*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بیشتر بشناسیم, گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣١٧٥٩٩ ١١:٥٨ - 1392/02/05    ارسال به دوست نسخه چاپي


بانوی همیشه قهرمان


در شهر مکه و نزديک کوه مروه به دنيا آمد. نامش را فاطمه گذاشتند. پدر گرامي‌اش پنج سال بود که پيامبر شده بود و در شرايط بسيار سخت مردم را هدايت مي‌کرد و فاطمه از همان دوران نوزادي شاهد آزار و اذيت‌هايي بود که پدر عزيزش هر روز مي‌ديد.

سال پنجم بعثت: در شهر مکه و نزديک کوه مروه به دنيا آمد. نامش را فاطمه گذاشتند. پدر گرامياش پنج سال بود که پيامبر شده بود و در شرايط بسيار سخت مردم را هدايت ميکرد و فاطمه از همان دوران نوزادي شاهد آزار و اذيتهايي بود که پدر عزيزش هر روز ميديد.

سال هفتم بعثت: دو ساله بود. همراه با پدر و مادر گرامياش در درههاي اطراف مکه (شعب ابيطالب) بود. مشرکان مکه به آنها گفته بودند که حق حضور در مکه را نداريد. مسلمانانِ شعب از همه چيز محروم بودند.  فاطمه از دوسالگي تا پنجسالگي يعني شيرينترين دوران کودکياش را در ميان شعب ابيطالب گذراند!

سال دهم بعثت: پنج ساله بود. در همين سال مادر عزيزش را از دست داد و قلب نازنينش شکست. هم براي مادر بيتابي ميکرد و هم مثل پروانه دور پدر ميچرخيد و به او محبت ميکرد. پيامبر او را «اُمّ اَبيها» ناميد؛ يعني مادر پدرش!

سال سيزده بعثت: هشت ساله بود. پيامبر از مکه به مدينه هجرت کرد و  مدتي بعد اميرمؤمنان همراه با بانوان مسلمان به سوي مدينه هجرت کرد. فاطمه هشتساله هم در ميان همان کاروان بود. کودک هشتساله و هجرت. بيش از چهارصد کيلومتر راه سخت و پر خطر!

سال سوم هجري: ده ساله بود. جنگ احد شروع شد. هم پدرش در ميدان جنگ بود و هم شوهر جوانش! دشمن کوه را دور زد و حمله سختي بر مسلمانان کرد و بسياري را شهيد و زخمي کرد. اميرمؤمنان جانانه از پيامبر دفاع کرد و بيش از شصت جاي بدنش زخمي شد. صورت پيامبر هم زخمي شد و دندانهايش شکست. فاطمه شتابان به سوي احد رفت و به سرعت از کوه بالا رفت و خود را به پدر و همسر مجروحش رساند و شروع کرد به مداواي آنان. فاطمه نوجوان، امدادگر جنگ احد بود!

سال پنجم هجري: دوازده ساله بود. پيامبر و مسلمانان شبانهروز در کنار مدينه خندق ميکندند تا مشرکان نتوانند وارد شهر شوند. فاطمه کولهبار آب و غذا را برميداشت و از مدينه به سوي خندق ميرفت و براي پدر و  همسر گرامياش غذا ميبرد. فاطمه نوجوان از نيروهاي پشت جبهه لشکر اسلام بود!

سال يازدهم هجري: هجدهساله بود. پيامبر از دنيا رفته بود و فاطمه چشمهايش درياي اشک بود و قلبش درياي غم! سفارشهاي پيامبر بر زمين مانده و حق اميرمؤمنان ادا نشده بود. فاطمه براي نجات دين و دفاع از حق از دست رفته اميرمؤمنان، شب و روز تلاش ميکرد. سخنرانيهاي پر شور و حماسياش را مدينه هرگز فراموش نخواهد کرد!

سيدمحمد مهاجراني


خروج