*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٦٣٦٩١ ١٠:٥٨ - 1394/04/24   روحانی شهید سیدصادق حبیب‌زادهرواق شهیدان شماره ۴۲۱ ارسال به دوست نسخه چاپي


روحانی شهید سیدصادق حبیب‌زادهرواق شهیدان شماره ۴۲۱

شهید سیدصادق حبیب‌زاده


سیدصادق حبیب‌زاده در سال 1323 در خانواده‌ای متدین و روحانی در روستای کوزان از توابع «شفت» دیده به جهان گشود. اجداد او آقا میرحبیب و آقا میرصادق از مردان با معنویت و برجسته منطقه بوده‌اند که بقعه و مقبره‌شان محل توجه و زیارتگاه مردمانی از دور و نزدیک است.

 

              سیدصادق حبیبزاده در سال 1323 در خانوادهای متدین و روحانی در روستای کوزان از توابع «شفت» دیده به جهان گشود. اجداد او آقا میرحبیب و آقا میرصادق از مردان با معنویت و برجسته منطقه بودهاند که بقعه و مقبرهشان محل توجه و زیارتگاه مردمانی از دور و نزدیک است. این شهید سعید پساز گذراندن دوران کودکی در زادگاه، به اتفاق خانوادهاش روانه رشت گردید و خواندن و نوشتن را در آنجا فرا گرفت. او پس از اتمام تحصیلات ششم قدیم وارد حوزه علمیه رشت شد و پس از یکسال اقامت، جهت ادامه تحصیل روانه مشهد گردید و مدت چهار سال از عمرش را در جوار مرقد مطهر حضرت ثامنالحجج علیه‌السلام به کسب علم و فضیلت گذرانید. سال آخر اقامت او، مصادف با قیام خونین 1۵ خرداد سال 42 بود که منجر به دستگیری وی شد.

پساز این ماجرا شرایط را مناسب ندید و به رشت برگشت. او در زادگاهش یک دهه منبر رفت و سخنرانیهای خود را در جهت بیداری و آگاهی مردم از مسایل و حوادث کشور ایراد نمود.

حجةالاسلام حبیبزاده در همین سال ازدواج نمود که حاصل این پیوند، پنج فرزند پسر است که از ایشان به یادگار مانده است.

این روحانی بزرگوار علاوهبر ادامه تحصیل حوزوی نزد اساتید برجسته، خود هم به عدهای از طلاب، تدریس دروس حوزوی مینمود. او در مساجد و منابر معروف رشت حضوری فعال داشت و با اوجگیری حرکت انقلاب در سال ۵۵6 بر دامنه فعالیتهای سیاسی اجتماعی خود افزود. او با برپایی کلاسهای قرآنی در جهت ترویج فرهنگ قرآن و عترت در سطح جامعه تلاش میکرد و در حل مشکلات مردم و بهخصوص جوانان کوشا بود، اما منافقان کوردل، وجود پرفروغ این طلبه پرتلاش را برنتافتند و اقدام به ترور وی کردند.

شهادت

دهم شهریور سال 60، دو روز از شهادت شهیدان رجایی و باهنر میگذشت که مسجد کاسهفروشان رشت مجلسی برپا نموده بود و حجةالاسلام حبیبزاده در آن مجلس به سخنرانی پرداخت. پس از اتمام آن، برای اقامه جماعت بهسوی مسجد «نقرهدشت» در حرکت بود که توسط منافقین کوردل مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید.

منبع: آیینهداران/1

شرح حال شهدای روحانی استان گیلان


خروج