*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤١٠٣٢٢ ١١:٤٥ - 1398/09/09   آیت الله سید محمد جواد ذهنی تهرانیفرزانگان شماره 609 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت الله سید محمد جواد ذهنی تهرانیفرزانگان شماره 609

آیت الله سید محمد جواد ذهنی تهرانی


• تولد: 1326 ش • وفات: 1381ش • عمر: 55 سال • مدفن: قم • اساتید: حضرات آیات سید احمد خوانساری، سید محمدرضا گلپایگانی، شیخ محمد علی اراکی، علامه ابوالحسن شعرانی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی • آثار: فصول الحکمه، المباحث الفقیه، اسرار آفرینش، از مدینه تا مدینه، دوره کامل مقتل سیدالشهدا، تشریح المقاصد و...

 


ولادت: استاد پرتلاش آیتالله سید محمدجواد ذهنی تهرانی در هشتم اسفند ماه سال 1326ش دریکی از محلههای قدیمی میدان خراسان تهران دیده به جهان گشود. مراحل کودکی را در دامان پدر و مادر متدین سپری کرده و با فرهنگ دینی رشد یافت.

تحصیلات: تحصیلات ابتدایی را که در دبستان به پایان برده، وارد دبیرستان بهبهانی در حوالی میدان مولوی شد. از شاگردان ممتاز به شمار میرفت و از نظر اخلاق و انضباط نیز شاگرد برتر بود. همزمان از مواعظ واعظ معروف شیخ مهدی معزالدوله که در مسجد معزالدوله برگزاری میشد بهرهمند میگردید. سرانجام نفس گرم آن روحانی وارسته سیر زندگی استاد ذهنی را تغییر داده و در سال آخر دبیرستان درس را رها کرد و راهی حوزه علمیه گردید. وی از طلاب ممتاز مدرسه حاج ابوالفتح تهران به شمار میرفت.

حوزه علیمه قم: استاد ذهنی در سال 1351ش برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و خوشهچین خرمن علمی حضرات آیات و اساتید برجسته قم گردید. اساتید ایشان در تهران و قم علامه ابوالحسن شعرانی، شیخ حسین کنی، آیتالله محمدعلی کنی، آیتالله سیداحمد خوانساری، مرعشی نجفی و سید رسول موسوی تهرانی بودند. استاد ذهنی سالیان متمادی با پشتکار لازم به تحصیل و تحقیق ادامه داد تا اینکه خود در شمار اساتید موفق حوزه قرار گرفت. استاد بیش از 35 سال درموضوعات مختلفی مثل فقه، اصول، ادبیات عرب و علوم غریبه تدریس کرد.

ایشان در برخی از فصول سال روزانه 14 درس را ازمقدمات تا سطوح عالیه تدریس میکرد.

آثار علمی: استاد ذهنی به واسطه استعداد سرشار و پشتکار لازم، از همان سالهای اولیه تحصیل، تدریس و تالیف را نیز شروع کرد و طی عمر کوتاه و پر برکت خویش بیشتراز 170 جلد کتاب در 44عنوان از خود به یادگار گذاشت. برخی از تالیفات ایشان عبارت است از: المباحث الفقیه که شرحی جامع بر شرح لمعه شهید است که در 30 جلد به چاپ رسیده، تشریح مقاصد شرح فارسی بر رسائل شیخ انصاری که در 6 جلد به چاپ رسیده، توضیح المبانی شرح فارسی بر مختصر المعانی او در 6 جلد منتشر شده است.

ویژگیهای اخلاقی: استاد ذهنی از ویژگیهای اخلاقی والایی برخوردار بود. ایشان انسانی پرکار خستگی ناپذیر و پر تلاش بود. خیلی کم میخوابید. 2 تا 3 ساعت قبلاز اذان صبح بیدار می شد و به مطالعه و عبادت مشغول میشد . بیشترین استفاده را از وقت خود میکرد.

عشق به اهلبیت علیهم السلام استاد ذهنی عشق و ارادت خاصی به امامان معصوم علیهم السلام داشت. در مصائب اهلبیت علیهم السلام بهویژه عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین علیه السلام با تعطیل درس و بحث علمی و ملبس شدن به لباس عزا مجلس برگزاری میکرد و اطرافیان را متوجه مناقب اهلبیت علیهم السلام میکرد. ایشان در مقدمه کتاب مقتلالحسین خود چنین نوشته است: (...با خود حدیث نفس مینمودم که گیرم در تمام علوم و فنون اثری از خود به جای گذاشتی و از هر بوستانی گل هایی چیدی، اگر در زمینه مصائب خامس آلعبا و اهلبیت علیهم السلام گرامیاش اثری از خویش به یادگار نگذاری، چه کار کردی و کجا دین خود را به صاحب شرع ادا نمودهای؟

 وفات: آیتالله ذهنی تهرانی پس از سال ها تحقیق و تحصیل و تالیف متعدد، سرانجام در عصر پنجشنبه 7 شهریور سال 1381ش برابر با 20جمادیالثانی سال 1423ق. پس از یک ماه بستری شدن در بیمارستان باهر تهران. در سالروز میلاد جدهاش فاطمه الزهرا علیها السلام درحالی که یکی از دوستان بر بالین ایشان نغمه:« حسین جان من از کودکی عاشقت بودم ...» را سر میداد و قطره اشکی برگونهاش روان شد، چشم از جهان فروبست و به دیدار اجداد طاهرینش شتافت. پیکر مطهر آن استاد برجسته پس از انتقال به قم در بقعه علی ابن بابویه پدر بزرگوار شیخ صدوق علیه الرحمه به خاک سپرده شد.

منبع: ستارگان حرم ج17/ تهیه و تنظیم : علی علیزاده ثانی


خروج
سه شنبه ٠١ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام