*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٦٣٨٤٥ ١٢:١٣ - 1394/04/31   حجةالاسلام شهید یزدان حدادرواق شهیدان شماره ۴۲۲ ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام شهید یزدان حدادرواق شهیدان شماره ۴۲۲

شهید شهید یزدان حداد


روحانی شهید یزدان حداد از شهدای جنگ تحمیلی است که به سال 1340 در یکی از روستاهای اطراف آمل در خانواده‌ای کشاورز دیده به جهان گشود. تا کلاس چهارم ابتدایی در زادگاهش بود و بعد از آن به شهر آمل رفت. ...

 

روحانی شهید یزدان حداد از شهدای جنگ تحمیلی است که به سال 1340 در یکی از روستاهای اطراف آمل در خانوادهای کشاورز دیده به جهان گشود. تا کلاس چهارم ابتدایی در زادگاهش بود و بعد از آن به شهر آمل رفت. در مقاطع دیگر تحصیلی، روزها کار میکرد و شبها درس میخواند، تا مخارج تحصیلیاش را تأمین کند و حتی تعطیلات آخر هفته را که دوستانش به روستا و نزد خانوادهها میرفتند، او در شهر میماند و کار میکرد.

اواخر دبیرستان بود که حرکت کشتی انقلاب شتاب گرفته بود، و او نیز چون دیگران در به ساحل رساندن این انقلاب، نقش ایفا کرد و به صفوف مبارزین پیوست.

به روحانیت و علوم اسلامی علاقهمند بود و در همین راستا کتابهای استاد مطهری را مطالعه میکرد.

شهید حداد پس از اخذ دیپلم در رشته علوم تجربی، وارد حوزه علمیه مسجد جامع آمل گردید و مدتی نزد اساتید خود به کسب دانش و تقوا مشغول گشت.

او از سنین نوجوانی به انجام واجبات اهمیت زیادی میداد. شبهای جمعه برای برگزاری مراسم دعای کمیل حدود هفت کیلومتر را پیاده به روستا میرفت و صبح برای شرکت در نماز جمعه به آمل برمیگشت.

نوشتهاند که در اوقات فراغت به کوه میرفت و برای تهیه دارو به جمعآوری گیاهان دارویی همت میگماشت. شهید حداد همچنین در فعالیتهایی چون شعارنویسی، مقالهنویسی و سخنرانی قبل از دعای کمیل و برگزاری جلسات مذهبی حضوری فعال داشت.

حجةالاسلام حداد که دوره آموزش امدادگری را در زمان دبیرستان گذرانده بود، با شروع جنگ تحمیلی، از طریق هلالاحمر آمل به جبههها اعزام شد. اولینبار به گیلان غرب رفت و مدتی در آنجا به رزمندگان اسلام خدمت کرد.

برادر شهید از روحیه خدمترسانیاش میگوید: «به علت نگرانی و ناراحتی مادر، نامههایی برای او نوشتم، تا به مرخصی بیاید، اما او در پاسخ نوشت: من چگونه میتوانم این مجروحین را بگذارم و بیایم؟!

کدام وجدان و عاطفه انسانی قبول میکند که حال برادران را مشاهده کند و آنها را رها کند و بیاید؟ نه، من اینجا میمانم و اگر نیامدم شما برادران، راهم را ادامه دهید. امام را تنها نگذارید و مواظب ضدانقلاب باشید.

سرانجام این طلبه مجاهد و خدوم در عصر 27 ماه مبارک رمضان سال 1363 با دهان روزه بر اثر اصابت گلوله در گیلان غرب، به مقام شهادت نایل آمد و عند ربهم یرزقون گشت.

«طوبی له و حسن مآب»

منبع: سایت جلوههای ایثار

 

 


خروج