*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٦٥٧٢٤ ١٠:٣٦ - 1394/06/26    شهید آیةالله‌ سیدعبدالصاحب حکیم رحمة‌الله‌علیه رواق شهیدان شماره 430 ارسال به دوست نسخه چاپي


 شهید آیةالله‌ سیدعبدالصاحب حکیم رحمة‌الله‌علیه رواق شهیدان شماره 430

شهید سیدعبدالصاحب حکیم رحمة‌الله‌علیه


شهید بزرگوار، آیةالله‌ سیدعبدالصاحب حکیم فرزند برومند مرجع تقلید شیعیان، آیةالله‌العظمی‌ سیدمحسن حکیم قدس‌سره، یکی از فضلای آینده‌ساز حوزه علمیه نجف‌اشرف بود. ایشان، سالیان فراوان در درس‌ آیات عظام سیدابوالقاسم خویی و سیدمحمد روحانی حاضر شد و در 30 سالگی به درجه اجتهاد رسید و در خلال تحصیل به تدریس سطوح عالیه هم می‌پرداخت. شش سال قبل از شهادتش و در حالی‌که حدود 40 سال داشت، تدریس خارج فقه را آغاز کرد که شاگردانی چون حجج‌اسلام شهیدان سیدعلاءالدین، و سیدمرتضی و سیدمحمدحسین حکیم در آن شرکت می‌کردند.

 

    شهید بزرگوار، آیةالله سیدعبدالصاحب حکیم فرزند برومند مرجع تقلید شیعیان، آیةاللهالعظمی سیدمحسن حکیم قدس‌سره، یکی از فضلای آیندهساز حوزه علمیه نجفاشرف بود. ایشان، سالیان فراوان در درس آیات عظام سیدابوالقاسم خویی و سیدمحمد روحانی حاضر شد و در 30 سالگی به درجه اجتهاد رسید و در خلال تحصیل به تدریس سطوح عالیه هم میپرداخت. شش سال قبل از شهادتش و در حالیکه حدود 40 سال داشت، تدریس خارج فقه را آغاز کرد که شاگردانی چون حججاسلام شهیدان سیدعلاءالدین، و سیدمرتضی و سیدمحمدحسین حکیم در آن شرکت میکردند. این شهید بزرگوار، به درس اخلاق اهمیت میداد و در شبهای ماه رمضان برای جوانان و مردم درس تفسیر و اخلاق برگزار میکرد. او به اعتکاف، نمازهای مستحبی و زیارت ائمه معصومین علیهم‌السلام اهمیت بسزایی میداد. نماز شب ایشان ترک نمیشد. خوشاخلاق بود و فروتنی در رفتارش نمایان بود.

از این عالم ربانی، آثار مفیدی برجا مانده است که میتوان به: منتقیالاصول (8 جلد)، المرتقی الیالفقه الارقی (8 جلد)، شرح کفایةالاصول، محاضرات فیالعقاید و دروس فیالاخلاق اشاره کرد. آن فقیه شهید، در سال 1403ق همراه با دهها نفر از خاندان حکیم از جمله برادرانش توسط دولت جنایتکار بعثی دستگیر و روانه زندان شد. آنها پساز دو سال تحمل شکنجههای جسمی و روحی اعدام شدند و به نیاکان شهیدشان پیوستند.

روحشان با ارواح طیبه شهدای کربلا محشور باد

منبع: اختران فضیلت

حجةالاسلام والمسلمین ناصرالدین انصاری قمی/2/241

 


خروج