*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


رواق شهیدان شماره خبر: ٣٥٧٧٠٠ ١٢:١٠ - 1393/11/08   رواق شهیدان شماره 408 ارسال به دوست نسخه چاپي


رواق شهیدان شماره 408

شهید آیةالله موسوی خلخالی


شهید والامقام آیةالله سیدمرتضی موسوی خلخالی از علمای بزرگ نجف‌اشرف بود که در سال 132۴ ق در بیت علم و فضیلت در نجف‌اشرف دیده به جهان گشود. دوران کودکی را تحت تربیت پدرش حجةالاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدجواد کاظمی خلخالی یکی از فضلای نجف سپری کرد و پس از آن مشغول فراگیری ادبیات و مقدمات دروس حوزوی شد...

 

  شهید والامقام آیةالله سیدمرتضی موسوی خلخالی از علمای بزرگ نجف‌اشرف بود که در سال 132۴ ق در بیت علم و فضیلت در نجف‌اشرف دیده به جهان گشود. دوران کودکی را تحت تربیت پدرش حجةالاسلام والمسلمین حاج سیدمحمدجواد کاظمی خلخالی یکی از فضلای نجف سپری کرد و پس از آن مشغول فراگیری ادبیات و مقدمات دروس حوزوی شد. در 20 سالگی به درس عالی فقه و اصول استوانه‌هایی چون آیات عظام ضیاءالدین عراقی، سیدابوالحسن اصفهانی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی و سیدابوالحسن مشکینی راه یافت.

 سیدمرتضی خلخالی ارتباطی ویژه با آقا ضیاءالدین داشت. و استاد، او را مسئول تصحیح مؤلفات و آثار علمی‌اش قرار داده بود و حل برخی از مشکلات و پاسخ به بعضی از پرسش‌ها را به او واگذار کرده بود. و او دروس ایشان را برای گروهی دیگر تقریر می‌نمود. هم‌چنین آیةالله خلخالی، ملازم همیشگی استادش میرزا ابوالحسن مشکینی صاحب حاشیه بر کفایه بود و تمام نوشته‌جات مرحوم استاد، نزد ایشان بود. علامه آقابزرگ تهرانی درباره میرزا ابوالحسن مشکینی در نقباءالبشر می‌نویسد: «تمام تألیفات او را نزد شاگرد مخصوصش سیدمرتضی خلخالی دیدم.»

 این شهید سعید، از مرجع وقت آیةالله‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد داشت و حدود نیم‌قرن به تدریس سطوح عالی پرداخت و بسیاری از مدرسان حوزه قم و نجف از محضر پرفایده‌اش بهره‌مند شدند که می‌توان به حضرات آیات سیدمحمد شاهرودی، سیدمحمدباقر حکیم، سیدعباس خاتم یزدی، سیدمحمد نوری، سیدهادی سیستانی، سیدکاظم حکیم، سیدمحمدعلی مدرسی یزدی، سیدمحمدحسین جلالی و شیخ مصطفی هرندی اشاره کرد.

 از آن جایی که آن عالم شهید در مسائل علمی و اجتماعی دارای نظرات دقیق و استواری بود، مورد احترام و توجه خاص مراجع و بزرگان حوزه نجف بود و به همین دلیل در شمار مشاوران مراجعی چون آیات عظام میرزا آقا اصطهباناتی، سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحسن حکیم و سیدابوالقاسم خویی قرار داشت.

 او دارای اخلاقی خوش، تواضع و فروتنی، تقوا و ساده‌زیستی بود. با این‌که حدود سی سال قبل از شهادتش شایستگی مرجعیت و ریاست را داشت، اما حتی از مقدمات مرجعیت یعنی برپا کردن کرسی درس خارج پرهیز کرد و از شهرت گریزان بود.

 از آن عالم وارسته آثار با ارزشی نیز در زمینه علم فقه، اصول، رجال و درایه برجا مانده است که حقیقتاً گویای قوت علمی آن بزرگوار می‌باشد.

 آثاری چون تعلیقه بر نهایةالدرایة محقق اصفهانی، تصحیح حاشیةالکفایة مشکینی، تقریرات درس شیخ ابوالحسن مشکینی و تحقیق در وجیزة فی علم‌الرجال بخشی از میراث ماندگار آن مرحوم است.

 آن مرد بزرگ با تمام فشارها و اذیت‌های رژیم بعثی عراق بر حوزه نجف ایستادگی کرد و به وظایف دینی و علمی‌اش ادامه داد؛ تا این‌که در جریان انتفاضه شعبان 1۴11 ق همراه با فرزندش حجةالاسلام سیدمهدی خلخالی و سه نفر از نوادگان به‌نام‌های حجةالاسلام سیدمحمدصادق خلخالی، ثقةالاسلام سیدمحمدصالح خلخالی و سیدمحمدحسین خلخالی در سن 87 سالگی دستگیر و روانه زندان شدند. عاقبت در رمضان 1۴11 ق همه آن‌ها اعدام و به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

«رفع‌الله درجاتهم»

تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین انصاری قمی


خروج