آن جملهاند.

شهید جواهری، یکی از ادبا و شعرای نجف بود که از نوجوانی شعر میسرود و اشعارش در مجالس و محافل ادبی نجف، مورد استقبال قرار میگرفت.

سرودههایش سرشار از حماسه و روح مقاومت بود. به امام خمینی قدس‌سره و انقلاب اسلامی ایران علاقهمند بود و در حمایت از حرکت انقلابی مردم ایران شعرهایی را سروده بود.

در احوالاتش آمده که مردی شجاع و با شهامت بود و در مقابل نظام ستمگر و ظالم بعث عراق مواضع محکمی داشت. هنگامی که او را دستگیر کردند و از او طلب همکاری با بعثیها را داشتند، با صراحت گفت: هرگونه یاری و همکاری با بعثیها حرام است.

عاقبت، این عالم مبارز اردیبهشت سال 1359ش توسط عمال رژیم بعث دستگیر و بـه زندان منتقل شـد که متـأسفـانه دیگـر از سرنـوشت او خبـری بهدست نیامد، لکن پس از سقوط صدام مشخص شد که این عالم ربانی هم مانند بسیاری دیگر از علما و مبارزان عراقی در زندانهای رژیم بعث به شهادت رسیده است.

از آن عالم ربانی آثار مکتوبی به میراث مانده است که عبارتند از:

غایةالمأمول فی علم الاصول، مدارک العروةالوثقی، منظومة فی فروعالعلم الاجمالیو دررالجواهر که دیوان شعر است.

منبع: اختران فضیلت/2/213

حجةالاسلام والمسلمین ناصرالدین انصاری قمی


خروج