*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٢٩٠٧٨ ١١:٤٥ - 1392/07/25    ارسال به دوست نسخه چاپي


یک فضیلت و این‌همه زیبایی!


همه می‌گویند حرف‌زدن آسان است، اما آسان جلوه‌کردن آن کاری از پیش نمی‌برد؛ برای مثال، اینکه انسان بر زبان جاری کند که شخص صادقی است کفایت نمی‌کند، بلکه داشتن زندگی‌ به شیوه‌ای اصیل و بر پایه راستی را هم شامل می‌گردد. منظور از صداقت‌داشتن و درست‌کاری چیزی بیش از گفتن حقیقت به دیگران است، منظور از آن نشان‌دادن خود حقیقی، مقاصد و...

همه می‌گویند حرف‌زدن آسان است، اما آسان جلوه‌کردن آن کاری از پیش نمی‌برد؛ برای مثال، اینکه انسان بر زبان جاری کند که شخص صادقی است کفایت نمی‌کند، بلکه داشتن زندگی‌ به شیوه‌ای اصیل و بر پایه راستی را هم شامل می‌گردد. منظور از صداقت‌داشتن و درست‌کاری چیزی بیش از گفتن حقیقت به دیگران است، منظور از آن نشان‌دادن خود حقیقی، مقاصد و تعهدات انسان به خود و دیگران به شیوه‌ای بی‌ریا و خالصانه است، و این، هم حرف و هم عمل انسان را با هم فرا می‌گیرد. راست‌گویی از چنان جایگاهی برخوردار است که پیاده‌کردن آن در زندگی مزیت‌های بسیاری برای انسان به ارمغان می‌آورد.

* برطرفشدن اندوه

وجود صداقت در زندگی، اندیشه، گفتار و کردار انسان‌ها، مبنای سامان‌یافتن امور، برطرف‌شدن اندوه‌ها و سختی‌ها می‌شود. امام علی در این زمینه می‌فرمایند: اگر مردم هنگامى كه بلا بر آنان فرود آید، و نعمت ایشان راه زوال پیماید، با نیت درست و دل‌هایى سرشار از اندوه و بیم، از پروردگار یاری خواهند، هر رمیده را به آنان بازگرداند، و هر فاسد را اصلاح گرداند. (نهج‌البلاغه، خطبه/ 177)

ابن‌میثم در شرح سخن امام آورده است: «این سخنان گویاى این است كه با نیّت راست و قلب مشتاق به خدا پناه‌بردن، و از هرچه جز اوست گسستن، انسان را آماده مى‏كند كه خداوند خواست‌هاى او را برآورد، خواه این كه مطلوب او برگشت نعمت از دست‌رفته و یا درخواست نعمت‌هایى تازه باشد و یا خواهان این باشد كه سختى و بدبختى از او دور شود.

* گشایش امور

راست‌کرداری و راست‌گفتاری اساس و پایه تحول و اصلاح گرفتاری‌ها و مشکلات انسان است. خداوند عنایت خاص و ویژه‌ای بر آن‌هایی دارد که مبنای امور زندگی‌شان را بر اصل راست‌گفتاری و راست‌کرداری بگذارند و پیامد این توان‌مندی در زندگی، اساساً باب گشایش امداد‌های الهی است.

سنت الهی بر این است که هرکه صداقت را در تمامی اعمالش جلوه‌گر سازد، خداوند یار و مددکارش بوده و از تمامی نعمات برخوردار گردیده؛ زیرا در جود و بخشش الهی هیچ بخل و تنگی نیست و از جانب ذات اقدس الهی مانعی وجود ندارد و بخشش و الطاف خدا، هر انسان مستعد رحمتی را فرا می‌گیرد.

* کسب احترام و موفقیت

انسان راستگو در مقابل مردم دارای اعتماد و محبت و احترام و ابهت خاصی است. امام علی در این زمینه می‌فرمایند: مرد راست گفتار با راست‌گفتن سه‌چیز را به دست می‌آورد: اعتماد مردم، محبت آنان و دورشدن شکوه‌ مردم از وی. (غررالحکم و دررالکلم، ص219، ش 4358)

و نیز آنچه مایه بالندگی و موفقیت آدمی در زندگی این جهانی است، صداقتی است که در شئون مختلف زندگی حاکم باشد و همین اسباب سعادت، سربلندی و سرافرازی اخروی است.

راست‌گویی بهترین وسیله برای هدایت انسان‌ها به سوی کامیابی و پیروزی است. صداقت در زندگی از چنان ارزش والایی برخوردار است که از اوصاف شیعیان امام علی شمرده شده است.

منبع: تبیان


خروج