*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٢٨٤٥٧ ١٣:٢٧ - 1392/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


آشنایی با روز جهانی کودک


روز 16 مهر برابر با 8 اکتبر روز جهانی کودک نام دارد. این روز را خود بچه‌ها به وجود آورده‌اند. در سال 1986 در چنین روزی 2تن از دانش‌آموزان 9ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.

در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:

«بزرگترهای ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچههایشان هستیم، اما آیا آنها میدانند که چه دنیایی را برای ما بهوجود میآورند؟ اگر کمترین اشتباهی در ماشین هستهای آنها رخ دهد، ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش میخواهیم.»

کودکان در روز جهانی کودک میخواهند این تضاد را یادآور شوند، درحالیکه سالانه هزینههای غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاحهای هستهای و غیر هستهای میشود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوءتغذیه و... میمیرند. یونیسف(صندوق بینالمللی حمایت از کودکان سازمان ملل متحد) اعلام داشته، که تنها با اختصاص 5دلار برای هر کودک میتوان جان 90درصد از کودکانی را که سالانه میمیرند نجات داد؛ و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهانسوم، کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است.

کودکان، آسیبپذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچچیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجههایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشهدار میسازد، به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تأمین باشد، نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب میشود.

در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده است: «کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود.» با این شعار و با ارزشی که ما ایرانیها به خانه و افراد خانواده قائل هستیم، ارزش این عضو خانواده کاملاً مشخص میشود. عضوی که اگر چه امروز کودک است و معصوم، اما فردا بزرگ است و مسئول؛ و خود تربیتکننده نسلی جدید. نسلی که روز به روز مسیرش عوض میشود. کودکی که امروز ریشه خانوادگی اصیل دارد، بین دو تضاد گرفتار است، یکسو ارزشهای نیک ریشهدار و از سوی دیگر گرایشهای تمدن ماشینی امروزی. او نمیداند چه کند. ما باید راهنمای او باشیم. خمیر وجود او با ما شکل میگیرد. بیایید او را همراه با اصول صحیح دینی و عرفی تربیت کنیم و چگونه زندگی‌‌کردن را به او بیاموزیم. رسول گرامی اسلام میفرمایند: به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آنها ترحم نمایید. وقتی به آنها وعده دادید، وفا کنید؛ زیرا آنها جز اینکه شما را روزیدهنده خود میبینند، تصور دیگری ندارند. (تفصیل وسایلالشیعه؛ ج3، ص135)

و از امام سجاد نقل شده است: حق فرزند تو این است که بدانی او از تو و پیوسته به تو در خیر و شر امر دنیاست و تو مسئول او از لحاظ نیک ادبکردن و راهنمایی به پروردگارش و کمک به طاعت او هستی. پس عمل تو درباره او، عمل کسی باشد که میداند در احسان به او پاداش، و در مسامحه و بدی نسبت به او کیفر میبیند. (تفصیل وسایلالشیعه؛ ج3، ص135)

اسلام حتی به والدین اجازه کتکزدن کودکان را نداده است. امام علی(ع)  میفرمایند: حتی برای ادبکردن فرزندت نیز او را نزن؛ بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد. (بحارالانوار؛ ج23، ص114)

نیازهای کودک

رسولاکرم به همه انسانها اعلام میکند، همانطور که پدران و مادران، حقوقی بر فرزندان خود دارند و فرزندان در صورت ترک آن حقوق عاق میشوند، فرزندان نیز حقوقی بر پدر و مادر دارند که  پدران و مادران در صورت رعایتنکردن آن، عاق فرزندان میگردند. والدین مسئول تأمین تمام نیازهای کودک اعم از مادی و معنوی میباشند.

1- نیازمندیهای جسمانی کودک: نمو جسمانی کودک با فراهمساختن وسایل مادی امکانپذیر است تا از این طریق نیازهای بدنی او اشباع شود. این رشد و نمو با تغذیه، بهداشت کافی، آب و هوا، مسکن، خواب، بازی و امثال آن، به دست میآید.

2- تعلی(ع) م ورزش به کودک: حرکت و جنبش، اساس هر عمل غریزی و پایه وظایف حیاتی است که زندگی شاداب و سلامت در گرو آن است. امام صادق میفرمایند: باید مخصوصاً هفتسال اول زندگی کودک آزادانه به بازی و جنبشهای بدنی صرف شود. (محجةالبیضاء؛ ج2، ص65)

حضرت رسول اکرم نیز میفرمایند: اگر کسی دارای طفل خردسالی بود، باید با او در جنبشهای کودکانه و حالت بچهگانه همکاری و هماهنگی نماید. (تفصیل وسایلالشیعه، ج3، ص 315)

نیازمندیهای روحی

1- انتخاب نام زیبا: نخستین احسان و نیکی پدر به کودک، انتخاب نام زیبا و خوشایند برای اوست و این از حقوق لازم کودکان میباشد.

2- احترام: پیامبر(ص) اکرم میفرمایند: به شخصیت فرزندان خود ارج نهید و آداب و آیینهای رفتار خویش را نیکو و درست گردانید، تا مشمول آمرزش خدا شوید. پیامبر(ص) به والدین امر کردهاند که به کودکان احترام بگذارند، چرا که بیتوجهی و بیاحترامی به آنان باعث بروز مشکلات عاطفی زیادی در کودکان میگردد. همچنین در روایتی از رسول اکرم چنین آمده است: فرزندان خود را زیاد ببوسید، زیرا با هر بوسه، برای شما مقام و مرتبتی در بهشت فراهم میشود که فاصله میان هر مقامی، پانصد سال است. (محجةالبیضاء؛ ج 2، ص 64)

با توجه به مطالب گفتهشده، اسلام به اساس تربیتی انسانها از سنین کودکی ارزشی خاص میگذارد و به والدین توصیه مینماید که به تمامی ابعاد وجودی کودک عنایت داشته باشند و انسانی وارسته و شایسته را تحویل جامعه بشری بدهند.


خروج