*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٠٧٠١ ١١:٥١ - 1394/10/07   حضرت محمد‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم  ارسال به دوست نسخه چاپي


حضرت محمد‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم

خوشی زود گذر


خانه‌ی پیامبر اکرم‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بسیار ساده‌ بود و مثل خانه‌ی بقیه مردم مدینه از خشت و گِل ساخته شده بود. حضرت محمد‌ صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم حتی یک‌روز هم مثل پادشاهان زندگی نکردند. در طول عمرشان هیچ کاخی برای خود نساختند و هرگز غذاهای رنگارنگ بر سفره‌شان نگذاشتند. ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

خانهی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بسیار ساده بود و مثل خانهی بقیه مردم مدینه از خشت و گِل ساخته شده بود. حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم حتی یکروز هم مثل پادشاهان زندگی نکردند. در طول عمرشان هیچ کاخی برای خود نساختند و هرگز غذاهای رنگارنگ بر سفرهشان نگذاشتند.

وسایل خانه‌‍‌ی پیامبر هم خیلی معمولی بود. فرششان یک زیرانداز و حصیر ساده بود. دیگر اسباب خانه آنحضرت نیز با اسباب و وسایل مردم تفاوتی نداشت.

روزی یکی از مسلمانان به خانهی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رفت. نگاهی به اطراف خانه انداخت و وقتی سادگی زندگی حضرت را دید، چنین گفت: ای رسول خدا! تو پیامآور خدا و بهترین آفریدهی او هستی. پادشاهان ایران و روم بر روی تختهای طلا و تشکها و بسترهایی از گرانترین پارچهها میخوابند. آنان زندگی بسیار راحتی دارند. پس چرا تو که رییس ما هستی اینگونه ساده زندگی میکنی؟

گویا آن یار پیامبر نمیدانست که راه و رسم پیامبران با پادشاهان فرق میکند. پادشاهان همهی لذتها و شادیها را برای خودشان میخواهند؛ اما پیامبران به دنبال راحتی و آسایش بندگان خدا هستند. پادشاهان با فراموش کردن آخرت، فقط به فکر زندگی دنیا هستند، اما پیامبران دنیا را راهی به سوی آخرت میدانند. برای پادشاهان مهم نیست که مردم کشورشان در چه سختیهایی بهسر میبرند، اما پیامبران نمیتوانند رنج و سختی مردم را نادیده بگیرند. پیامبران از گرسنگی مردم رنج میبرند و به آنها کمک میکنند. البته خدا به خاطر تلاشهای پیامبران و رنجهایی که میکشند، در قیامت پذیرایی بسیار شایستهای از آنان خواهد کرد.

اگر آن یار پیامبر، میدانست که خدا در قیامت چه نعمتهایی را به حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و دیگر پیامبران خواهد داد، هرگز آن حرفها را بر زبان نمیآورد. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در جواب یار خود فرمودند: «خوشیها و لذتهای دنیا زود میگذرد. آسایش و راحتی ما در آخرت خواهد بود.»

بیشتر بخوان، بهتر بدان

دنیا محل زندگی همیشگی انسانها نیست، پس نباید به آن دل ببندند و اسیر لذتهای دنیا شوند. البته بهره بردن از نعمتهای دنیا اشکالی ندارد؛ اما باید بدانیم هیچکس در دنیا تا ابد نخواهد ماند. دنیا جایی است که با کار و تلاش در آن باید آخرتمان را آباد کنیم؛ یعنی باید از فرصت عمر استفاده کنیم و برای آخرتمان توشه برگیریم. دنیا و لذتهای دنیا نباید ما را طوری به خودش سرگرم کند که از انجام کارهای خوب غافل شویم.

٭رسولخدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هرگز اسیر دنیا نشدند و از کسانی نبودند که به خاطر مال دنیا خودشان را به آب و آتش میزنند. پیامبر زندگی دنیا و لذتهای حلال آنرا نادیده نمیگرفتند اما فکر و خیالشان هم دنیا نبود.

احادیثی دربارهی دنیا

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم: دنیا مزرعهی آخرت است.

امام علی علیه‌السلام: دنیا، خانهی عبور کردن است، نه جای ماندن.

امام علی علیه‌السلام: دنیا تمام میشود، ولی آخرت همیشگی است.

امام علی علیه‌السلام: به وسیلهی دنیاست که آخرت به دست میآید.

امام هادی علیه‌السلام: دنیا، بازاری است که گروهی در آن سود میبرند و گروهی زیان میکنند.

منبع: پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و قصههایش

 نوشته حجةالاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری


خروج