*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٣٣ ٢٠:٠٢ - 1396/12/20   زنده ماندن انقلاب در گرو حوزه انقلابی مطالبه‌گر استآیةالله‌العظمی نوری همدانی در همایش «حوزه انقلابی؛ پشتوانه نظام اسلامی»  ارسال به دوست نسخه چاپي


زنده ماندن انقلاب در گرو حوزه انقلابی مطالبه‌گر استآیةالله‌العظمی نوری همدانی در همایش «حوزه انقلابی؛ پشتوانه نظام اسلامی»

زنده ماندن انقلاب در گرو حوزه انقلابی مطالبه‌گر است


«همایش حوزه انقلابی؛ پشتوانه علمی، معنوی و سیاسی نظام اسلامی» با حضور حضرت آیة‌الله نوری همدانی، آیات و حجج‌اسلام یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه، مقتدایی نایب‌رییس جامعه مدرسین و دبیر دوم شورای‌ عالی حوزه‌های علمیه، حسینی بوشهری نایب‌رییس جامعه مدرسین، اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، حسینی‌نژاد رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و تعدادی از اساتید و بزرگان حوزه علمیه قم پنج‌شنبه 9 دی 139۵ در سالن اجتماعات مدرسه علمیه دارالشفاء قم برگزار شد...


 

«همایش حوزه انقلابی؛ پشتوانه علمی، معنوی و سیاسی نظام اسلامی» با حضور حضرت آیةالله نوری همدانی، آیات و حججاسلام یزدی رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه، مقتدایی نایبرییس جامعه مدرسین و دبیر دوم شورای عالی حوزههای علمیه، حسینی بوشهری نایبرییس جامعه مدرسین، اعرافی مدیر حوزههای علمیه، حسینینژاد رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و تعدادی از اساتید و بزرگان حوزه علمیه قم پنجشنبه 9 دی 139۵ در سالن اجتماعات مدرسه علمیه دارالشفاء قم برگزار شد.

زنده ماندن انقلاب در گرو حوزه انقلابی مطالبهگر است

حضرت آیةالله نوری همدانی در همایش «حوزه انقلابی؛ پشتوانه علمی، معنوی و سیاسی نظام اسلامی» اظهار داشتند: شناخت و شناساندن انقلاب از مسایل بسیار بزرگ و مهم است؛ چراکه باید انقلاب را از تمام زوایا شناخته و آنرا به دنیا بشناسانیم.

ایشان با تأکید بر اینکه مقایسه انقلابهای روسیه و فرانسه با انقلاب اسلامی ایران بسیار بیمورد و نابجاست، ابراز داشتند: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دنباله نهضت پیامبران الهی است؛ از این جهت با انقلاب پیامبران خدا در طول تاریخ پیوند دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به ارکان انقلاب، بیان داشتند: اسلام، مردم و ولایت فقیه از ارکان انقلاب اسلامی است که باید به آن توجه داشت؛ دشمنان، اسلام را که برای تمام مباحث سخنی برای گفتن دارد، به حاشیه رانده و آنرا آماج تهمتهای خود قرار دادند؛ پس باید دین اسلام را که از ارکان انقلاب است شناخته و برای آن تلاش کنیم. معظمله با اشاره به نقش مردم در انقلاب اسلامی، خاطرنشان ساختند: مردم در زیر سیطره استبداد سرکوب شده بودند و سلاطین به تحقیر آنان میپرداختند که امام راحل با بیانیهها و راهنماییها آنان را بیدار و هوشیار کرد و خودباوری را به آنان آموخت تا در مقابل استکبار و آمریکا بایستند و حق خود را بهدست آوردند.

حضرت آیةالله نوری همدانی با اشاره به رکن ولایت فقیه، اظهار داشتند: امام خمینی قدس‌سره مسئله ولایت فقیه را که یک هدیه الهی است، در آن زمان مورد مباحثه قرار دادند تا ثابت کنند که باید در راه پیامبر، امام و یا نایب امام معصوم علیه‌السلام قرار بگیریم و امروز بحمدالله حضرت آیةالله خامنهای در این سمت حضور دارند. این مرجع تقلید تصریح کردند: اسلامی، مردمی، زیر سیطره و چتر مدیریت ولایت فقیه بودن و تحت پوشش قرار دادن تمام جهان، از ظرفیتهای انقلاب اسلامی ایران میباشد. استاد حوزه علمیه قم، جهانشمول بودن، عدم وابستگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، عدم سازش با استکبار، قدرت و اقتدار جهانی، مجاهدین توانمند و تجهیزات جهادی قوی و حماسهآفرین و مبارزه با صهیونیسم جهانی را از دستاوردها و شاخصههای انقلاب اسلامی برشمردند و تأکید کردند: باید این انقلاب را با این ظرفیتها به دنیا شناساند تا جهانیان بدانند چه قدرتی در آن نهفته است؛ همچنین باید دستها و نقشههای سستکننده انقلاب اسلامی ایران را شناخت و با آنان مقابله کرد.

