*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٩٨٥٢ ١٠:٤٣ - 1398/08/18   فرزانگان شماره 606 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 606

شیخ محمدعلی کچویی اردستانی


• زادگاه: دانشمند محقق و مورخ نامی، مرحوم شیخ محمدعلی کچویی اردستانی در روستایی به نام «کچو» از نواحی شهرستان اردستان اصفهان دیده به جهان گشود. نام این شخصیت را در منابع گوناگون با پسوندهای متفاوتی چون «ارجستانی، نایینی، تهرانی و کاتوزیان» ذکر کرده‌اند که مستند تاریخی ندارد. در اکثر منابع وی را با نام شیخ محمدعلی بن حسن‌بن علی‌بن بهاءالدین نایینی، اردستانی کچویی ذکر کرده‌اند...تحصیلات: محقق کچویی با اینکه در کتاب معروفش «انوارالمشعشعین» به نام و نسبش اشاره کرده، اما در مورد تحصیلات، استادان، مشایخ و شاگردان خود اطلاعاتی ارائه نداده است. از شواهد و مدارک محلی و تاریخی استفاده میشود که ایشان زبان و ادبیات فارسی مقدمات و ادبیات عربی را در «کچو» و اردستان در نزد مکتبداران و اساتید محلی فراگرفته است و از محضر عالمان، معروف محلی بیشترین استفاده را برده است.

مهاجرت به قم: آوازه حوزه علمیه قم و توصیف آن از زبان مدرسان منطقه و بعضی روحانیون مهاجر، اشتیاق محقق کچویی را که آن زمان در سنین نوجوانی بوده، برای مهاجرت و تحصیل در قم برانگیخت. او به این منظور همراه خانواده زادگاه خود را ترک کرده و رهسپار قم گردید و پس از چند روز آوارگی، در محله امامزاده سلطان شریف واقع در خیابان چهارمردان ساکن شده و درس و بحث را آغاز نمود.

محقق کچویی تحصیلاتش را در موضوعات فقه، اصول، کلام، تفسیر و دیگر علوم قرآن ادامه داده و تکمیل نمود. وی در قم از محضر ملا غلامرضا قمی و که از برجستگان قم به حساب می آمدند، بیشترین استفاده را برد. ملا محمدصادق قمی؛ محقق کچویی نهتنها از محضر علمی و فقهی ملا محمدصادق قمی استفاده میکرد بلکه رابطهای عاطفی و خانوادگی نیز با استاد برقرار کرد و صبیه حضرت استاد را به عقد خود در آورد. ارباب تراجم از ملا محمدصادق قمی بهعنوان فقیه کبیر، عالم جلیل و مشهور به صلاح و تقوا و ورع یاد کرده و او را از مشایخ بزرگ شیعه نام بردهاند. نقل شده که ملا محمدصادق قمی در قم، نماز باران خوانده و هنوز نمازگزاران از مصلای خود به خانهها ایشان نرسیده بودند که ابرهای رحمت الهی شروع به باریدن کرده و همگان مشمول رحمت الهی گشتند.

از نگاه نویسندگان: نویسندگان و اهل قم هر کدام از نگاه خود، محقق متتبع مرحوم شیخ محمدعلی کچویی را به تصویر کشیده و سخن گفتهاند. فقیه اهلبیت حضرت آیتالله مرعشی نجفی ایشان را «مورخی مورد اعتماد و امین» یاد نمودند.

آثار قلمی: از مهمترین آثار علمی محقق کچویی کتاب تاریخی «انوار المشعشعین فی اخبار القم و القمیین» است. این اثر تاریخی در سه جلد بهعنوان تاریخ جامع قم تحریر شده که در نوع خود از لحاظ دقت و صحت و استفاده از منابع کمنظیر به شمار میرود. مولف در جلد اول این کتاب راجع به شرافت قم و قمیها، در جلد دوم با عنوان «انوار المشعشعین فی ذکر ورود الطالبیین الی القمیین» در مورد آمدن امامزادههای واجبالتکریم به قم و شرح احوال آنان و محل دفن آنها و در جلد سوم راجع به محدثان و مشاهیر علمی و فقهی قم به ترتیب حروف الفبایی سخن گفته است. ایشان علاوه بر مجموعه نفیس سه جلدی فوق، دو اثر دیگر نیز به نامهای رسالهای در توحید و رسالهای در رد صوفیان دارد که هر دوی آنها تحت عنوان کتابی به نام «منورالقلوب» تدوین شده است.

رحلت: محقق کچویی پس از سالها تحقیق و تلاش علمی، در قم دیده از جهان فرو بست و به دار باقی شتافت. بنا به نوشته آیتالله مرعشی نجفی در خاتمه جلد دوم انوارالمشعشین، کچویی در سال 1325ق رحلت نمود. برخی نیز رحلت وی را در سال 1330 یا اوایل 1331ق گفتهاند. پیکر آن مرحوم پس از تشییع در مقبره شیخان قم و در جوار بقعه مبارک میرزای قمی صاحب قوانین الاصول به خاک سپرده شد.

منبع: ستارگان حرم/ج22- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
سه شنبه ٠١ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام