*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧١١٦٢ ١٢:٤٠ - 1394/10/15   احکام  احکام  ارسال به دوست نسخه چاپي


احکام  احکام

جایزه پدر بزرگ


پدربزرگ هر روز صبح یک صفحه قرآن با صدای بلند می‌خوانَد. گاهی وقت‌ها با یک نشانه کاغذی، کلمات را دنبال می‌کند. گاهی وقت‌ها هم انگشت اجازه‌اش را روی کلمات می‌گذارد. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

پدربزرگ هر روز صبح یک صفحه قرآن با صدای بلند میخوانَد. گاهی وقتها با یک نشانه کاغذی، کلمات را دنبال میکند. گاهی وقتها هم انگشت اجازهاش را روی کلمات میگذارد.

امروز کنار او نشستم تا خواندنش تمام شود. بعد از او پرسیدم: چرا بعضی از روزها دست روی کلمات قرآن میگذارید؛ اما بعضی از روزها با نشانه کاغذی قرآن میخوانید؟

پدربزرگ از سؤال من خوشحال شد و گفت: دلیل آن، آیهای در «سوره واقعه» است که دوست دارم خودت آنرا پیدا کنی.

گفتم: جایزه هم دارد؟!

گفت: البته!

گفتم: چه جایزهای؟

گفت: جایزهای که خیلی دوستش داری. حالا وضو بگیر و زود بیا تا مسابقه را شروع کنیم.

با خوشحالی وضو گرفتم و آمدم. پدربزرگ قرآنش را به من داد. من سورهی واقعه را از اول تا آخر خواندم و با ناامیدی به پدربزرگ نگاه کردم و گفتم: یک راهنمایی بکنید.

پدربزرگ گفت: جواب سؤال، آیهای از سورهی واقعه است که ترجمهی فارسی آن شش کلمه دارد. یکی از کلمات آن "پاکان" است.

یک بار دیگر سورهی واقعه را خواندم، با خوشحالی گفتم: جایزه را بدهید که پیدا کردم و آیه را با ترجمهاش برای پدربزرگ خواندم. لا يَمَسُّهُ إِلاَّ الْمُطَهَّرُونَ (79/واقعه)

خداوند در این آیه میفرماید: جز پاکان دست بر آن (قرآن) نزنند.

 پدربزرگ گفت: آفرین بر تو!

درست جواب دادی. البته پاکی دو تا معنا دارد؛ یکی به معنای وضو داشتن است و معنای دومش پاکبودن از گناهان است. یعنی کسانی میتوانند قرآن را خوب بفهمند که از گناهان دور باشند.

بعد هم برخاست و از بالای قفسه کتابهایش قلم هوشمند قرآنی را که مدتها آرزویش را داشتم، به من جایزه داد.

«رساندن جايى از بدن به خطّ قرآن، براى كسى كه وضو ندارد، حرام است. ولى اگر قرآن را به زبان فارسى يا به زبان ديگر ترجمه كنند، مسّ آن اشكال ندارد.» (توضيحالمسائل (المحشى للإمامالخميني، ج‏1، ص187، مسأله317)

مرتضی دانشمند


خروج