*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٦١٩٧٨ ٠٩:٣٥ - 1394/03/07   رواق شهیدان شماره ۴۱۶ ارسال به دوست نسخه چاپي


رواق شهیدان شماره ۴۱۶

شهید آیةالله‌ سیدعلاءالدین بحرالعلوم


شهید بزرگوار سیدعلاءالدین بحرالعلوم یکی از امیدهای آینده مرجعیت شیعه در عراق بود کهکه در سال 13۵0ق در بیت علم و فضیلت متولد شد. پدر عالمش، آیةالله‌ سیدعلی بحرالعلوم از شاگردان آیات عظام میرزای نایینی و سیدابوالحسن اصفهانی، زعیم اجتماعی ...

 

   شهید بزرگوار سیدعلاءالدین بحرالعلوم یکی از امیدهای آینده مرجعیت شیعه در عراق بود که در سال 13۵0ق در بیت علم و فضیلت متولد شد. پدر عالمش، آیةالله سیدعلی بحرالعلوم از شاگردان آیات عظام میرزای نایینی و سیدابوالحسن اصفهانی، زعیم اجتماعی در نجفاشرف بود که بسیاری از مشکلات عشایر و حوزه نجف توسط ایشان حل و فصل میشد.

سیدعلاءالدین در معیّت برادرش آیةالله شهید سیدبحرالعلوم، سطوح عالیه را از محضر آیات عظام خویی و حکیم و بیش از همه شیخ حسین حلی فرا گرفت و با قوت بخشیدن به مبانی فقهیاش به درجه رفیع اجتهاد نایل آمد. ایشان سالیانی متمادی مشغول تدریس سطوح عالیه حوزه و تألیف آثاری چون کتاب المواریث، مصابیحالفقه و مصابیحالاصول بوده است. شبهای چهارشنبه در مسجد سهله اقامه جماعت مینمود و همچنین شبهای جمعه برای زیارت امام حسین علیه‌‌السلام  به کربلا مشرف میشد.

در قیام انتفاضه شعبانیه 1۴ق، آیةالله سیدعلاءالدین یکی از اعضای هیئت مرکزی اداره قیام بود که پساز شکست قیام، به همراه برادرش و دامادش آیةالله سیدجعفر بحرالعلوم و دو فرزندش حججاسلام سیدعلی و سیدمصطفی توسط عوامل صدام دستگیر و به شهادت رسیدند و دیگر خبری از پیکر پاک آنان بهدست نیامد.

تدوین:

حجةالاسلام والمسلمین ناصرالدین انصاری قمی


خروج