ایشان با بیان اینکه زنده ماندن انقلاب در گرو حوزه انقلابی مطالبهگر است، خاطرنشان ساختند: برخی فکر میکنند وظیفه آنان در اسلام، آداب شخصی و اخلاقی است؛ در حالیکه باید تمام مبانی اسلام را در نظر گرفت و به آن عمل کرد.

حضرت آیةالله نوری همدانی بیان داشتند: در هیچ زمان، روزگار از فتنه خالی نبوده و نیست و باید این فتن را شناخت و راههای مقابله با آنرا فراگرفت. این مرجع تقلید بر ضرورت بصیرتافزایی تأکید کردند و خاطرنشان ساختند: اسلام همیشه نیازمند به فریادگر بوده و بدون آن، اسلام محفوظ نخواهد ماند؛ چراکه امروز دشمنان به جنگ اسلام و انقلاب آمدهاند؛ پس نیازمند به فریادگر در حوزههای علمیه هستیم تا به بصیرتافزایی بپردازند. انقلاب اسلامی نیازمند به فریادگر است و اینکه رهبر معظم انقلاب میفرمایند حوزه باید انقلابی بماند، به معنای فریادگری و افزودن بصیرت به جامعه است.

حضرت آیةالله نوری همدانی خطاب به حوزویان و مسئولان حوزه گفتند: باید کارگروهی در حوزه علمیه قم تشکیل شود تا صدا و فریاد آنان را به غیرحوزه منتشر کنند و همگان بدانند که سخن شما چیست و چه میگویید.

تحلیل وضع موجود جهان از ضروریاتی است که باید بر آن واقف باشیم

بر اساس این گزارش، آیةالله اعرافی هم طی سخنانی از تلاش مسئولان و دستاندرکاران مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در برگزاری این همایش تقدیر کرد و با تصریح بر اینکه انقلابی بودن به معنای شور، تحول، ایجاد و تغییر در تمام سطوح و ابعاد میباشد که در ذات و هویت حوزه علمیه نهفته است، بیان داشت: هویت تاریخی حوزه، هویتی است که معادلات عالم و جهان را بر اساس اسلام و ارزشهای آن مبتنی نموده و پیگیری میکند.

وی اظهار داشت: بارها شاهد بودهایم که حوزههای علمیه و مراجع عظام، هنگامی که انحرافها و کجرویها را دیدهاند، اقدامی علمی، عملی و... نموده و به گونههای گوناگون در مقابل حاکمیت شیطان ایستادند و این حقیقت انقلابی بودن حوزه است.

مدیر حوزههای علمیه تصریح کرد: نگاه تمدنی داشتن به اسلام که برآمده از ذات اسلام است، در انقلابی بودن و انقلابی ماندن بسیار اثرگذار است.

عضو شورایعالی حوزههای علمیه اظهار داشت: نگاه اسلام که در حوزههای علمیه تبیین شده است، نگاه جامع و فراگیر در حوزههای زندگی بشریت بوده است. آیةالله اعرافی با بیان اینکه امروز مبناهای اسلامی و انقلابی مورد تهاجم بوده و دشمنان بر آن میتازند و شناخت وضع موجود جهان و آشنایی با تمدن انحرافی امروز بشریت از ضروریات است، خاطرنشان ساخت: تحلیل وضع موجود جهان از ضروریاتی است که باید بر آن واقف باشیم و امام راحل نیز فرمودهاند که ما فقیهی را میتوانیم در منصب ولایت بنشانیم و او را بهعنوان ولیّ برگزینیم که این نقشه تمدنی جهان را بشناسد.

مدیر حوزههای علمیه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اگر پایههای فکری انقلاب در حوزه سست شود در جهان منعکس خواهد شد، اظهار داشت: اگر نظامات آموزشی و اخلاقی در حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش به دو مقوله «شناخت راهبردی و اصیل، دقیق و کلان از اسلام با نگاه تمدنی» و «شناخت معادلات تمدنی امروز بشر» نپردازند، سست خواهد شد. حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش سه رکن حرکت کشور است که اگر به این دو نظام و مقوله نپردازد، انقلابی بودن از دل آن خارج نخواهد شد. آیةالله اعرافی گفت: امروز تولید و تحقیق در نظامات اسلامی، پاسخدهی، دشمنشناسی، توجه به نفوذ با تمام ابعاد و... از ضروریاتی است که باید به آن توجه کرد.

مدیر حوزههای علمیه با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورایعالی فرمودند، حوزه انقلابی، ناصح، خیرخواه، همراه با نظام و البته ناقد است، اظهار داشت: از جمله مسایل مهم در موضوع حوزه انقلابی آن است که حوزه علمیه در ابتدا میبایست نظامات اقتصادی، تربیتی، سیاسی و اجتماعی را از منظر اسلام بشناسد و سپس آنرا عرضه نماید که در این راستا مراجع، بزرگان و اساتید حوزه باید راهنما بوده و تذکرات لازم را به مسئولان بدهند.

بر پایه همین گزارش،حجةالاسلام والمسلمین حسینینژاد رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم هم در این همایش سخنانی در راستای پیگیریهای مطالبات مقام معظم رهبری در موضوع حوزه انقلابی بیان نمود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام