*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم 


مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شماره خبر: ٣٩٨٦٢٨ ١٩:٥٠ - 1396/12/20   طلاب برای پاسداشت میراث بزرگ امام راحل قدس‌سرهبه پای صندوق‌های رأی بیایندرئیس ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ارسال به دوست نسخه چاپي


طلاب برای پاسداشت میراث بزرگ امام راحل قدس‌سرهبه پای صندوق‌های رأی بیایندرئیس ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

طلاب برای پاسداشت میراث بزرگ امام راحل قدس‌سرهبه پای صندوق‌های رأی بیایند


حجت‌الاسلام‌ و‌المسلمین فرخ‌فال رئیس ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در گفت وگوییعنوان کرد: من به‌عنوان یک خدمتگزار به طلاب عزیز عرض می‌کنم:در روز انتخابات سر از پا نشناسند و بر سر صندوق‌ها به‌عنوان میراث بزرگ امام راحل‌ قدس‌سره و به‌عنوان تحقق بخشیدن به مطالباتی که رهبر معظم انقلاب از مجمع داشتند خودشان را سهیم و شریک کنند و نباید سستی به خودشان راه بدهند. امیدواریم بخش عظیمی از حوزه، در یک حرکت بسیار انقلابی و دینی ان شاءالله روز انتخابات حضور پیدا کنند و رأی بدهند...

حجتالاسلام والمسلمین فرخفال رئیس ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در گفت وگوییعنوان کرد: من بهعنوان یک خدمتگزار به طلاب عزیز عرض میکنم:در روز انتخابات سر از پا نشناسند و بر سر صندوقها بهعنوان میراث بزرگ امام راحل قدس‌سره و بهعنوان تحقق بخشیدن به مطالباتی که رهبر معظم انقلاب از مجمع داشتند خودشان را سهیم و شریک کنند و نباید سستی به خودشان راه بدهند. امیدواریم بخش عظیمی از حوزه، در یک حرکت بسیار انقلابی و دینی ان شاءالله روز انتخابات حضور پیدا کنند و رأی بدهند.

در مورد حوزههای انتخابیه و تعداد نمایندگانی که متناسب با آمار طلاب در حوزه انتخابی هستند توضیح بدهید و بفرمایید که چند کرسی نمایندگی در دوره هشتم وجود دارد؟

در ارتباط با تعداد حوزه های انتخابی باید بگویم که ما حدود 144 حوزهی انتخابی داریم و آخرین آماری که بر اساس آن تعداد نمایندگان باید مشخص بشود، حدود 65000 طلبه و فاضل داریم که اینها در حوزه علمیه قم هستند و شرایط رأی دادن را خواهند داشت. این آمار را از مرکز مدیریت حوزههای علمیه گرفتیم. بر اساس اساسنامه و آییننامه انتخابات، لیست نمایندگان دوره هفتم مجمع را تحویل دادیم و اصلاحی که آن عزیزان انجام دادند، این 65000 نفر مسجل شده است. بر این اساس، ما حدود 146 حوزه انتخابی خواهیم داشت که تعداد انتخابشدههای ما حدود 200 تا 210 نفر خواهد شد که با توجه به افزایش حوزههای انتخابیه، تعداد نمایندگان این دوره بیش از نمایندگان دوره هفتم خواهد بود.

چه تعداد از داوطلبان در این دوره شرکت کرده اند؟

در دوره هفتم، از میان اساتید و فضلایی که بهعنوان کاندیدا برای نمایندگی ثبتنام کردند حدود 400 نفر بودهاند، ولی در این دوره، نزدیک به 600 نفر ثبتنام کردند که حدود 520 نفر شرایط اولیه را داشتند و کار روی این تعداد کاندیدا آغاز شد و انشاءالله امیدواریم به نتیجه برسد.

درباره فرایند اجرایی انتخابات مجمع نمایندگان طلاب شرایط انتخابشوندگان این نمایندگان و شرایط انتخابکنندگان را بفرمایید.

شرایط افرادی که برای نمایندگی طلاب و فضلا کاندید میشوند این است که دروس سطح را به پایان رسانده باشند، 5 سال درس خارج فقه و اصول ارائه دهند و حضور مستمر در قم داشته باشند؛ این شرط تحصیلی و علمی است.

شرایط اخلاقی و سیاسی کاندیدا هم این است که باید ملتزم به ولایتفقیه باشند و در بین طلاب؛ افراد قابلقبولی باشند. طبعاً برای احراز شرایط علمی و نیز شرایط سیاسی و اخلاقی از مراکز مشخصی استعلام میشود که پس از استعلام و احراز کلیه شرایط، صلاحیت فرد بهعنوان کاندیدا به خودش اعلام خواهد شد.

اما کسانی که رأی میخواهند بدهند، باید بیش از یکسالونیم از حضورشان در قم گذشته باشد؛ یعنی طلبههایی که جدید وارد حوزه شدهاند، اینها در آمار 65000 طلبه ما نخواهند بود. شرط بعدی رأیدهندگان اینکه باید مراحل پایانی سطح یک را گذرانده، یا مشغول تحصیل باشند؛ یعنی در حدود پایههای 5 و 6 باشند.

اگر یک طلبهای بخواهد رأی بدهد، حتماً باید بومی آن شهر و آن حوزه انتخابیه باشد؟

ما بر اساس افراد بومی هر شهرستان، آمار هر حوزه انتخابی را انتخاب و مشخص کردیم، اما یک مجوزی را هیئت نظارت به ما داده که آقایان و علمایی که فرزندانشان در قم متولد شدند و تمایل دارند در آمار شهرستان پدر فعالیت کنند، در صورت درخواست کتبی، ما این افراد متولد قم را از آمار قم خارج و به آمار مربوط به شهرستان والدشان ملحق میکنیم

با توجه به مراتب فضل تعهد و سابقه درخشان و تجربه مفید جنابعالی در برگزاری انتخابات دوره هفتم، لطفاً بفرمایید که چه مکانیزم جدیدی در این دوره نسبت به دورههای قبل اتخاذ شده است؟

در دوره هفتم یک دغدغهای را ریاست محترم جامعه مدرسین آیتالله یزدی داشتند و آن دغدغه این بود که تمایل دارند اساتید، وارد عرصه نمایندگی طلاب بشوند و طلاب عزیز، بیش از گذشته در انتخاب نمایندگان سهیم و حضور فعال داشته باشند. بنابراین ما علاوه بر آن شرایط اولیهای که باید نمایندگان و کاندیدادها داشته باشند همه هم من در دور هفتم این بود که رونقی بر انتخابات داده بشود تا اساتید حوزه و فضلا رغبت کنند و در این انتخابات شرکت کنند. در این مسیر هم موفق شدیم و بحمدالله، حدود 60 نفر از اساتید حوزه در دوره هفتم رأی آوردند و در یک مجموعه بیش از دویست نفری، وجود حدود 60 نفر استاد، غنیمتی برای مجمع بود و هشتاد درصد طلبهها هم در انتخابات بیش از دوره ششم فعال شدند و شرکتی افزون بر انتخابات دوره ششم داشتند. در این دوره هشتم نیز این موضوع از طرف آیتالله یزدی تأکید شده و ما در مکاتبهای که محضر اساتید سطوح عالی داشتیم از ایشان خواستیم که در این انتخابات شرکت کنند کاندید بشوند و شاگردانشان را تحریض کنند بر این که روز انتخابات فعال بشوند، ولی بهخاطر اینکه دوره هشتم بیشترین آمار رأیدهندگان را در روز انتخابات داشته باشیم و آقایان صندوق نرمافزاری را آماده کردند و ما علاوه بر سالن اجتماعات مدرسه فیضیه، به لطف حق تعالی در پردیسان در سه نقطه و در شهرک مهدیه در مسجد امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به لطف خدا صندوق رأی خواهیم داشت. روز اول انتخابات در مدرسه دارالشفاء رأیگیری انجام میشود و روز دوم در پردیسان و شهرک مهدیه به لطف حق تعالی اخذ رأی خواهد شد.

برای اینکار نرمافزار أخذ رأی آماده شده، تستهای لازم انجام دادیم و امکانات لازم را در مدرسه دارالشفا، پردیسان و شهرک مهدیه در حال آماده شدن است. به لطف حقتعالی امیدواریم که این دو روز انتخابات، دو روز خیلی پرشور و فعال با حضور طلاب باشد.

با توجه به اینکه مجمع نمایندگان طلاب بهعنوان آخرین میراث ماندگار امام راحل میباشد و رهبر معظم انقلاب هم بر حفظ و تعالی این مجمع تأکید دارند، لذا توصیه حضرتعالی نسبت به طلاب و فضلای حوزه علمیه در رابطه با حضور پرشکوهشان در انتخابات چیست؟

حقیقت موضوع همین است که فرمودید؛ پیدایش مجمع با نفس رحمانی امام خمینی قدس‌سره برای روحانیت، حوزههای علمیه و حتی جامعه اسلامی و دنیای اسلام خیلی عزیز و محترم است. بنابراین ما بهعنوان حقوقی که امام بر گردن ما دارند، باید اهتمام کنیم تا این میراث گرانبهایی که منشور روحانیت امام هست را خوب حفظ و پیادهسازی کنیم و اهداف امام را محقق کنیم. نکته دیگری که اقتضا میکند تا این کار با قوت انجام شود، مطالبات رهبر معظم انقلاب است. شما شاهد هستید که وقتی اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلا دوره هفتم به محضر مبارک رهبر مقام انقلاب حضرت آیتالله امام خامنهای رسیدند رهبر معظم انقلاب مطالبات جدی و دغدغههایی را در ارتباط با حوزههای علمیه خصوصاً حوزه علمیه قم داشتند، این دغدغهها و مطالبات یک تلاش هدفدار و با انگیزههای جدی را میطلبد که توسط همه مسئولان حوزه پیگیری شود.

همه ما از مسئولان گرفته تا حقیر که بهعنوان یک خدمتگزار در این ستاد هستم و همه کادری که در ستاد اجرایی انتخابات کار میکنند، در این کار یک قداستی میبنیم و تقدسی را برای این کار قائل هستیم. طلاب و عزیزانی که برای نمایندگی کاندیدا شدند، باید بدانند که رسالت بسیار سنگینی را از امام و رهبر معظم انقلاب بر دوش خواهند گرفت و طلاب عزیز و جوان ما هم که پای صندوق های رأی میآیند باید بدانند که آمدن آنها و رأی دادن آنها، به معنای تحقق آن میراث امام قدس‌سره و تحقق اهدافی که رهبر معظم انقلاب امروز برای این مجمع نمایندگان میبیند است. بنابراین ما و همه کادر ستاد و همه کاندیداها و همه طلاب این کار را باید یک کار مقدس و نورانی بدانیم و البته حقیقت موضوع هم همینطور است سابقه کار هم همین را نشان میدهد.

با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب در سال 94 بحث حوزه انقلابی را با نمایندگان طلاب مطرح کردند لطفاً بفرمایید که تعریف حضرتعالی از حوزه انقلابی چیست؟ و طلبه در تراز انقلاب چه طلبهای است؟

ملاحظه میکنید که نقش نمایندگان طلاب، نقش واسط بین یک نهاد کاملاً انقلابی بهنام جامعه مدرسین و طبقات مختلف طلاب است که برای کار تحصیل و تحقیق و تدریس و تألیف در قم حضور دارند به تعبیر دیگر نقشی را که نمایندگان طلاب خواهند داشت بهطور قطع همان مسئولیت بزرگی است که بهواسطه آن، امام در سال 42 آن حرکت عظیم انقلاب را شروع کردند و آن بیدارسازی ذهن جوانان حوزه و حوزویان و روحانیت و سپس آگاه کردن مردم بود.

از خصوصیت امام این بود که وقتی یک سخنرانی در قم ایراد میکردند، این طلاب عزیز و فضلا نقش واسط بین امام و مردم شده بودند و پیام امام را به اقصی نقاط کشور میرساندند. همان اثری که گفتههای امام و بنیانگذار انقلاب در دانشگاه میگذاشت، همان اثر را در حوزه میگذاشت، همان اثر را در روستاها میگذاشت، همان اثر را در تمام قصبات و اطراف و اکناف میگذاشت. هیچجا نبود که این پیام امام و این گفتههای امام، توسط طلاب عزیز منتقل نشود. بنابراین این نقشه واسطهگری نمایندگان و فضای عزیز در مجمع، نقش بین هستههای مرکزی انقلاب و جامعه اسلامی ما هست. رهبر معظم انقلاب در این دیداری که با مجمع داشتند، نقش اساسی حوزویان و قشر فضلا و طلاب را برای انقلابی ماندن جامعه اسلامی بیان کردند و این نکته را بهعنوان یک نکته اجتنابناپذیر مطرح کردند که اگر بخواهیم جامعه اسلامی ما، بعد از چند دهه از این انقلاب و ارزشهای انقلاب دفاع کند، راهی جز این ندارد که حوزه علمیه ما که واسطه بین هستههای مرکزی انقلاب و جامعه است، انقلابی بماند؛ چراکه «ذات نایافته از هستی بخش ٭ کی تواند که شود هستی بخش». اگر حوزههای علمیه، انقلابی بماند، جامعه اسلامی ما هم انقلابی خواهد ماند و اگر جامعهی ما انقلابی بماند، احدی از دشمنان و استکبار جرأت تعدی و تجاوز به این انقلاب و کشور عزیز را نخواهد داشت.

در آن دیدار، رهبر معظم انقلاب اشاره داشتند که دستهایی است که میخواهد حوزه را از مسیر انقلاب منحرف کند، به نظر حضرتعالی چه دستها، جریانهایی و تفکراتی میتواند در حوزه باشد که حوزه را از مسیر انقلاب جدا کند و موانع راه این انحراف چیست؟

در تمام اعصار غیبت کبری امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ما مشاهده کردیم که دستهای استکبار و دستهای آلوده و کثیف منافقین، برای اینکه حوزههای علمیه را از آن خاصیتی که دارد ساقط کند. فعالیت مینمود شما در حوزه نجف با آن عظمت و بزرگی علمی و معنی که در جوار بارگاه ملکوتی امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام داشته، دیده شده که استعمار پیر و استکبار جهانی لحظهای ساکت نمینشست. مسترهمفرها و افرادی از این قبیل را در کنار شخصیتهای برجسته و وقتی مأیوس میشدند در کنار طلاب و فضلا قرار میدادند و مشاهده میکنید که تاریخ پر است از این حرکات شوم نفوذی در حوزه. در مباحث مربوط به رؤیت هلال خدا میداند که این جاسوسهای استکبار جهانی چقدر فعال بودند تا با شهادت دروغ، مباحث وحدت بین فقها و علما را بشکنند و در این کار هم موفق شدند. آن موقع که خاصیت حوزهها نه اداره یک جامعه بود و نه اصلاً دست حوزه به حکومتها میرسید، استکبار این نقشه نفوذیش را حفظ میکرد. امروز بعد از پیدایش انقلاب اسلامی ایران و بعد از این حرکت بسیار مهم امام و بعد از این همه توفقیاتی که ما در هشت سال دفاع مقدس داشتیم، در حقیقت آیا آنها آرام میگیرند! در تمام این جریاناتی که بعد از امام پیش آوردند مسئله عراق، کویت، عربستان، افغانستان، حرکتهای جنگی که صدام داشت و در تمام جریانات خلیج فارس، اینها میخواستند یک جوری مبحث انقلاب را تحتتأثیر قرار بدهند. الحمدلله مشاهده میکنید که رهبر معظم انقلاب آیتاللهالعظمی خامنهای با تدابیرشان چگونه با ترفندهای دشمن مقابله کردند، مردم را آگاه کردند. مگر میشود روزی که حوزهها این مسئولیت فعلی را نداشتند، استکبار تمام همتش را بر نفوذ بگذارد، ولی امروز که حوزهها نقش اساسی انقلاب را ایفا میکنند، نقش اساسی حفظ نظام اسلامی به عهدهشان است، استکبار ساکت و آرام بنشنید.

 شما در همین روزهای اخیر دیدید که جاسوسانی را گرفتند، مگر این جاسوسان به چه شکل وارد میشوند؟ مطمئن باشید که افراد دیگری را هم اینها گماشتهاند و اینها بهدنبال نفوذ در حوزه هستند. شما احیاناً در این حوزه به گوش مبارکتان میخورد ولو اندک صداهای بسیار ضعیف از انسانهای مخدوش، و انسانهایی که هیچ ارتباطی با امام و انقلاب و ارزشهای نظام دارند، اینها شدند بلندگوی استکبار! این معنای نفوذ است. فضلای ما و طلاب ما باید این مبحث را جدی بگیرند که امروز استکبار همه سعیش این است که عناصری را زیر لباس روحانیت تربیت کند و به جان روحانیت بیاندازد؛ چون میداند که این مردم نسبت به این لباس و این مسلک انعطاف دارند.

مگر دشمن در ارتباط با مسئله عاشورا و جریان با عظمت نهضت امام حسین علیه‌السلام آیا این کار را نکرده است؟ آیا افرادی را تربیت نکرده است که با صداهای شوم نفاقشان و حرکتهای زشتشان، این یکپارچگی روحانیت و حوزههای علمیه را زیر سؤال میبرد؟! این معنای نفوذ است.

ما مطمئن هستیم همانگونه که آن روزها در حوزههای علمیه سعی بر نفوذ داشتند، امروز نیز اینگونهاند، البته خدای تبارک و تعالی با دست پرتوان امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف اینها را رسوا کرده و امروز هم اینها رسوا هستند. به دشمنان در خارج از کشور میگوییم که از نجابت جمهوری اسلامی سوءاستفاده نکنند، از احترامی که رهبر معظم انقلاب میگذارند سوءاستفاده نکنند. اینها بدانند که اگر حرکات زشت و نفوذی خودشان را بخواهند تا جایی پیش ببرند که انقلاب و نظام در مخاطره قرار بگیرد، هم رهبری معظم انقلاب و هم حوزههای علمیه و هم مراجع عظام مقتدرانه آنها را رسوا میکنند. همه موظف هستیم پاسداری کنیم از حیثیت حوزه و مواظبت کنیم که افرادی نخواهد سوءاستفاده کنند، نخواهند نقش نفوذی ولو با ظاهر خیلی مقدس ایفا کنند. الحمدلله طلاب عزیز و فضلای عزیز ما، با بهرهگیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و رهنمودهای مراجع عظام، یکپارچه برای حفظ ارزشهای نظام و انقلاب پابرجا هستند و اجازه نخواهند داد که کسی از حوزههای علمیه سوءاستفاده کند.

در پایان ضمن قدردانی و قدرشناسی مجدد از حضرتعالی اگر مطلب مهمی در نظر شما وجود دارد، بفرمایید.

من اولاً باید از مجمع نمایندگان دور هفتم، از هیئترئیسه مجمع و همه عزیزانی که با تمام قوت و قدرت دوره هفتم مجمع نمایندگان را پشتسر گذاشتند تقدیر و تشکر کنم که انصافاً نظرات بسیار ارزشمندی در سند چشمانداز حوزه، در طرحهای نظام جامع پژوهش و آموزش و غیره را آماده کردند.

در همین روزهای گذشته مسئول طرح و برنامه کمیسیون طرح و برنامه مجمع طرحهای بسیار ارزشمند و معتبری را ارائه دادند که من از تشکر و تقدیر میکنم. در رابطه با همکاری عزیزان برای انتخابات دوره هشتم هم تشکر میکنم، همه عزیزان به ما کمک کردند کمیسیونها و هیئترئیسه نظراتشان را دادند و حتی ریاست مجمع در این روزهای پایانی از مشورت دادن به ستاد دریغ نکردند.

سخن پایانی

من بهعنوان یک خدمتگزار به طلاب عزیز عرض میکنم:در روز انتخابات سر از پا نشناسند و بر سر صندوقها بهعنوان میراث بزرگ امام راحل قدس‌سره و بهعنوان تحقق بخشیدن به مطالباتی که رهبر معظم انقلاب از مجمع داشتند خودشان را سهیم و شریک کنند و نباید سستی به خودشان راه بدهند. امیدواریم بخش عظیمی از حوزه، در یک حرکت بسیار انقلابی و دینی انشاءالله روز انتخابات حضور پیدا کنند و رأی بدهند.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام